Maraton Piosenki Osobistej - wyjątkowa atmosfera, niepowtarzalne spotkanie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 21:00
Maraton Piosenki Osobistej w Świeciu - jeden z najstarszych polskich festiwali. Zespoły, wokaliści, muzycy przybywają tam nie dla wygranej w konkursie, lecz dla wyjątkowej atmosfery wydarzenia. 
Festiwal odbędzie się w październiku
Festiwal odbędzie się w październikuFoto: Shutterstock.com

W Świeciu odbywa się Maraton Piosenki Osobistej. To jeden z najstarszych polskich festiwali muzycznych, który na trwałe wpisał się w kalendarz wydarzeń ogólnopolskich, promujących piosenkę autorską oraz twórcze podejście do muzyki. 

Wydarzenie zapoczątkowane w 1984 roku przez bydgoskich i toruńskich studentów przeszło swoistą transformację, dostosowując się do potrzeb współczesnych żaków, przy okazji otwierając się na wszystko, co osobiste. Jednak to, co najważniejsze, pozostało bez zmian - jesienią spotykają się w Świeciu uznani artyści oraz twórcy, którzy są na początku swojej artystycznej drogi.

Jak piszą organizatorzy tego wydarzenia, "na ten bardzo osobisty festiwal składają się koncerty gwiazd, wspólne muzykowanie, warsztaty oraz Konkurs Piosenki Osobistej. Gwiazdami wieczornych koncertów Maratonu Piosenki Osobistej są polscy artyści reprezentujący wysoki poziom wykonawczy, niejednokrotnie zajmując pierwsze miejsca radiowych list przebojów. Gościliśmy m.in. Korteza, Piotra Ziołę, Organka, Annę Marię Jopek, Roberta Kasprzyckiego, Mikromusic, Maję Kleszcz & IncarNation, Marię Peszek, Melę Koteluk, Raz Dwa Trzy".

W tym roku na podstawie nadesłanych zgłoszeń jury Konkursu Piosenki Osobistej, w składzie Izabela Biernat, Mariusz Lubomski i Damian Sikorski, wybrało dziesięciu finalistów, który zaprezentują się publiczności. W Kameralnej Przestrzeni Widowiskowej zaprezentują się: Black Radio, Córy, Jan Bąk, Zuza Wiśniewska, Pestka, Karolina Wilgus, Ewa eM, Motka Fesler, Melancholy Hill.


- Wszystko zaczęło się w 1984 roku, wtedy, z inicjatywy bydgoskich i toruńskich muzyków, powstał maraton piosenki studenckiej i turystycznej "Nocne śpiewanie". Z czasem przekształcił się w Maraton Piosenki Osobistej - przypomina początki wydarzenia Monika Ton, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, gospodarz Maratonu. - Za każdym razem, gdy mogę posłuchać uczestników Maratonu, raduje mi się serce. To znakomite polskie zespoły, artyści, soliści. Oni prezentują własną, autorską muzykę. To nas cieszy. Nasz konkurs nastawiony jest na autorską twórczość, to nas wyróżnia na tle innych festiwali. Ja nie ukrywam, że współczuję jury, że muszą dokonać wyboru i wyłonić najlepszego - dodaje. 

Damian Sikorski, który ma zaszczyt zasiadać w konkursowym jury Maratonu, przyznaje, że rola jurora jest rolą wdzięczną i niewdzięczną jednocześnie. - Możemy posłuchać wyjątkowych koncertów, ale później musimy wybrać - zdradza i podkreśla, że na szczęście w Świeciu wszyscy przede wszystkim stawiają na atmosferę wydarzenia. - Tu ludzie się poznają, nie przyjeżdżają po nagrodę, ale by tu być i uczestniczyć w Maratonie - mówi. 

W składzie jury jest też Mariusz Lubomski, wyjątkowy artysta, który przyznaje, że dziś nie ma jeszcze swego faworyta, bo tego wyłoni podczas przesłuchań. - Technika nagraniowa poszła tak do przodu, że słuchając tych zespołów i wokalistów, kierowałem się kryterium: jak to jest nagrane, jak to brzmi, o czym to jest. Jutrzejszy koncert będzie takim sprawdzianem - scena weryfikuje - przyznaje. - Jutro podejmę decyzję. Zawsze szukam kogoś takiego, kto na pierwszy rzut oka może nie jest taki profesjonalny, ale ma coś w sobie. Staram się wyszukiwać w tych młodych ludziach osobowość, szaleństwo, delikatność - podkreśla. 

W grupie zespołów, które zaprezentują się w Świeciu, jest zespół Pestka. Jego wokalistka, Katarzyna Nurczyk, przyznaje, że trochę stresuje się jutrzejszym wydarzeniem. - Zaprezentujemy trzy utwory z naszej płyty. Nasz album funkcjonuje w całości, opowiada pewną historię, dlatego te trzy piosenki będą trochę wyrwane z kontekstu - mówi.  - Wszystkie je na szczęście łączy miłość - dodaje. - Mamy nadzieję zaprezentować się z jak najlepszej strony, żeby ktoś nas dostrzegł takich, jakimi jesteśmy. Sam tytuł festiwalu jest "nasz", piosenka osobista to piosenka "pestkowa". 


Posłuchaj
50:12 2022_10_14 18_04_25_PR4_Bedzie_glosno.mp3 Damian Sikorski i "Będzie głośno" oraz jego goście z Maratonu Piosenki Osobistej w Świeciu - cz.1. (Będzie głośno/Czwórka)

Przewodniczącą jury konkursu piosenki osobistej jest Izabela Biernat, menadżerka, pisarka, autorka tekstów i reżyserka teledysków. W rozmowie z Damianem Sikorskim zdradza, że wybierając jutrzejszego laureata, będzie kierowała się m.in. swoim 25-letnim doświadczeniem w branży. - Gdy przesłuchiwałam wszystkie zgłoszenia do konkursu, starałam się otworzyć serce i umysł. To była trochę walka serca z rozumem. Jutro chyba będzie podobnie - zdradza. - Inaczej jest, gdy mamy zgłoszenia w postaci plików, a co innego, gdy widzimy artystów na żywo. Dla mnie bardzo ważne jest to, jak ktoś koncertuje, jaką ma charyzmę sceniczną, bo wszystko sprawdza się na scenie - dodaje. 

Są artyści, którzy wchodzą na scenę i serwują fanom mnóstwo szaleństwa, ale są też tacy, jak np. Kasia Nosowska, którzy wchodzą na scenę i stoją. - Moim zdaniem, jeśli ktoś ma osobowość, jest postacią, to to się wyczuwa - mówi przewodnicząca jury. - Dziś część muzyki to entertainment, a nie sztuka. Gdy wychodzi na scenę artysta, to nie musi ubierać piór, ma wiarygodność i za nim po prostu idą ludzie. Tego będę jutro doszukiwała się w osobach, które przyjadą na maraton piosenki - zaznacza. 

W ręce Izabeli Biernat i pozostałych członków jury swoją twórczość odda też Motka Fesler, która przyznaje, że nie lubi pisać o sobie, jest osobą dość zamkniętą. Mimo to najbardziej inspiruje ją drugi człowiek i jej własne perypetie życiowe. - Cieszę się, że tu jestem, na tym Maratonie Piosenki Osobistej, dzięki temu mogę poznać nowych ludzi, to dla mnie wartość najważniejsza - podkreśla.

Wśród konkurentów Motki znalazł się też Michał Oleszczyk i zespół Melancholy Hill. - Nazwa tego konkursu nas przyciągnęła i zainteresowała. Gramy już od kilku lat, ale jeszcze nie zapełniamy sal koncernowych. Chcemy zaprezentować się nowej publiczności - przyznaje. 

Melancholy Hill gra już od 2015 roku, na swoim koncie mają już duże sukcesy, m.in. to ich piosenka wybrzmiewa w polskim filmie "Sukienka", który był nominowany do Oscara. 


Posłuchaj
48:17 2022_10_14 19_05_34_PR4_Bedzie_glosno.mp3 Damian Sikorski i "Będzie głośno" oraz jego goście na Maratonie Piosenki Osobistej w Świeciu - cz. 2 (Będzie głośno/Czwórka)

 

39. Maraton piosenki osobistej odbywa się w dniach 14-15 października 2022 w Świeciu.

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Data emisji: 14.10.2022

Godzina emisji: 18.09

pj/kor

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka muzyka rozrywkowa
Czytaj także

Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
rozwiń zwiń