Pekin 2022. Tak wygląda życie tuż przed igrzyskami

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 14:27
- Jestem nieopodal Pekinu, tu odbywać się będzie część konkurencji, m.in. narciarstwo klasyczne. Skocznia jest niezwykle efektowna, choć jest także całkowicie odsłonięta, tu nie ma drzew, więc wiatr może płatać zawodnikom figle - relacjonował dziennikarz Polskiego Radia Dariusz Urbanowicz. 
Start Natalii Maliszewskiej w zawodach w Pekinie stoi pod znakiem zapytania w związku z potwierdzeniem u niej zarażenia COVID-19
Start Natalii Maliszewskiej w zawodach w Pekinie stoi pod znakiem zapytania w związku z potwierdzeniem u niej zarażenia COVID-19Foto: PAP/EPA/Guillaume Horcajuelo

Polskie Radio towarzyszy polskim sportowcom wszędzie tam, gdzie reprezentują barwy narodowe i walczą o medale. Podczas rozpoczynających się 4 lutego Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 nasza ekipa będzie liczyła aż osiem osób. Polskie Radio uruchamia w stolicy Chin własne studio nadawcze, a reporterzy będą mogli komentować rywalizację sportowców bezpośrednio ze stanowisk na arenach olimpijskich.

Technologia w służbie sportu

- Jesteśmy na wysokości blisko 1700 metrów, a śnieg zasadniczo w tych górach nie pada. Wczoraj spadł centymetr, co spowodowało kataklizm komunikacyjny, autobusy dosłownie stanęły, a dziennikarzom pomagali policjanci z radiowozami - opowiadał gość Czwórki. Jak podkreślał dziennikarz, Pekin "naszpikowany jest technologią". - Jest jej tu bardzo dużo - tłumaczył. Opowiadał także o... tamtejszej kuchni, a także "stołówce". - Tu właściwie działanie czynnika ludzkiego zostało całkowicie wyłączone - podkreślał gość Czwórki.

Jak mówił, nawet "najprostsze hamburgery składają maszyny". - Robot kładzie bułkę na kartkę papieru, wyciska majonez, dokłada kotlet, który podsmażył się w innej części maszyny, potem sałata, znów majonez, a potem opieczona w tym czasie górna bułka - wyliczał. - Są maszyny do podgrzewania pierogów, zup, smażenia frytek. Można zamówić podanie dania przez robota, który opuszcza platformę z sufitu bezpośrednio do stołu. To efektowne i widowiskowe, ale pytanie, czy takie dehumanizowanie jest zasadne - podkreślał.

W cieniu igrzysk. Jak wygląda codzienność?

Jak tłumaczył, dziennikarze i goście olimpijscy są odizolowani od świata. - Hotel otoczony jest trzymetrowym murem, a autobus zabiera nas stąd bezpośrednio do centrum prasowego. To obostrzenia, które są bolesne na dłuższą metę - podkreślał. - Nie możemy wyjść nawet do sklepu, w hotelach zostały zorganizowane prowizoryczne kioski, nie mamy kontaktu ze  światem zewnętrznym - opowiadał Dariusz Urbanowicz. 

Czytaj także:

Pekin 2022 - mamy mocną ekipę

Jak opowiadał, Polacy mają "mocne ekipy sportowe", więc oczekiwania są spore. - Liczymy na to, że z izolacji wyjdzie Natalia Maliszewska - do tego potrzebne są dwa negatywne wyniki testów - podkreślał gość Czwórki. - Nasi panczeniści jeżdżą jak natchnieni. Drużyny sprinterskie są świetne, mamy też bardzo mocną ekipę snowboardową - podkreślał Dariusz Urbanowicz. - Mam też nadzieję, że nasi skoczkowie dopełnią kwestie formalne i przyjadą w zdrowiu i dobrej formie. 

Posłuchaj
12:24 czwórka pekin 2022_01_31-08-16-34.mp3 O życiu tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi 2022 opowiada Dariusz Urbanowicz (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Polskie Radio, Patron Medialny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio, Patron Medialny Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Igrzyska rozpoczynają się formalnie 2 lutego, a oficjalnie dwa dni później. - Chińczycy mają rozmach, tu wszystko jest gigantyczne, a na użytek igrzysk zablokowano "pół miasta", choć impreza się jeszcze nie rozpoczęła - opowiadał Dariusz Urbanowicz. - Z drugiej strony, zdarzają się oczywiście także absurdy, jednak więcej powiedzieć będzie można, dopiero gdy całość wydarzeń wystartuje - podkreślał.

W Polskim Radiu planowanych jest ponad sto godzin transmisji i relacji, które wyemitowane zostaną na antenie  Czwórki, ale także Jedynki, Trójki i PR24. Audycje nawiązujące do zmagań w Pekinie pojawią się również w Polskim Radiu Kierowców i Polskim Radiu Dzieciom

Reporterzy Polskiego Radia przed wylotem do Pekinu Reporterzy Polskiego Radia przed wylotem do Pekinu

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Robert Grzędowski

Gość: Dariusz Urbanowicz (dziennikarz Trójki)

Data emisji: 31.01.2022

Godzina emisji: 08.15

kd