Martin Lange: pisząc dla innych, nauczyliśmy się własnego języka

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 11:40
Zaczynali ten rok nostalgicznie i refleksyjnie, aby potem zdecydowanie nabrać wiatru w skrzydła i wypuszczać coraz bardziej energetyczne kawałki. Debiutancka płyta duetu Martin Lange "Kontrasty" pokazuje różne oblicza Marcina Makowca i Michała Langego. 
Martin Lange
Martin LangeFoto: mat. promocyjne / Damian_Kramski

- Mamy wiele cech wspólnych, ale sporo nas też dzieli. Dzięki temu uzupełniamy się i działamy na zasadzie kontrastu - opowiadają goście Czwórki. - Nasza twórczość jest emocjonalna i osadzona w indiepopowym klimacie.

"Dogadaliśmy się, pracując dla innych"

Martin Lange to, jak sami o sobie mówią jego twórcy, duet "muzyczno-liryczny", który po latach pracy producenckiej dla wielu polskich artystów, wreszcie zdecydował się wyjść z cienia. Marcin Makowiec i Michał Lange tworzyli m.in. z Rosalie., Kasią Lins czy Michałem Szpakiem, teraz pokazują, co im prywatnie w duszach gra. - Zrobiliśmy wiele utworów, które tak naprawdę do końca nie były nasze. Współpraca z innymi artystami otworzyła nam głowy, a w pewnym momencie dała nam poczucie pewności, że wydanie autorskiej płyty będzie dobrym rozwiązaniem. Pisząc dla innych, nauczyliśmy się własnego języka. Wypracowaliśmy muzyczne porozumienie, dzięki któremu robienie nowych piosenek nie przysporzyło nam żadnej trudności - przyznają muzycy. - "Kontrasty" powstawały w sposób niewymuszony i całkowicie spontaniczny. Zajęło nam to dwa lata, ale zrobiliśmy numery, które wyrażają nas - zarówno pod względem kompozycji, jak i brzmienia. Na płycie znalazło się 14 utworów - część z nich, jak "Oddychaj" czy "Kłamiesz", jest już doskonale znana słuchaczom, ale na płycie znajdziemy też kilka zupełnie świeżych kawałków.

Martin Lange - Kłamiesz (Official Music Video) | Martina Lange

"Robimy pop i mówimy o tym bez wstydu"

- Nie wstydzimy się określenia "pop", bo na przestrzeni ostatnich lat mocno się ono zmieniło. Łatwiejszy dostęp do instrumentów i do nowych technologii, wyraźna poprawa brzmienia i nieograniczony kontakt z muzyką z różnych stron świata sprawiły, że pop lat 90. różni się od tego, który jest dziś. Młodzi muzycy są coraz bardziej świadomymi twórcami bez kompleksów. Mają pod ręką rozmaite narzędzia do edukacji, a dzięki internetowi - także łatwiejszy start - podsumowują rozmówcy Damiana Sikorskiego. 

Posłuchaj
21:00 CZWÓRKA Bedzie glosno - martin lange 20.05.2022.mp3 "Kontrasty". Jak brzmi debiutancka płyta duetu Martin Lange? ("Będzie głośno/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Goście: Marcin Makowiec i Michał Lange (duet Martin Lange)

Data emisji: 20.05.2022

Godzina emisji: 19.13

kul

Czytaj także

DJ BRK: teraz spełniam swoje artystyczne marzenia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 19:00
DJ BRK jest świetnie znanym producentem w muzycznym świecie. Po latach pracy zdecydował się wydać autorski album, producencki. Płyta ma ukazać się w połowie roku, a znajdzie się na niej 15 kompozycji, każda z nich nagrana z innym artystą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzaman: muzykę robię całym sobą

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 12:00
- Głos jest najpiękniejszym instrumentem, nic nie kosztuje i wszędzie mogę go zabrać. A beatbox pozwolił mi znacznie lepiej zrozumieć muzykę - mówi Muzaman, czyli Przemek Fryc, autor płyty "Sztuki Audiowizualne".
rozwiń zwiń