Polskie Radio
Section05
SZTUKA

"Kultura i sztuka - to po nas zostanie"

- Mamy zaszczyt, ale też obowiązek ratowania obiektów, aby zostały dla przyszłych pokoleń. Jeżeli nie uratujemy śladów naszej historii i rzeczywistości, to przyszłe pokolenia nie będą miały możliwości oceny naszej cywilizacji w sposób rzetelny - tłumaczyła w Dwójce prof. Monika Jadzińska z Wydziału Konserwacji i Restauracji w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Dwójka Roch Siciński zabytki SZTUKA

Stryjeńska. 130 urodziny niepokornej Zochy

13 maja 1891 roku urodziła się Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Stryjeńska sztuki wizualne SZTUKA historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo grafika Kraków Zakopane Warszawa Genewa literatura Tamara Łempicka

Teodor Axentowicz - admirator pięknych kobiet i ormiańskiej kultury

- Ciekawa mieszanina paryżanina z Ormianinem. Ten wysoki pan z wielkim garbatym nosem miał wszystko czarne z wyjątkiem skóry: czarną brodę, oczy, brwi, czarny kapelusz z olbrzymim rondem, no i przepisową czarną pelerynę. W Zakopanem porzucał ją na rzecz serdaka – tak opisywała artystę młodopolskiego Teodora Axentowicza Magdalena Samozwaniec na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA SZTUKA malarstwo Ormianie Młoda Polska Magdalena Samozwaniec historia Polski

Aleksander Lesser - znany malarz historyczny

207 lat temu, 13 maja 1814 roku, w żydowskiej rodzinie Leviego Lessera przyszedł na świat w Warszawie wybitny malarz historyczny Aleksander Lesser. Jeszcze przed okresem rozkwitu talentu Jana Matejki namalował wiele obrazów znaczących wydarzeń historii Polski, z których 42 portrety królów polskich stanowią chyba najsłynniejsze jego dzieło, wydane także w postaci litograficznego albumu z komentarzem historycznym Juliana Bartoszewicza. 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo SZTUKA królowie Polski HISTORIA

Agnieszka Górnicka: chcemy promować współczesną dramaturgię

- Autorami tekstów w "Antologii Europejskiej Dramaturgii Współczesnej" są zarówno młodzi pisarze, jak i autorzy, którzy działają od wielu lat. Głównym trzonem ich dramatów jest hasło "rewolucja" – nie tylko jako wewnętrzna potrzeba dokonywania zmian w praktyce, ale i w myśleniu społeczeństwa europejskiego - mówiła w Dwójce Agnieszka Górnicka z Teatru Dramatycznego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  antologia spektakl SZTUKA Dwójka Jakub Kukla

Gerda Taro. Świat zawdzięcza jej fotografie z wojny domowej w Hiszpanii

- Pod koniec lat 30. XX wieku Gerda Taro, Robert Capa i David "Chim" Seymour kilkukrotnie jeździli do Hiszpanii, gdzie trwała wojna domowa. Z wyjątkiem jakiś pojedynczych klatek, które zostały wydrukowane jeszcze w latach 30. aż do roku 2007 ich zdjęcia były w ogóle nieznane. Wtedy to w Meksyku odkryto tę ogromną, liczącą 3,5 tys. negatywów, spuściznę - mówiła Joanna Kinowska, historyczka sztuki.
Zobacz więcej na temat:  fotografia Paweł Siwek Dwójka SZTUKA KULTURA