Polskie Radio
Section05
matematyka

Sofia Kowalewska, czyli księżniczka matematyki

Dziś nazywamy Sofię Kowalewską księżniczką matematyki, ale gdy wymarzyła sobie, że poświęci życie królowej nauk, w drugiej połowie XIX wieku było to śmiałym i trudnym zadaniem dla młodej kobiety. W Rosji kobiety nie mogły jeszcze w tym czasie kształcić się. - Była osobą niezwykle pracowitą. Jak oddała się rozwiązywaniu jakiegoś problemu, świat dla niej nie istniał. U niej widać psychologię odkryć matematycznych - mówi prof. Stanisław Domoradzki.
Zobacz więcej na temat:  matematyka Dorota Truszczak

Ilona Anna Kowalik - wokalistka z matematycznym zacięciem

- Muzyka jest podświadomym liczeniem, a człowiek czerpie radość słuchając czegoś co ma strukturę. Matematyka składa się z pierwszych elementów tak jak muzyka. Są struktury kolejne i te elementy się ze sobą łączą, a człowiek czerpie z tego naturalną radość - powiedziała na antenie radiowej Jedynki wokalistka Ilona Anna Kowalik. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA KULTURA Kanada matematyka piosenka Paweł Sztompke STYL ŻYCIA

Stanisław Ulam - ojciec chrzestny bomby wodorowej

Był jednym z genialnych matematyków tworzących tzw. szkołę lwowską. W latach 30. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako naukowiec odniósł spektakularne sukcesy. Brał udział w Projekcie Manhattan, którego celem było stworzenie bomby atomowej. Wierzył, że najstraszliwsza z broni dostępnych człowiekowi odstraszy ludzkość przed popadaniem w kolejne konflikty. W Archiwum Polskiego Radia zachowała się wypowiedź wybitnego matematyka.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski NAUKA matematyka bomba atomowa Lwów Stany Zjednoczone