Polskie Radio
Section05
matematyka

Medal Sierpińskiego. Wyróżnienie dla matematyków związanych z Polską za wybitne osiągnięcia naukowe

Medal im. Wacława Sierpińskiego to wyróżnienie ustanowione w 1974 roku, przyznawane przez Uniwersytet Warszawski i Polskie Towarzystwo Matematyczne matematykom związanym z Polską za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrodę ustanowiono dla uczczenia wybitnego polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki matematyka informatyka NAUKA Wacław Sierpiński nagroda

Stanisław Ulam. Ojciec chrzestny bomby wodorowej

Był jednym z genialnych matematyków tworzących tzw. szkołę lwowską. W latach 30. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako naukowiec odniósł spektakularne sukcesy. Brał udział w Projekcie Manhattan, którego celem było stworzenie bomby atomowej. Wierzył, że najstraszliwsza z broni dostępnych człowiekowi odstraszy ludzkość przed popadaniem w kolejne konflikty.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski NAUKA matematyka bomba atomowa Lwów Stany Zjednoczone

Isaac Newton. Wszechstronny geniusz, który zrewolucjonizował świat nauki

31 marca 1727 roku zmarł sir Isaac Newton zaliczany do najwybitniejszych naukowców wszech czasów. Nic zresztą dziwnego, bowiem wiele jego odkryć położyło podwaliny pod współczesną naukę. Sformułował m.in. prawo powszechnego ciążenia i trzy zasady dynamiki, a także opracował rachunek różniczkowy i całkowy. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Europy NAUKA fizyka matematyka odkrycia i ciekawostki

Lęk matematyczny. Jakie są jego konsekwencje w dorosłym życiu?

Opublikowane wyniki projektu badawczego EduNav wykazują, że blisko 44 proc. badanych uczniów szkół podstawowych, którzy natrafią na trudności podczas rozwiązywania zadania matematycznego, nie podejmuje samodzielnej próby pokonania problemu. Jakie są konsekwencje takiego lęku przed matematyką w procesie edukacji, a potem w dorosłym życiu?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski matematyka szkoła Zuzanna Jastrzębska-Krajewska Michał Proszowski Światowe Centrum Słuchu Henryk Skarżyński

Jak zdać maturę z matematyki? Pomoże książka wydana pod patronatem Czwórki

Wiosna, wiosna… nie dla wszystkich jednak radosna. Maturzyści przygotowują się do swojego pierwszego ważnego egzaminu w życiu. Zmorą wielu z nich jest matematyka. W powtórce z tego przedmiotu pomóc może książka "Jak zdać maturę z matmy" autorstwa Miłosza Głowackiego, która została wydana pod patronatem Czwórki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA matematyka Matura z Czwórką edukacja Weronika Puszkar

Leszek Możdżer i fortepian dekafoniczny. "Dla matematyka te obliczenia były trywialne"

- Fortepian jest obiektem fizycznym i może się zepsuć, jak się zbyt mocno nagnie to, czego poszukujemy. W tym wypadku bardzo chcieliśmy mieć dźwięki w innych miejscach, niż one normalnie występują - mówił w Dwójce fizyk Aleksander Bogucki, jeden z naukowców zaangażowanych w powstanie fortepianu dekafonicznego według pomysłu Leszka Możdżera.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Możdżer fortepian fortepian dekafoniczny Jakub Kukla instrumenty instrument matematyka fizyka MUZYKA Dwójka Polska Akademia Nauk Uniwersytet Warszawski

Matematyka - czy można ją wytłumaczyć w sposób przystępny?

14 marca to Dzień Liczby Pi, a 12 marca obchodzimy dzień "królowej nauk". Z tej okazji w Czwórce zapanował temat matematyki. Wielu z nas jej nie lubiło w szkole i ma niemiłe skojarzenia. - Edukacja to relacja - twierdzi Krzysztof Chojecki, czyli Pan Pi-stacja, nauczyciel i finalista plebiscytu Nieprzeciętni, który matematyki uczy tak, jak sam chciałby być uczony.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka studenci edukacja Weronika Puszkar uczniowie matematyka

Matura z matematyki. "Czas powtarzać funkcje, ciągi i stereometrię"

- Z maturą z matematyki trzeba się oswoić, dlatego zachęcam, żeby taki egzamin robić sobie samemu w domu. Regularny trening pozwoli nam pozbyć się stresu. Bo im więcej przerobimy arkuszy, tym pewniej poczujemy się na sali egzaminacyjnej - mówi Miłosz Głowacki, autor książki "Jak zdać maturę z matmy?", która ukazała się pod patronatem Czwórki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA edukacja matematyka egzaminy maturalne matura Weronika Puszkar Miłosz Głowacki