Polskie Radio
Section05
Marta Zinkiewicz

Technofobia - na czym polega to zjawisko i jak z nimi walczyć?

Naukowcy na łamach czasopisma Behavior Science, analizując liczne badania stwierdzili, że strach technologiczny w swoich różnych odmianach może dotyczyć aż jednej trzeciej populacji. Wielu z nas może odczuwać lęk, jednak jego najwyższą formą jest technofobia. O tym zjawisku opowiada dr Konrad Maj, psycholog społeczny, kierownik Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych na Uniwersytecie SWPS.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia nowe technologie technologie fobia Konrad Maj

Piknik Naukowy i spotkanie z robotem jak z "Gwiezdnych wojen"  

Wielkimi krokami zbliża się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Jedną z gwiazd wydarzenia stanie się z pewnością robot niczym z "Gwiezdnych wojen", którego będzie można podziwiać z bliska. Za jego wykonaniem stoją studenci z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Jak działa PJAKTUŚ, jak go czule nazywają? O tym opowiada Maciej Maciejewski.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka młodzież nowe technologie sztuczna inteligencja Piknik Naukowy 2024 robot studenci Piknik Naukowy

Polska mozaika kulinarna. Fenomen kuchni chłopskiej

- Historia tradycyjnej kuchni polskiej jest bardzo apetyczna, ale coraz mniej o niej wiemy. Żeby spróbować ciekawych dań, wcale nie musimy wyjeżdżać bardzo daleko, bo kuchnia Polski jest bardzo zróżnicowana - przekonuje dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek, badaczka kultury kulinarnej i autorka książki "Tradycje kulinarne Polski". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA kulinaria jedzenie kuchnia kuchnia polska tradycja gotowanie

Samochodem na weekend z Polski. Dokąd warto pojechać?

"Samochodem na weekend z Polski" to książka dla tych, którzy lubią odkrywać ciekawe miejsca, a ich ulubionym fotelem jest fotel kierowcy. - Podróże samochodowe to prawdziwa przygoda, której nie da się przeżyć, na przykład lecąc samolotem. To też okazja, żeby kilka razy w roku odkrywać nowe miejsca poza granicami Polski - przekonuje autor Patryk Korbel.
Zobacz więcej na temat:  podróże Podróże z Czwórką STYL ŻYCIA wakacje hobby samochód Czwórka