Polskie Radio
Section05
matematyka

Matematyka "nauką skażoną rasizmem"? Ks. prof. Bortkiewicz: to burzenie fundamentów naszego myślenia

- Jeżeli zakwestionujemy matematykę, która jest królową nauk, która jest na wskroś obiektywna, to wchodzimy w chaos postmodernistyczny, który sprawia, że nie możemy stwierdzić, że coś jest dobrem albo złem, że mamy do czynienia z normalnością albo z patologią - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk i specjalista w zakresie teologii moralnej.
Zobacz więcej na temat:  matematyka społeczeństwo

Ile cząstek SARS-CoV-2 jest na świecie? Wszystkie zmieściłyby się w puszce

Christian Yates, brytyjski matematyk związany z Oksfordem oszacował dla BBC, jak wiele cząsteczek wirusa SARS-CoV-2 jest na świecie. Z jego wyliczeń wyszło, że zebrane wszystkie razem zmieściłyby się w puszce po napoju. - Wszystkie te problemy, przeszkody w życiu codziennym i śmierć tylu ludzi mogłyby się zmieścić w zaledwie paru łykach czegoś, co bez wątpienia byłoby najgorszym napojem w historii świata - podsumował matematyk. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania wirusy badania matematyka

Zmiany w maturach i egzaminach ósmoklasisty. Zobacz, co zakłada rozporządzenie MEiN

Zniesienie obowiązku przystąpienia do maturalnego egzaminu ustnego i egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a także umożliwienie zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu - między innymi takie zmiany w rozporządzeniu dotyczącym egzaminów zewnętrznych wprowadza resort edukacji. W 2021, w związku z pandemią COVID-19, inne będą także wymagania stawiane uczniom, zmieni się m.in. zakres wiedzy oczekiwanej na matematyce. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Edukacji i Nauki matura społeczeństwo edukacja egzaminy maturalne matematyka

Konstanty Ciołkowski projektował statki kosmiczne, zanim pojawiły się samoloty

Jego życie naznaczone było przekraczaniem granic. Ojciec był polskim szlachcicem, matka Rosjanką z domieszką krwi tatarskiej. Rodzina często zmieniała miejsce pobytu. Konstanty od dziecka najchętniej spoglądał jednak w stronę ostatniej z granic. Chciał wysłać człowieka w kosmos. Zaczął nad tym pracować jeszcze w XIX wieku.
Zobacz więcej na temat:  astronautyka kosmos fizyka matematyka Rosja ZSRR rewolucja październikowa 1917 pojazdy samolot samoloty lotnictwo