Abba powróciła na scenę. Będą kolejne występy?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 11:57
Abba nagrała płytę "Voyage" i zagrała pierwszy od lat wielki koncert. Tym razem na scenie zamiast prawdziwych artystów pojawiły się ich cyfrowe podobizny, tzw. awatary, czyli "abbatary". Poruszały się po ogromnej arenie w stylu science-fiction.
Podczas współczesnych koncertów na scenie widzimy abbatary muzyków grupy
Podczas współczesnych koncertów na scenie widzimy "abbatary" muzyków grupy Foto: Jens Kalaene/PAP

Dzięki możliwościom technologicznym i efektom komputerowym fani na całym świecie mogą usłyszeć i zobaczyć swoich szwedzkich idoli znów na estradzie. Po blisko 40 latach milczenia artyści postanowili rozpocząć projekt "Voyage", w którym ich awatary wyświetlane są podczas koncertu w specjalnie przygotowanej hali, pełnej świateł. - Muzycy pojawiają się na ekranie, który składa się z 65 mln pikseli, to ogromna przestrzeń, która nieco przypomina film science fiction - podkreśliła reporterka Czwórki Marta Zinkiewicz. Muzyka, jak opowiadała, wykonywana jest podczas tego show na żywo.

Scenę, na której występują wirtualni muzycy Abby, czyli Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson i Anni-Frid Lyngstad, można zdemontować, przewieźć i zbudować znów w kolejnym miejscu, dlatego organizatorzy wydarzenia zapowiadają już kolejne eventy. Jak mówiła reporterka Czwórki, przygotowanie tego spektaklu było żmudne i niezwykle czasochłonne, a stworzono go w studiu Industrial Light & Magic. - By uzyskać realistyczny efekt, artyści przez pięć tygodni śpiewali i nagrywali swoje piosenki, a 160 kamer rejestrowało przy tym każdy ich ruch - wyliczała. 

ZOBACZ WIĘCEJ Serwis specjalny poświęcony grupie Abba <<<

Posłuchaj
03:18 _PR4_AAC 2022_06_20-08-38-44.mp3 Jak wyglądał pierwszy koncert "wirtualnej Abby"? (pierwsze słyszę/Czwórka)

Pierwszy koncert wirtualnej Abby odbył się już w Londynie. To 100-minutowe widowisko, po którym na scenę wyszli prawdziwi członkowie Abby, przywitani wielkimi brawami.

Źr. ABBA Voyage/Official First Look Trailer

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 20.06.2022

Godzina emisji: 8.45

kd