Plenerowe "Będzie głośno!". Czwórka na warsztatach tekściarskich

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 20:00
"Będzie głośno!" z III warsztatów tekściarskich "Sklejam słowa". W Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku spotkali się znani prelegenci i uczestnicy. Jedni i drudzy czegoś się nauczyli, rozmawiali o muzyce, tekstach oraz o tym, jak ważną rolę odgrywają słowa w ich piosenkach.
Młodzi tekściarze spotkają się na warsztatach Sklejam słowa
Młodzi tekściarze spotkają się na warsztatach "Sklejam słowa"Foto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Ekipa Czwórki pojawi się na III warsztatach tekściarskich "Sklejam słowa". W dniach 6 - 11 marca w Ostromecku odbyły się zajęcia dla młodych tekściarzy, podczas których najlepsi polscy autorzy tekstów pracowali z uczestnikami nad pisaniem, analizą i interpretacją ich autorskich dzieł. - Warsztaty są dedykowane każdemu, kto pisze i dla kogo ważny jest tekst: dla raperów, poetów, muzyków - opowiadał Damian Sikorski. - Zajęcia poprowadzili: Natalia Grosiak, Renata Przemyk, Fisz, Łona, Bisz oraz Radek Łukasiewicz. Niespodziewanie przyjechał też Vito Bambino. 

- Dziś przed nami jeszcze slam poetycko-muzyczny. Jury to wszyscy uczestnicy warsztatów - mówiła Weronika Serocka, organizatorka trzecie edycji "Sklejam słowa". - O naszych uczestnikach z pewnością będzie wkrótce głośno. 27 maja w Myślęcinku w Bydgoszczy wystąpią wszyscy nasi prelegenci tej edycji, a wraz z nimi na scenie pojawi się trójka wybranych uczestników warsztatów "Sklejam słowa". Wykonają swoje autorskie utwory do nowych aranżacji muzycznych.

Dodatkowymi atrakcjami warsztatów tekściarskich były spotkania z producentkami z wytwórni Kayax, które opowiadały jak dostać się do wytwórni, co ona daje, jak zwiększa możliwości artysty. Uczestnicy docenili również przyjazd do Ostromecka Damiana Sikorskiego.

"Sklejam słowa" pokazuje też, jak mały jest świat. Czwórkowy dziennikarz spotkał tam Sarę Kordowską, laureatkę trzeciej edycji konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno", która do Ostromecka przyjechała spotkać ludzi, z którymi może dzielić swoją wrażliwość. 


Posłuchaj
56:08 2023_03_10 18_04_06_PR4_Bedzie_glosno.mp3 "Będzie głośno!" z warsztatów "Sklejam słowa" z Ostromecka. Cz. 1 (Będzie głośno!/Czwórka)

 

- Ciężko opisać, co robiliśmy na warsztatach, by nie zdradzić wszystkich tajników. Najważniejsze jest to, że poznaliśmy ludzi, prelegentów, którzy mają swoją renomę i znamy ich z twórczości. To się pokryło z ich charakterami - mówi artystka. - Podzielili się z nami ogromem narzędzi, którymi działają na co dzień. Z Ostromecka wywożę kontakty, wspomnienia, więzi i nowe teksty - zdradziła. 

Niezwykle pracowity czas spędził w Ostromecku Łona, który był jednym z prelegentów. - My się wymieniamy tu naszym spojrzeniem na piosenkę - powiedział. - Podczas tej, trzeciej już edycji warsztatów, pojawiło się studio muzyczne, z którego skwapliwie korzystaliśmy, by utrwalić to napisane słowo. Dzięki temu powstało wspaniałe multidyscyplinarne wydarzenie - dodał. 

Podczas swoich zajęć Łona opowiadał o swojej drodze pisania tekstów. Przyznał, że widział zainteresowanie i ciekawość uczestników, ale także dostrzegł, że jego droga nie jest jedyna. - Nie chodzi tylko o pozostałych prelegentów, ale też uczestników. Każdy ma osobistą drogę pisania tekstów. To jest wspaniałe - ocenił. - Z tej różnorodności mogą korzystać nie tylko uczestnicy warsztatów, ale też ja.

Podobne spostrzeżenia miał Radek Łukasiewicz, dla którego wydarzenie "Sklejam słowa" jest niezwykle cenne. - Mam to szczęście, że Weronika odezwała się do mnie jeszcze przed pierwszą edycją. Ja zawsze chciałem mieć takie miejsce. Dla ludzi tu piosenka zaczyna się od tekstu - opowiadał. - Bycie tu jest dla mnie zawsze bardzo cenne - dodał. 

Radek Łukasiewicz swoje prelekcje zaczął od wykładu o swojej drodze, podejściu do pisania tekstów. Zawsze jednak niezwykle interesują go piosenki i próby pisania uczestników. - Oni chcą rozwijać swoje piosenki, są zmotywowani - zdradził. - Podczas każdej edycji jest kilka "rodzynków", których wiem już, że będę śledził.  

Znane nazwiska na "Sklejam słowa" widzimy na liście prelegentów, ale i wśród uczestników ich nie brakowało. Do Ostromecka przyjechał także Skubas. - Nie uważam się za eksperta od pisania tekstów - przyznał. - Mam jakieś doświadczenie w układaniu dźwięków i tekstów, ale chętnie od każdego z prelegentów wziąłem coś dla siebie, co wzbogaci mój warsztat. To był cenny czas rozmów, spotkań i obserwacji. 


Posłuchaj
51:26 czwórka będzie głośno 10.03.2023 19.04.25 19.55.52.mp3 "Będzie głośno!" z warsztatów "Sklejam słowa" z Ostromecka. Cz. 2 (Będzie głośno!/Czwórka)

 

Na "Sklejam słowa" zrządzeniem losu, jak sama przyznaje, dotarła również Tańka Szafraniec. - Znalazłam się w tym miejscu, bo nigdy nie uczyłam się pisać tekstów. Zawsze robiłam to intuicyjnie. Fajnie czerpać wiedzę od bardzo doświadczonej kadry - opowiadała. - Wydawało mi się, że najwięcej skorzystam ze spotkania z Natalią Grosiak, z pewnością jako kobiety jesteśmy wrażliwością bliżej siebie, ale jestem zachwycona Fiszem, Biszem i Łoną. Zostałam zaskoczona emocjonalnie. Nie myślałam, że będę miała do czynienia z tak wrażliwymi ludźmi - dodała. 

Niemałą atrakcją III edycji warsztatów "Sklejam słowa" było studio muzyczne stworzone przez Michała Massela, producenta muzycznego. - Wielu uczestników warsztatów nigdy nie miało do czynienia ze studiem, nie wiedzieli, jak się zachować. Zbudowaliśmy studio, by się z nim oswoili - wyjaśnił. - Takie studio pomaga sprawić, żeby piosenka zabrzmiała dobrze. Sam hit nie musi tam powstać, on może powstać pod prysznicem - dodał i zdradził, że sam też opuszcza Ostromecko z zastrzykiem pozytywnej energii i siłą, by pracować dalej. 

Wielkim finałem warsztatów będzie wyprodukowany przez EMCEK koncert "Rytm Rapu" podczas Festiwalu Drums Fusion. W koncercie wezmą udział także prelegenci i wybrani uczestnicy III edycji warsztatów. Marek Maciejewski z grupy Variété i organizator festiwalu podkreślił, że ten koncert połączy wszystkich prelegentów. - To będzie uczta artystyczna. Oni zajmą się polską częścią tego koncertu. Później wystąpi grupa Fun Lovin' Criminals - zdradził. 


***

"Będzie głośno" - to audycja, która promuje młodych, zdolnych, polskich muzyków niemających jeszcze kontraktu z żadną wytwórnią. Jest to program, dzięki któremu młodzi i utalentowani artyści mają kontakt z radiem, a co za tym idzie, docierają do szerszej publiczności. Osoby zgłaszające się do programu, mają okazję zaprezentować się słuchaczom zarówno w rozmowie, jak i mini koncercie akustycznym. Zamieszczona na stronie Czwórki lista przebojów "Będzie głośno!" umożliwia słuchaczom wybór najlepszego wykonawcy. W 2022 roku na listę przebojów audycji "Będzie głośno!" zagłosowało ok. 80 tys. słuchaczy Czwórki.

Już wkrótce wystartuje 6. edycja konkursu Czwórki "Wydaj płytę z Będzie głośno!", skierowanego przede wszystkim do młodych i utalentowanych muzyków. Nagrodą jest wydanie płyty z Czwórką nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia, teledysk do singla z debiutanckiego albumu, sesja zdjęciowa oraz koncert promujący płytę na antenie Czwórki w ramach audycji "Będzie głośno!" oraz w mediach społecznościowych.

Audycja "Będzie głośno!" emitowana jest w każdy piątek o godz. 18.00

mat.pras./pj