8. urodziny Techno Rączki. Headlinerem Legowelt!

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 10:30
Już 17 września swoje ósme urodziny będzie świętował krakowski kolektyw Techno Rączka. Organizatorzy są nimi bardzo podekscytowani. Headlinerem imprezy będzie holenderski producent Legowelt. 
Techno Rączka w Czwórce. Kadr z 2019 roku
Techno Rączka w Czwórce. Kadr z 2019 rokuFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Początki kolektywu Techno Rączka sięgają września 2014 roku. - Wtedy założyliśmy Techno Rączkę jako stronę w serwisie społecznościowym. I tę datę traktujemy jako nasze narodziny. Pierwszą imprezę zrobiliśmy w 2016 roku, na nasze drugie urodziny - wspomina Marcin Wądek, członek kolektywu. - Od tamtej pory minęło sporo czasu, rozwinęliśmy się. Na pierwszej imprezie grali tylko polscy artyści, później przyjeżdżali goście z zagranicy, często tacy, którzy nie pojawiali się w Polsce - dodaje. 

Klimat najlepszych miejsc

Marcin Wądek przyznaje, że dziś trudno mu wybrać najlepszą z imprez Techno Rączki, bo do każdej ma pewien sentyment. Wspomina urodziny organizowane w cieszyńskiej starej fabryce telefonów, miejscu, które już nie istnieje. - Ta fabryka była nieprawdopodobna i świetnie tam ta muzyka elektroniczna rozbrzmiewała. Mam sentyment do tego miejsca - opowiada. - Miło wspominam też Gromadzką, takie hale magazynowe. Jako Techno Rączka robimy imprezy w takich miejscach, które do tej pory nie były wykorzystywane w ten sposób - dodaje. 

Niestety niektóre legendarne miejscówki związane z muzyką techno znikają z mapy Krakowa. - Te ostatnie pandemiczne dwa lata były bardzo ciężkie. Niestety ta scena nie zmieniła się na lepsze, a na słabsze. Nie ma już z nami np. Świętej Krowy - legendarnej krakowskiej miejscówki, w której zawsze grało techno - opowiada gość Kamila Jasieńskiego. - Scena się nam kurczy niestety i troszkę się obawiam, w którą stronę to pójdzie. Ale jest za to Klub Spotkań Poczta Główna, gdzie robimy nasze najbliższe urodziny - podkreśla. 


Posłuchaj
08:58 czwórka pierwsze słyszę 12.09.2022ok.mp3 Na ósme urodziny Techno Rączki zaprasza Marcin Wądek, członek kolektywu (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Legowelt na urodzinach Techno Rączki

Główną gwiazdą tegorocznych urodzin jest Legowelt, holenderski producent, którego korzenie sięgają lat 90. To artysta z ogromnym dorobkiem, czerpiący inspiracje z Detroit techno i Chicago house. - Nie jesteśmy przywiązani tylko do techno. Legowelt jest jedną z kluczowych dla nas postaci, odkąd powstaliśmy, zawsze był inspiracją i jego muzyka zawsze nam się podobała - podkreśla gość Kamila Jasieńskiego. - Postanowiliśmy zaprosić kogoś, kto dużo dla nas znaczy i kogo muzyka jest na bardzo wysokim poziomie i jest bardzo wyjątkowa. Legowelta ciężko zamknąć w jakichś gatunkach muzycznych. On nie idzie pod prąd czy z prądem, tworzy to, co mu w duszy gra - dodaje. 

Na urodzinach Techno Rączki usłyszymy DJ set w wykonaniu Legowelta, ale na dwóch scenach imprezy nie zabraknie też innych artystów. - Wystąpią Radiation 30376, czyli Olivia i Chino, nasi krakowscy, lokalni superbohaterowie. Zagra DJ Noseblunt, Nadezh No i Holoe - wymienia Marcin Wądek. - Przygotowaliśmy też drugą scenę w klimacie dubstep, jungle, ukg, na której wystąpią: Faron, Wolej oraz ulubiony artysta wszystkich festiwalowiczów, czyli TBA - dodaje. 

Ósme urodziny Techno Rączki odbędą się 17 września w Klubie Spotkań Poczta Główna. Czwórka objęła je swoim patronatem.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Marcin Wądek (członek kolektywu Techno Rączka)

Data emisji: 12.09.2022

Godzina emisji: 8.15

pj