Mateusz Krautwurst: mam jeszcze wiele do powiedzenia jako artysta

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 09:10
Wokalista, znany widzom m.in. z pierwszej edycji "The Voice of Poland" i licznych talent show, teraz realizuje się głównie jako producent muzyczny. Przygotowuje się także do ważnej życiowej roli i ma swoje artystyczne plany.
Mateusz Krautwurst
Mateusz KrautwurstFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Mateusz Krautwurst - wo­ka­lista, kom­po­zyto­r, au­tor tekstów i producent muzyczny. W jego stu­diu pow­stają pio­sen­ki, po­cząw­szy od tek­stu, har­mo­nii, melodii, po­przez aran­żację kom­po­zycji i na­gra­nie głosu, aż do efek­tu końc­owe­go - czyli go­to­we­go do radio­wej czy te­le­wizyj­nej emi­sji utworu. Mateusz Krautwurst współp­racu­je nie tyl­ko z pro­fesjonal­nymi mu­zyka­mi i artystami jak Kasia Moś, lecz rów­nież z ty­mi, którzy są do­pie­ro na po­cząt­ku swojej ar­ty­stycz­nej dro­gi.

- W swojej twórczości idę za głosem serca. W roli producenta jestem w pewnym dialogu z artystą, dla którego produkuję. Mam komfort, bo artyści, którzy do mnie przychodzą, to są osoby, które darzą mnie zaufaniem i możemy posunąć się tak daleko, jak pozwala wyobraźnia - opowiada Mateusz Krautwurst. - Tego najlepszym przykładem jest Kasia Moś, która nie boi się eksperymentów. Zrobiliśmy wspólnie z nią i Leszkiem Możdżerem świetny kawałek: "Zapomnij", który zyskał sporą popularność.

Jako producent potrafi być stanowczy i nie zgadzać się ze wszystkim, co proponuje artysta. Ma swoje barometry wewnętrzne, którymi się kieruje. - Czasem nie chcę czegoś zmienić. Teraz jest taki czas, że artyści coraz bardziej doceniają rolę producenta. Przestał być on szarą eminencją - mówi gość audycji. - Producenci, zwłaszcza hip-hopu, są podpisywani jako wykonawcy, bo zostawiają masę dźwięków i charakter. Mają wpływ na brzmienie płyty. Cieszy mnie, gdy Kasia Moś i inni artyści mówią o mnie jako istotnym elemencie produkcji i przyznają, że jest to ważna rola.

Źr. Kasia Moś & Leszek Możdżer - ZAPOMNIJ (Official Video)

W ubiegłym roku przełomem w twórczości Mateusza było nagranie utworu z Sokołem "Lepiej, jak jest lepiej". - Ten kawałek jest dla mnie ważny z kilku powodów. Utwór powstał szybko, w zasadzie moje demo weszło do nagrania. Otrzymaliśmy platynę dla tego utworu. Mogłem improwizować i otrzymałem dużo przestrzeni - wymienia artysta. - Niesamowitym wrażeniem była także trasa koncertowa. W konsekwencji tej współpracy pojawili się nowi fani i nowe kooperacje. Głównie jestem producentem, ale te koncerty uświadomiły mi, że wcale nie zardzewiałem i trzeba o siebie powalczyć jako artysta.  

Źr. Youtube/Sokół feat. Mateusz Krautwurst - Lepiej, jak jest lepiej


Mateusz Krautwurst w Wigilię Bożego Narodzenia ogłosił, że oczekuje swojego pierwszego dziecka. - Planuję przygotować się do roli ojca w taki sposób, żeby zamknąć autorską płytę, którą nagrywam od wielu lat - opowiada. - Wiele rzeczy mnie od tego odciągało. Teraz planuję, że w pół roku zamknę materiał, tak żeby krążek pojawił się jesienią.


Źr. Youtube/Mateusz Krautwurst - Tego nam życzę (Official Music Video) [HD]


Posłuchaj
54:40 Czwórka/Będzie Głośno! - Mateusz Krautwurst 06.01.2023.mp3 Mateusz Krautwurst o swojej twórczości, inspiracjach i planach (Będzie głośno!/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Mateusz Krautwurst (wo­ka­lista, kom­po­zyto­r, au­tor tekstów i producent muzyczny)

Data emisji: 6.01.2023

Godzina emisji: 19.15

aw/mat.pras/kor

 

Czytaj także

Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
rozwiń zwiń