Polskie Radio
Section05
matematyka

Stanisław Ulam. Ojciec chrzestny bomby wodorowej

Był jednym z genialnych matematyków tworzących tzw. szkołę lwowską. W latach 30. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako naukowiec odniósł spektakularne sukcesy. Brał udział w Projekcie Manhattan, którego celem było stworzenie bomby atomowej. Wierzył, że najstraszliwsza z broni dostępnych człowiekowi odstraszy ludzkość przed popadaniem w kolejne konflikty.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski NAUKA matematyka bomba atomowa Lwów Stany Zjednoczone

"Sednem matematyki jest logiczne myślenie". Jak w XXI wieku zmienia się nauczanie królowej nauk?

XXI wiek to czas nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji. Stąd pojawia się pytanie: czy znajomość arytmetyki, geometrii, algebry, rachunku prawdopodobieństwa czy trygonometrii jest nam jeszcze potrzebna? - Trzeba przejść przez pewien trening (…), aby później móc skorzystać z maszyny i robić to kompetentnie - wyjaśnia w Programie 1 Polskiego Radia prof. Dawid Kielak, wybitny matematyk.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek matura Matura 2023 edukacja szkoła matematyka

Isaac Newton. Wszechstronny geniusz, który zrewolucjonizował świat nauki

31 marca 1727 roku zmarł sir Isaac Newton zaliczany do najwybitniejszych naukowców wszech czasów. Nic zresztą dziwnego, bowiem wiele jego odkryć położyło podwaliny pod współczesną naukę. Sformułował m.in. prawo powszechnego ciążenia i trzy zasady dynamiki, a także opracował rachunek różniczkowy i całkowy. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Europy NAUKA fizyka matematyka odkrycia i ciekawostki

Sztuczna inteligencja. Dr Maciej Kawecki: świat rozkochał się w chacie GPT

ChatGPT to technologia oparta na sztucznej inteligencji Generative Pre-trained Transformer. System uczy się kolejnych odpowiedzi na podstawie rozmów ludźmi z komputerami - w ten sposób odpowiedzi wyglądają na naturalne i w wielu przypadkach sprawiają wrażenie napisanych przez prawdziwego człowieka. Czy sztuczna inteligencja w pełni zastąpi człowieka?
Zobacz więcej na temat:  matematyka programowanie informatyk sztuczna inteligencja