"Gwiezdne wojny" - cyfrowy głos złości fanów

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 11:10
Luke Skywalker, legendarny rycerz Jedi powrócił po raz kolejny w serialu na jednej z platform streamingowych. Niestety fani serii mają problem z głosem, którym posługuje się "nowy" Luke.
Gwiezdne wojny mają mnóstwo fanów, to duże wyzwanie dla twórców kolejnych opowieści z tego świata
"Gwiezdne wojny" mają mnóstwo fanów, to duże wyzwanie dla twórców kolejnych opowieści z tego świataFoto: Mat. pras./plakat promcyjny

W "Księdze Boby Fetta", najnowszym serialu, który wpisuje się w serię "Gwiezdne wojny", pojawia się odmłodzona wersja Marka Hamilla. Jak się okazuje, aktor nie udzielił głosu swojej postaci, tylko został on wygenerowany tak, aby Luke Skywalker brzmiał jak wersja z pierwszej trylogii "Gwiezdnych wojen". Cyfrowy głos Luke'a złości fanów. Czemu twórcy serialu zdecydowali się na taki zabieg? To sprawdzi Mateusz Kulik, tuż po 7.05. 

W audycji zajmiemy się też ASMR, czyli różnego rodzaju dźwiękami, które mają pomóc w zasypianiu. Ostatnie badania wykazały, że są to dźwięki, które redukują lęk. Słuchanie dźwięków ASMR jest coraz bardziej popularne. Na YouTube, bez problemu znajdziemy pod tym hasłem mnóstwo filmików. DO tej grupy wciąż dołączają nowe realizacje. YouTuberzy rwą papier przy mikrofonie, szepczą czy stukają w niego ołówkiem. Dzięki takim zabiegom licznik subskrypcji bije rekordy. Fani dźwiękom ASMR przyznają, że tego typu "hałasy" sprawiają, że są bardziej zrelaksowani, mniej zestresowani i łatwiej im zasnąć. Teraz zostało to udowodnione naukowo. Marta Zinkiewicz sprawdzi jak dokładnie to działa. 

Tuż po 8.15 spotkamy się  z naszym gościem: Dorotą Godlewską, współorganizatorką Targowiska Sztuki. To impreza z 15-letnią już tradycją. Można na niej zobaczyć różnorodne dzieła studentów oraz absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Sprawdzimy, co czeka nas w tym roku. 

W audycji nie zabraknie serwisu kulturalnego, przeglądu prasy, serwisu sportowego i cyklu Gamingowy Flesz. 

***

Na audycję Pierwsze słyszę zapraszamy we wtorek (15.02) po godz. 6.00. Program poprowadzi Kamil Jasieński.

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka SZTUKA gwiezdne wojny