Czas wrócić na koncerty? "Ludzie mają potrzebę muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 11:14
Już 17 lipca w życie wejść mają nowe regulacje związane z organizowaniem imprez. Znalazły się w nich zapisy m.in. dotyczące konieczności zachowania obowiązkowej odległości między ich uczestnikami, czy zakrywania ust i nosa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Melanie Lemahieu

Gooral Czworka 1200.jpg
Gooral w Czwórce. Folkowy trans na żywo

Jak przekonywał w rozmowie w "Pierwsze słyszę" Norbert Borzym, sytuacja na rynku koncertowym wraca do normy, a nawet… już wróciła, niezależnie od przepisów czy zagrożenia koronawirusem. - W ostatni weekend w jednym z warszawskich klubów było jakieś 800 osób - mówił DJ. - W innych miastach także przestaliśmy dbać o swoje bezpieczeństwo. Uczestnicy koncertów nie noszą maseczek, nikt nie dba o to, czy zachowana jest odpowiednia odległość. Moim zdaniem to duży błąd!

Posłuchaj
07:43 2020_07_07-08-15-10_CZWÓRKA_Pierwsze słyszę.mp3 O sytuacji w klubach w Polsce i Europie opowiada Norbert Borzym (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Jak tłumaczył, obok oficjalnych, organizowanych przez kluby imprez, podczas których liczba gości często jest jednak kontrolowana, odbywają się też te "nieoficjalne". - Ludzie spotykają się gdzieś, przynoszą sprzęt grający i się bawią. To z reguły wydarzenia na otwartym powietrzu - mówił Bert.

Czytaj także:

A jak jest poza Polską? Na przykład w Gruzji, jak opowiadał Norbert Borzym, kluby są wciąż pozamykane. - I nic nie wskazuje na to, by miały zostać otwarte - mówił dziennikarz. - W Izraelu zamknięto nie tylko kluby, ale i bary. Planowaliśmy trasę do tego kraju i dziś wiemy, że musimy ją przełożyć. W Wielkiej Brytanii odbywają się zaś nielegalne rave’y, a policja zatrzymuje ich organizatorów niemal codziennie. Powstaje tam też pierwsza duża miejscówka, w której imprezy będą odbywały się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. W tej hali będą wydzielone miejsca dla osób, które na przykład ze sobą mieszkają, obowiązywał też będzie inny system kupowania przekąsek i napojów. Na Ibizie z kolei kluby mają być otwarte już w drugiej połowie lipca, w imprezach będą mogli tam brać turyści z 59 krajów, w tym Polski.

ZOBACZ WIĘCEJ Koncerty Czwórki >>>  

Norbert "Bert" Borzym Norbert "Bert" Borzym

Jak tłumaczył dziennikarz, nie sposób przewidzieć, jak sytuacja klubowa w Europie i na świecie wyglądać będzie po pandemii. - Wszystko zależy chyba od szczepionki i od tego, czy i kiedy zostanie wdrożona - przekonywał. - Obawiam się, że poza Polską czekają nas nawet dwa lata bez większych wydarzeń muzycznych. Dla osób, które organizują duże festiwale w naszym kraju, sytuacja jest dramatyczna.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Norbert "Bert" Borzym (DJ, dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 07.07.2020

Godzina emisji: 8.17

kd