Sztuka audiowizualna. Czy muzyka może jeszcze istnieć bez obrazu?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 18:07
27 lipca odbędzie się 13. odsłona Audioriver Festival - święta muzyki elektronicznej i techno. Przedtem organizatorzy stworzyli przestrzeń, w której o muzyce dyskutowali jej miłośnicy i eksperci.
Audio
  • Zobaczyć dźwięk. "Kultura audiowizualna potrzebuje namacalności" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Audioriver Festival 2018
Audioriver Festival 2018Foto: Audioriver/mat. prasowe

audioriver lab 1200.jpg
Audioriver Lab: ćwiczenia z (nie)narzekania, DIY i networking

Impreza jak co roku odbędzie się na plaży w Płocku, a tradycyjnie Festiwal poprzedza konferencja muzyczna. Podczas Audioriver Lab jeden z paneli  dotyczył  związku muzyki i animacji. Czy można zobaczyć dźwięk? Sprawdziła to Justyna Tylczyńska razem z filmoznawcą i prowadzącym warsztaty Pawłem Świerczkiem. - Współcześnie muzyka praktycznie nie istnieje bez strony wizualnej - przekonywał. - Tylko specyficzne gatunki takie, jak np. folk posiadają tendencje antywizualne. Zaspokajają potrzebę "bycia" z muzyką bezpośrednio, nie poprzez obraz, ale i na tej płaszczyźnie forma odbioru muzyki ewoluuje. Nawet radio ma już swoją wizualną formułę - wyjaśniał. 

Kiedy muzyka oderwała się od odtwarzacza i płyt CD przestała być namacalna. Musieliśmy sobie to czymś zastąpić - właśnie taką funkcję spełnia wizualizowanie muzyki Paweł Świerczyk

Czy piosenka bez teledysku może odnieść sukces? Z czego wynika "potrzeba wizualności"? W jakim kierunku będzie rozwijała się kultura audiowizualna? O tym w nagraniu rozmowy.


Trzy dni na plaży i blisko sto koncertów na kilku scenach. Na Audioriver nie zabraknie Czwórki - 28 lipca odbędzie się druga część debaty "Qvo Vadis Techno?". Relacje z festiwalu będziecie mogli śledzić na naszych mediach społecznościowych.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Data emisji: 2.07.2018

Godzina emisji: 7.15

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak