Lęk matematyczny to nowa epidemia?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 13:30
Blisko 44 procent uczniów szkół podstawowych, którzy natrafią na trudności podczas rozwiązywania zadania matematycznego, nie podejmuje samodzielnej próby pokonania problemu - wynika z Ogólnopolskiego Badania Postrzegania Matematyki.
Dlaczego niektórzy uczniowie czują lęk przed matematyką?
Dlaczego niektórzy uczniowie czują lęk przed matematyką?Foto: ABO PHOTOGRAPHY/shutterstock

Matematyka nieczęsto należy do ulubionych przedmiotów młodych ludzi. Zajęcia są dla nich trudne, niezrozumiałe. Eksperci wskazują, że często problemy leżą w zaniedbaniu nauki podstaw. Z Ogólnopolskiego Badania Postrzegania Matematyki wynika, że blisko 44 procent uczniów szkół podstawowych, którzy natrafią na trudności podczas rozwiązywania zadania matematycznego, nie podejmuje samodzielnej próby pokonania problemu. Skąd ta niechęć do przedmiotu? W "Pierwsze słyszę" sprawdzi to Szymon Majchrzak. 

W audycji nie zabraknie też gości. Odwiedzą nas Julia Rzemek i Agnieszka Szwajgier, które opowiedzą o Szkole Młodej Krytyki. To nowatorski, otwarty i bezpłatny projekt edukacyjny skierowany do osób w wieku od 17 do 25 lat. Rozumienia i tworzenia mediów uczą doświadczeni, cenieni, aktywni zawodowo redaktorzy i dziennikarze. W bezpośrednim kontakcie i atmosferze sprzyjającej dialogowi, dzielą się wiedzą i umiejętnościami. 

Spotkamy się też z Tomaszem Orłowskim i ruszymy do Francji. Wybierzemy się w podróż do Lyonu i Bretanii, odwiedzimy mało znane zakątki Paryża. Zajrzymy do muzeów rzadko odwiedzanych przez turystów. Nasz gość to wieloletni ambasador Polski we Francji i Monako. Tym razem poznamy go jako autora książki "Dyplomatyczna ratatouille. Dokładka" - z pewnością więc nie zabraknie też kulinarnych przepisów.

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w środę (03.04) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

pj/pg

Zobacz więcej na temat: Czwórka