Ocean powraca. "To płyta dla nas samych"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 09:06
Po 8 latach zawieszenia Ocean powraca. Muzycy weszli do studia na trzy dni i nagrali swój najnowszy album. Promuje go singiel "Zatrzymaj mnie".
Maciek Wasio i Radek Owczarz
Maciek Wasio i Radek OwczarzFoto: Bartek Koziczyński/Czwórka
  • Ocean powraca po 8 latach przerwy w karierze muzycznej.
  • Nowy album mają już nagrany. Zapowiada go singiel "Zatrzymaj mnie".
  • Podczas pracy nad płytą muzyką przyświecała całkowita wolność.

Zespół Ocean poznaliśmy lata temu. Ostanie 8 lat grupa nie nagrała nic, ale zdecydowali się na powrót. W  tym czasie cała czwórka zajmowała się działalnością producencką. Dziś uważają, że ten czas był im potrzebny. 

- Impulsem do powrotu, siłą sprawczą była nasza nowa wytwórnia, jej szef Piotrek - przyznają zgodnie Maciej Wasio i Radek Owczarz. - To on zaszczepił w nas pomysł, by spróbować. Nie mieliśmy konkretnego planu. Zabukowaliśmi sesję w studiu, nie mieliśmy żadnej próby wcześniej. Weszliśmy tam, zagraliśmy całą płytę i skończyliśmy pracę po trzech dniach. Energia naszej czwórki tkwi w tych nagraniach - dodają. 

Niezwykle istotna była wolność, która towarzyszyła muzykom podczas nagrań. Podkreślają, że nikt od nich niczego nie wymagał, nie musieli niczego udowadniać i nie mieli też presji kontraktu, który muszą zrealizować. 


Posłuchaj
51:14 2023_09_29 20_03_47_PR4_Bedzie_glosno.mp3 Muzycy zespołu Ocean opowiadają o nadchodzącej płycie (Będzie głośno/Czwórka)

 

- Mieliśmy absolutną swobodę, jedyne, co nas ograniczało to nasza wyobraźnia - podkreślają. - To była czysta przyjemność. Większość piosenek nagraliśmy na setkę i chyba to jest tajemnicą prędkości nagrania tego albumu. Chyba nasz egoizm artystyczny jest tu clou sprawy. To był dla nas zastrzyk energetyczny. To płyta dla nas samych. 


OCEAN - Zatrzymaj mnie (OFICJALNY TELEDYSK)/OceanTiVi

Maciej Wasio i Radek Owczarz przyznali, że tworząc swoją nową muzykę czuli ciarki na skórze. Zdradzają, że dziś najbardziej zwodnicze przy tworzeniu jest celowanie w dźwięki, które mają się podobać słuchaczom. 

- Ludzie dziś za bardzo "zagłaskują" swoją muzykę, szczególnie ci, którzy sami produkują swoje płyty - oceniają.  - My chcieliśmy zostawić jak najwięcej prawdy. Nasz album nie był za bardzo edytowany, próbkowany, "grzebany". To prawda czasu. Są tu niedoskonałości, ale chodzi o to, żeby było słychać człowieka. 

Ocean dziś nic nie musi nikomu udowadniać. Goście Damiana Sikorskiego oceniają, że to co będzie dalej już jest niezależne od nich. 

Na nadchodzącym albumie znajdziemy 10 utworów. Zanim jednak usłyszymy je wszystkie musimy trochę poczekać. Premiera płyty zaplanowana jest na luty 2024 roku, w najbliższych miesiącach usłyszymy jednak jeszcze kilka singli. Artyści zapowiadają też koncerty, których jednak nie będzie wiele, za to będą wyjątkowe. 

______

Przypominamy też, że Czwórka cały czas czeka na zgłoszenia debiutantów do 6. edycji konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!". Nagrodą w konkursie jest m.in. wydanie płyty cyfrowej z Czwórką i Agencją Muzyczną Polskiego Radia oraz koncert promujący płytę w naszym studiu w ramach audycji "Będzie głośno!" i w mediach społecznościowych. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tu: formularz, a regulamin przeczytasz tu: regulamin. Na zgłoszenia czekamy do 20 października 2023. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Maciej Wasio i Radek Owczarz (muzycy zespołu Ocean)

Data emisji: 29.09.2023

Godzina emisji: 20.15

pj