Polskie Radio
Section05
Robert Grzędowski

Czym jest sen i senne majaki: bramą w zaświaty, w przyszłość, bramą w głąb samego siebie?

Głos podświadomości, ważna przepowiednia przyszłości czy zlepek przypadkowych obrazów? Co nam się śni i czym są senne marzenia i koszmary? Senniki zawierające interpretacje snów spisywali już starożytni Babilończycy, dzisiaj tym zajmuje się psychoanaliza i terapeuci.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA sen psychologia psychoanaliza terapia psychoterapia wiara Mezopotamia Małgorzata Jaszczołt Robert Grzędowski Trójka

Prawdziwe oblicze pokolenia Z. Krzywdzące stereotypy kontra rzeczywistość

Roszczeniowi małolaci, którym nie chce się pracować – takie niemiłe, wręcz brutalne opinie można usłyszeć o pokoleniu Z, czyli osobach urodzonych po 1998 roku. Czy naprawdę tacy są? Co sami myślą o sobie i o innych generacjach? Na te pytania kompleksowo odpowiada nowy raport.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pokolenie z raport badanie badanie raport rynek pracy influencer praca rozwój osobisty zarobki pieniądze zdrowie psychiczne millenialsi Robert Grzędowski Trójka

Wielkie sprzątanie na Mount Evereście. Tony śmieci zostaną zniesione ze zboczy najwyższego szczytu Ziemi

Nepalskie wojsko ruszyło na Mount Everest, by posprzątać ponad dziesięć ton śmieci, które pozostawili po sobie wspinacze. Ze zboczy mają zostać zabrane także zwłoki zmarłych zdobywców szczytu. To etap ostatnich przygotowań do sezonu wspinaczkowego w Himalajach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Witkowski Robert Grzędowski Mount Everest Himalaje Miłka Raulin alpinizm wspinaczka góry

Nauczyciel potrzebny od zaraz. Dlaczego brakuje chętnych do pracy w szkołach?

Każdego dnia roboczego pojawia się 200-300 ofert pracy dla nauczycieli - donosi profil Dealerzy Wiedzy. Mimo podwyżek płace w oświacie wciąż są niskie, a chętnych do pracy w szkołach brakuje. Eksperci zwracają uwagę, że wyższe pensje nie rozwiążą w całości problemu. - Musimy zmienić całkowicie myślenie o tym, czego oczekujemy od szkoły - ocenia Aneta Korycińska, nauczycielka i autorka bloga "Baba od polskiego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Jacek Frentzel nauczyciel edukacja szkoła rynek pracy

Mniej prac domowych, więcej... gier komputerowych? O skutkach ostatnich zmian w szkolnictwie

Od początku kwietnia obowiązuje zakaz prac domowych. Jedna z krakowskich szkół podstawowych postanowiła już wcześniej sprawdzić efekty tej zmiany. Efekty? Po przeprowadzeniu ankiety wśród rodziców okazuję się, że dodatkowy wolny czas młodzież przeznacza w dużej mierze na rozrywkę. Uczniowie natomiast twierdzą, że mogą teraz lepiej przygotować się do sprawdzianów i spędzać czas z rówieśnikami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Jacek Frentzel społeczeństwo edukacja szkoła prace domowe

Rocznica katastrofy w Smoleńsku. Ernest Zozuń: nam się takie wydarzenia nie śniły

- Nagle spadła na nas jak grom z jasnego nieba wiadomość, że rozbił się prezydencki samolot. Nam się takie wydarzenia, nawet w największym dziennikarskim koszmarze, nie śniły - przyznaje Ernest Zozuń, który był tego dnia w delegacji na cmentarzu w Katyniu. 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku rozbił się prezydencki samolot Tu-154M z 96 osobami na pokładzie, w tym prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią, najwyższymi dowódcami Wojska Polskiego i ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Ernest Zozuń katastrofa smoleńska Smoleńsk

Hubert Hurkacz triumfuje w Estoril. Dobra prognoza przed Rolandem Garrosem i igrzyskami?

Hubert Hurkacz "odczarował" tenisową mączkę. W portugalskim Estoril po raz pierwszy w karierze wygrał turniej ATP rozgrywany na ceglanej nawierzchni. Teraz "Hubi" rozpoczyna zmagania na turnieju ATP 1000 w Monte Carlo. Czy ostatnie dobre występy oznaczają, że Polak dołączy do grona faworytów Rolanda Garrosa i paryskiego turnieju olimpijskiego?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Łoniewski Robert Grzędowski Hubert Hurkacz Trójka Tomasz Wolfke Lech Sidor Justyna Kostyra

Rekordowe wyczyny w erze mediów społecznościowych. Czy wciąż nas inspirują?

Cała Anglia mówi o wyczynie Russa Cooka, który przebiegł Afrykę z południa na północ. W trakcie wyprawy, która zajęła mu niespełna rok, zebrał prawie 700 tysięcy funtów na cele charytatywne. Tego typu wyczyny są imponujące, a dzięki mediom społecznościowym możemy się o nich szybko dowiedzieć. Jednak czy w dobie zalewu treści internetowych wybitne osiągnięcia, takie jak bieg przez kontynent, wciąż mogą nas inspirować?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Adrianna Janiszewska społeczeństwo media społecznościowe psychologia internet

Moda na lumpeksy. Z czego wynika popularność sklepów z odzieżą używaną?

Sklepy z odzieżą używaną są wciąż popularne. Oprócz ceny kusi też unikatowość produktów. Dla jednych to sposób na zdobycie ubrań od znanych producentów za zdecydowanie niższą cenę, inni z kolei kupują tam odzież wykonaną z lepszych materiałów. Są również tacy, dla których ubrania z second handu to okazja do zarobku.
Zobacz więcej na temat:  Kuba Witkowski Robert Grzędowski Trójka moda ubrania odzież

Spóźnieni i sztywni: japońska rodzina cesarska wkracza do mediów społecznościowych

W tym tygodniu na Instagramie pojawiło się konto japońskiej rodziny cesarskiej. I chociaż na razie znalazło się na nim jedynie 21 nudnych i oficjalnych obrazków cesarza Naruhito, cesarzowej Masako i księżniczki Aiko, i tak można mówić o małej rewolucji. Jest to ich kolejny mały krok w kierunku normalnego życia, a konto w ciągu zaledwie dwóch dni zdobyło już ponad pół miliona obserwujących.
Zobacz więcej na temat:  media społecznościowe STYL ŻYCIA Japonia cesarz Naruhito japońska rodzina cesarska Michał Strzałkowski Robert Grzędowski Trójka

Puchar Polski: Wisła Kraków i Pogoń Szczecin w finale pełnym podtekstów

Wiemy już, kto zagra w finale Pucharu Polski. O trofeum zawalczą Pogoń Szczecin i Wisła Kraków; do starcia dojdzie 2 maja na stadionie PGE Narodowy. Już teraz wiemy, że będzie miało wiele podtekstów: dla drużyny ze Szczecina będzie to okazja do zdobycia pierwszego poważnego trofeum do swojej gabloty. Z kolei prezes Wisły Kraków zagroził walkowerem ze strony jego drużyny, jeśli na mecz nie zostaną wpuszczeni kibice "Białej Gwiazdy".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Dariusz Urbanowicz wisła kraków Pogoń Szczecin

Wideorejestrator w samochodzie a bezpieczeństwo na drogach. Czy istnieje związek?

Kamerki w samochodzie zazwyczaj są montowane po to, by wykorzystać nagranie w razie wypadku czy kolizji. Dużo częściej urządzenia rejestrują jednak przypadki łamania prawa po stronie innych uczestników ruchu drogowego; nagranie może stać się później podstawą do wystawienia mandatu. Pojawia się jednak pytanie: w jakim stopniu nagrania z piratami drogowymi przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa?
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski bezpieczeństwo na drodze ruch drogowy Kuba Witkowski wideorejestrator Radio kierowców kierowcy samochody