Polskie Radio
Section05
SZTUKA

Wielozmysłowe doświadczanie tętniącej rzeczywistości. Wystawa w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie

– To próba skonstruowania wydarzenia artystycznego, dzięki któremu można wielozmysłowo doświadczyć tętniącej rzeczywistości – tak o wystawie "city/sound/scape" mówi jej współtwórca Rafał Mazur. Multimedialną instalację będzie można podziwiać od piątku, 1 grudnia, w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Nowa Huta Kraków SZTUKA Trójka Katarzyna Cygler Teatr Łaźnia Nowa

Jaremianka. Artystka, która "sama była awangardą"

- Była na pewno kobietą wyzwoloną. Ubierała się szokująco, chodziła w spodniach, uwielbiała ekscentryczne kapelusze i z dość dużą swobodą traktowała mężczyzn - tak o wyjątkowej artystce, rzeźbiarce, malarce i działaczce społecznej mówiła Magdalena Merta, prowadząca radiową audycję "Polki". Dziś wspominamy 115. rocznicę urodzin Marii Jaremy, zwanej Jaremianką.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski malarstwo rzeźba TEATR SZTUKA II RP PRL Xawery Dunikowski

Maria Sławek: cykl "Dialogi" wychodzi naprzeciw innym dziedzinom sztuki

"Dialogi" to cykl muzycznych spotkań w historycznych pracowniach artystycznych zlokalizowanych na terenie Warszawy. - Mogłabym wiele o tych koncertach opowiadać. Myślę jednak, że to, co jest w nich szczególne, to po pierwsze to, że wchodzimy w miejsca, które właściwie są mało dostępne z poziomu ulicy; mało się o nich wie - mówiła w Dwójce skrzypaczka Maria Sławek, organizatorka wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA SZTUKA KULTURA Paweł Siwek odbudowa koncerty koncert Dwójka Maria Sławek Dialogi

Jerzy Nowosielski w Zachęcie. Kurator: on "wyszedł" z ikony

- Jerzy Nowosielski jeszcze przed wybuchem II wojny światowej podróżował z ojcem po Wołyniu, był też we Lwowie i w tamtejszym muzeum zobaczył ikony. Były dla niego absolutnym objawieniem, wartością tak silną, że wracał do nich przez całą swoją twórczość - mówiła w Dwójce Anna Budzałek, kuratorka wystawy w warszawskiej Zachęcie poświęconej dziełom Jerzego Nowosielskiego.
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski wystawa SZTUKA KULTURA Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk rocznica Zachęta galeria

Sylwia Zientek: równolegle z mężczyznami sztukę tworzyły też kobiety

- Chodziło mi o uzupełnienie polskiej historii sztuki o postacie artystek, o których niewiele wiemy, bo nie mieliśmy skąd się o nich dowiedzieć. Tak naprawdę nie mamy prawa nic o nich wiedzieć - mówiła w Dwójce Sylwia Zientek, autorka książki "Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn".
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Abakanowicz Zofia Stryjeńska Alina Szapocznikow Sylwia Zientek Jakub Kukla Dwójka SZTUKA literatura

Kazimierz Sichulski. "Jego karykatury to dzieła sztuki"

- Dla mnie te karykatury to swoistego rodzaju ewenement artystyczny. Bogactwo w przedstawianiu postaci, w ujmowaniu linii, struktury tego całego zjawiska, jakim jest rysunek, są tutaj niebywałe. To był mistrz – mówił prof. Maciej Świeszewski w Polskim Radiu w 2016 roku. 81 lat temu zmarł Kazimierz Sichulski, słynny karykaturzysta i malarz, współtwórca kabaretu "Zielony Balonik".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA SZTUKA malarstwo grafika Lwów Kraków kabaret

"Beksiński.Live" – multimedialny spektakl z dziełami malarza w roli głównej

Wielkimi krokami zbliża się premiera wyjątkowego multimedialnego spektaklu "Beksiński.Live", w trakcie którego zaprezentowane zostaną wprawione w ruch i przepuszczone przez filtr nowoczesnych technologii dzieła pędzla Zdzisława Beksińskiego. Widowisku towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu czołowych polskich muzyków.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler SZTUKA malarstwo Zdzisław Beksiński

Jan Matejko - jeden z najważniejszych polskich malarzy w historii

130 lat temu, 1 listopada 1893 roku, zmarł malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof, mistrz Jan Matejko. Informacje o jego śmierci ukazały się w 32 europejskich gazetach. Zarówno do rodziny, jak i do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych spływały wtedy telegramy z kondolencjami od przyjaciół i uczniów, m.in. z Wiednia, Monachium, Berlina czy Lwowa.
Zobacz więcej na temat:  Jan Matejko Jakub Domoradzki SZTUKA malarstwo