"Chłopaki płaczą" - płyta z opowieści. Żaneta Chełminiak z debiutanckim albumem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2023 10:30
Żaneta Chełminiak odwiedziła studio Czwórki ze swoim albumem "Chłopaki płaczą". - Większość utworów na tej płycie to opowieści z mojego, i nie tylko, poszukiwania i randkowania - bardziej lub mniej udanego - przyznaje artystka. 
Żaneta Chełminiak i Damian Sikorski
Żaneta Chełminiak i Damian SikorskiFoto: Czwórka
  • Żaneta Chełminiak kolejny raz odwiedza studio Czwórki. Z Damianem Sikorskim rozmawia o swoim albumie "Chłopaki płaczą".
  • Podczas pracy nad płytą poszukiwała miłości - i o tym jest ten album. 
  • Płyta "Chłopaki płaczą" została stworzona we współpracy z St. Elmo, za utwór odpowiada Andrzej Fonai Pieszak. 
  • Jak mówi artystka, to album zrodzony z opowieści. 

Żaneta Chełminiak po raz pierwszy pojawiła się w naszym studiu w 2020 roku jako studentka ostatniego roku Uniwersytecie Rzeszowskim na kierunku biotechnologii. Mówiła wówczas, że śpiewa od dziecka. Wokalu uczyła się od 6 roku życia i była związana z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, gdzie występowała w spektaklach wokalno-tanecznych.

Poszukiwaczka miłości

Po trzech latach Żaneta Chełminiak powraca do Czwórki z debiutancką płytą "Chłopaki płaczą". Za nią współprace m.in. z Krzysztofem Zalewskim, współpraca z Sarsą, Pawłem Domagałą czy Darią Marks.  Na albumie "Chłopaki płaczą" znalazły się utwory będące miksem wielu gatunków - m.in. R&B, soul i pop. To artystka, która odważnie wkracza na scenę muzyczną, przynosząc ze sobą nie tylko niezwykły talent wokalny, ale także głęboką pasję do eksploracji emocji i relacji międzyludzkich. Głównym tematem, który inspiruje jej twórczość, jest poszukiwanie miłości.

Posłuchaj
54:51 2023_12_22 20_01_54_PR4_Bedzie_glosno.mp3 Żaneta Chełminiak opowiada o swoim albumie "Chłopaki płaczą" (Będzie głośno/Czwórka)

- Ja znalazłam już swoją miłość, ale gdy tworzyłam album, to jej poszukiwałam. Płyta kończy się remiksem, ale tuż przed nim jest utwór "Mam cię", który tę historię kończy, bo pojawiła się miłość - zdradza w rozmowie z Damianem Sikorskim. - Inne utwory to historie z mojego, i nie tylko, poszukiwania i randkowania - bardziej lub mniej udanego. Inspirowałam się też opowieściami koleżanek czy podcastem Asi Okuniewskiej pt. "Ja i moje przyjaciółki idiotki". Cała historia to poszukiwanie miłości i odnalezienie jej, co wyraża utwór "Na moment" - dodaje. Singiel "Na moment" to jedyna kompozycja z tego albumu, która nie została wyprodukowana przez głównego producenta. - Ten utwór stworzyli Andrzej Fonai Pieszak i Triku. To głównie on jest autorem tekstu. Pozostałe utwory tworzyłam z St. Elmo, a teksty pisałam albo sama, albo z Dusią Wacławik, świetną songwriterką.

Żaneta Chełminiak - Na moment ( prod. Fonai )/Żaneta Chełminiak

Płyta z opowieści

Żaneta Przyznaje, że niestety nie potrafi grać na żadnym instrumencie, poza gitarą, której też nie opanowała do perfekcji. - To sprawia, że czasem jest mi trochę ciężko. Na swoim dyktafonie mam około 200 różnych głosówek - zdradza. - Często było tak, że wysyłałam Mateuszowi coś, co śpiewam, a on do tego robił muzę. Czasem wspólnie coś układaliśmy, czasem on coś proponował. Mówiłam mu też co mi się podoba, opowiadałam mu o muzyce emocjami - wyjaśnia Żaneta - Ta płyta powstała z opowieści - dodaje.

Żaneta Chełminiak & St. Elmo - Chłopaki płaczą ( Lyric Video )/Żaneta Chełminiak


Kariera artystyczna Żanety Chełminiak dopiero się rozkręca. Artystka przyznaje, że na co dzień wykonuje zawód biotechnologa, ale marzy też o swojej audycji w radiu. - Muzycznie cały czas czuję się debiutantką, myślę, że długo będę się tak czuła - ocenia piosenkarka, która już zagrała swój premierowy koncert. - To uczucie, gdy byłam na scenie, było mega. Bardzo się cieszyłam i byłam szczęścia. To bardzo dla mnie ważne, robię to co kocham i na tym mi zależy. Czekamy z niecierpliwością na kolejne rozdziały tej muzycznej podróży.

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Żaneta Chełminiak

Data emisji: 22.12.2023

Godzina emisji: 20.15

pj/zch

Czytaj także

Lesław Matecki: mój pierwszy album to płyta miejsc i ludzi

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2023 10:40
- To jest podróż muzyczna po miejscach, które odwiedziłem i w których grałem. Na płycie zebrałem dźwięki, które kiedyś słyszałem, zapamiętałem, ale nie potrafiłem ich nazwać - opowiada Lesław Matecki. Jeden z najlepszych polskich gitarzystów sesyjnych wydał właśnie swój pierwszy album zatytułowany "Matecki".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolęda jest Kobietą. Tradycja, wirtuozeria, improwizacja i szaleństwo

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2023 15:03
Projekt "Kolęda jest Kobietą" to oryginalne jazz-folkowe interpretacje kolęd i pastorałek zagrane przez cztery wyjątkowe artystki. Kasia Pakowska, Joanna Dudkowska, Aleksandra Awtuszewska, Małgorzata Marcinak wywodzą się z różnych muzycznych światów. Razem łączą siły, by śpiewać kolędy, także te przedchrześcijańskie. 
rozwiń zwiń