Polskie Radio
Section05
SZTUKA

Prof. Andrzej Rottermund: silnie posunąłem do przodu odbudowę Zamku Królewskiego

Historyk sztuki, wieloletni dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie i były wiceminister kultury, prof. Andrzej Rottermund został laureatem 25. Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora. - Ta nagroda dla mnie ma znaczenie ogromne, dlatego że byłem przy jej narodzeniu - mówi w Programie 1 prof. Andrzej Rottermund. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Andrzej Rottermund Zamek Królewski Warszawa Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora SZTUKA dziedzictwo narodowe zabytki

"Diuna" Wojciecha Siudmaka: niezwykła wystawa w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi

W Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi trwa niezwykła wystawa prac Wojciecha Siudmaka. Można na niej zobaczyć dzieła, które stanowiły inspirację dla Denisa Villeneuve'a, reżysera bijącej rekordy popularności ekranizacji "Diuny". Wystawa potrwa tylko dwa tygodnie, więc warto się pospieszyć.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA grafika komputerowa grafika malarstwo Wojciech Siudmak Narodowe Centrum Kultury Filmowej wystawa Justyna Grabarz Trójka Diuna Diuna 2

Aleksander Lesser. Malarz, bez którego "nie byłoby zapewne Matejki"

Aleksander Lesser to twórca dziś niemal całkowicie zapomniany. Jego dorobek w dziedzinie malarstwa historycznego pozostaje w cieniu późniejszego dzieła Matejki, którego obrazy do dziś kształtują polską wyobraźnię. Ale to właśnie Lesser do perfekcji opanował metodę, którą tak genialnie wykorzystał jego następca.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA malarstwo malarstwo polskie SZTUKA Jan Matejko

Podsumowanie półwieku tworzenia: wystawa "Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii"

W Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki można podziwiać dorobek twórczy prof. Henryka Luli. Na ekspozycję składa się ponad 100 obiektów, które artysta tworzył przez ponad pół wieku. Wystawa obejmuje i w najpełniejszy dotychczas sposób przybliża dokonania wybitnego twórcy, aktywnego od lat 50. XX wieku do dzisiaj, tworzącego w oparciu o warsztat i medium ceramiki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zachęta wystawa SZTUKA sztuka współczesna Justyna Grabarz Aleksandra Dobieszewska Trójka

Chrystus Nazareński Wykupiony

W naszych spotkaniach ze sztuką ludową na czas Wielkiego Postu historyk sztuki i etnograf Łukasz Ciemiński zabiera nas w podróż po Europie, aż do północnej Afryki, a konkretnie do Maroka. W tej podróży wędrujemy śladem motywu, który na przestrzeni lat stał się bardzo popularny w polskiej sztuce ludowej. W cyklu "Pasja według Łukasza" czas na gawędę o Jezusie Nazareńskim.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja antropologia sztuka ludowa Wielki Post SZTUKA

Obrazy jak spod mikroskopu elektronowego – wystawa "Szukając Przestrzeni" w Gdańsku

W Gdańsku świat ludzi łączy się ze światem spod mikroskopu elektronowego. Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku zaprasza na wystawę "Szukając Przestrzeni", na której zaprezentowanych zostanie 40 prac wykonanych wiązką elektronów, o czym w Trójce opowiedział Piotr Okoczuk, współautor wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Gdańsk Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku SZTUKA wystawa Tomasz Miara

"Trzy rozmowy". Kurator wystawy: Jarodzkich na pierwszy rzut oka więcej dzieliło, niż łączyło

- Dzieliło ich 31 lat, więc nawet więcej niż jedna generacja. W związku z tym zupełnie inne były też okoliczności kulturowo-artystyczne, w których określali własną, twórczą tożsamość. Na dodatek mieli zupełnie inne temperamenty. Konrad był introwertyczny, skupiony na wnętrzu, a Paweł - zwrócony ku światu, ekstrawertyczny - mówił w Dwójce Marek Śnieciński, kurator wystawy Pawła i Konrada Jarodzkich pt. "Trzy rozmowy" w galerii Salon Akademii na ASP w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek malarstwo Akademia Sztuk Pięknych Warszawa wystawa SZTUKA KULTURA Dwójka Paweł Jarodzki Konrad Jarodzki

Kinomural 2024 - tam, gdzie ściany ze sobą gadają. Wyjątkowe wydarzenie we Wrocławiu

Raz do roku wrocławskie ściany budynków zmieniają się w wielką plenerową galerię. Kinomural to medium, które powstaje z połączenia sztuki audiowizualnej z tkanką miejską. Co roku kilkadziesiąt artystek i artystów z całego świata pokazuje swoje prace na ścianach Wrocławia. Właśnie ruszył nabór prac do kolejnej odsłony wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo mural SZTUKA KULTURA FILM kino performance Kinomural

Motywy Matki Boskiej Bolesnej w sztuce ludowej na Wielki Post

Trwa kolejny tydzień Wielkiego Postu. O tej porze w sobotnich Porankach Dwójki przez siedem wielkopostnych tygodni słuchamy o pasyjnej sztuce ludowej, która w ogromnym stopniu odzwierciedlała i determinowała przeżywanie tego okresu m.in. na dawnej polskiej wsi. Naszym przewodnikiem po świecie pasyjnych motywów jest historyk sztuki i etnograf Łukasz Ciemiński z Muzeum im. księdza doktora Władysława Łęgi w Grudziądzu. Tym razem opowie nam o inspiracjach, których źródłem była Matka Boska.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja antropologia sztuka ludowa Wielki Post SZTUKA