Sonia pisze piosenki. Nowy singiel "Alice" zadedykowała babci

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 17:00
Jako "Sonia pisze piosenki" zadebiutowała cztery lata temu, a potem zrobiła sobie przerwę. Pierwsze piosenki po powrocie - "Młodość" i "Ateny" wydała w 2022 roku. W tym ukazały się kolejne utwory "Lato" i "Alice" - najnowszy singiel Soni Wąsowskiej, który artystka nagrała dla swojej babci. 
Sonia pisze piosenki.
Sonia pisze piosenki. Foto: Karolina Jackowska/ mat. prasowe
  • "Sonia pisze piosenki" to pseudonim artystyczny Soni Wąsowskiej. 
  • Jej najnowszy singiel - "Alice" - to piosenka napisana w hołdzie babci artystki.
  • Sonia Wąsowska powróciła do muzyki po kilkuletniej przerwie.
  • Nad debiutanckim albumem pracuje razem z Kamilem Durskim z duetu Atlvnta. 

Kim jest "Alice"?

"Alice" to osobiste podziękowanie dla babci artystki, która stała się inspiracją na całe życie. - Babcia jest przebojowa, rozśpiewana, odważna, a przy tym niesamowicie wrażliwa. Bardzo chciałabym być taka jak ona. Mam takie czarno-białe zdjęcie, na którym babcia jako dwudziestoletnia dziewczyna stoi przytulona do drzewa i uśmiecha się. To ono stało się punktem wyjścia dla "Alice" - opowiada Sonia Wąsowska. - W piosence padają też słowa "wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę". To nawiązanie do powieści amerykańskiego Oceana Vuonga, którą czytałam podczas pracy nad tekstem.

Z kim artystka pracowała nad nową piosenką?

Za produkcję nowego singla artystki odpowiada stały współpracownik Sonii - Kamil Durski z duetu Atlvnta, a dodatkowo na klawiszach zagrał Michał "Fox" Król, producent m.in. płyt Katarzyny Nosowskiej. Klip do "Alice" wyreżyserował Wojtek Skrzypczyński. Teledysk, tak jak i piosenka, ma bardzo osobisty wydźwięk. Na zdjęciach widoczne są dwie wersje Soni. Pierwsza z nich jest pełna lęku i roztrzepana. Druga z kolei czuje się swobodnie, ma mnóstwo energii i entuzjazmu. - Myślę, że chciałabym jak najczęściej być tą drugą z nich i w wielu sytuacjach nie ograniczać siebie samej - dodaje Sonia.

Sonia pisze piosenki - Alice | sonia pisze piosenki

Powrót do siebie

Pierwsze piosenki Sonia Wąsowska zaczęła pisać, kiedy miała 20 lat. Jak wspominała w Czwórce, zbiegło się to w czasie z rozpoczęciem studiów i wejściem w "dorosły świat". - Poczułam wtedy, że połączenie muzyki, pracy i studiów to jest naprawdę bardzo dużo. Musiałam więc w pierwszej kolejności ogarnąć te rzeczy. Inną sprawą jest to, że musiałam też się trochę pozbierać jeśli chodzi o kondycję psychiczną. Musiałam się przekonać, że rzeczywiście muzyka to jest to coś, co jest dla mnie najważniejsze i walczyć o to dalej - mówiła. 

Zobacz także:

Dziś artystka ma 30 lat i znów pisze piosenki. - Ten powrót ma wymiar symboliczny. Chodzi nie tylko  o to, że wracam do muzyki, ale wracam też do siebie - opowiada artystka. - Potrzebowałam czasu, żeby odnaleźć własną drogę i osiągnąć równowagę. W zeszłym roku już to wszystko zaczęło się układać, w tym utwierdziłam się w przekonaniu, że jestem na właściwym miejscu. Liczę, że 2024 pozwoli mi w pełni rozwinąć skrzydła i poszybować. 

"Teraz chcę pisać o innych"

Jak przyznaje rozmówczyni Damiana Sikorskiego nowe piosenki mają nieco inną warstwę liryczną. - Postawiłam sobie wyzwanie, że będę pisać o innych. Jak dotąd dzieliłam się swoimi doświadczeniami i emocjami, teraz chciałabym "pogrzebać" w głowach innych ludzi. Na pewno jednak nie zrezygnuję z melancholii, którą wplatam w każdy swój utwór - śmieje się Sonia Wąsowska. - I nadal moją inspiracją będzie Natalia Grosiak - według mnie jedna z najlepszych polskich tekściarek.

Posłuchaj
52:05 2023_12_29 20_02_15_PR4_Bedzie_glosno.mp3 Sonia znów pisze piosenki i zapowiada debiutancki album (Będzie głośno!/Czwórka)

Sonia pisze piosenki - co znajdzie się na debiutanckiej płycie artystki?

Obecnie artystka pracuje nad płytą, którą zadebiutuje jako "Sonia pisze piosenki". Pomaga jej w tym producent Kamil Durski. - Oprócz opowieści o innych ludziach, znajdą się na niej piosenki o bohaterach filmowych - zdradza artystka. - Utwór "Młodość" był inspirowany filmem "Wakacje z Moniką" Ingmara Bergmana. Na krążku znajdzie się też piosenka nawiązująca do "Do widzenia, do jutra" - debiutanckiego filmu Janusza Morgensterna.

Sonia pisze piosenki - Młodość | sonia pisze piosenki

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Sonia pisze piosenki (Sonia Wąsowska)

Data emisji: 29.12.2023

Godzina emisji: 20.15

kul/mg