Polskie Radio
Section05
matematyka

Stanisław Ulam. Ojciec chrzestny bomby wodorowej

Był jednym z genialnych matematyków tworzących tzw. szkołę lwowską. W latach 30. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako naukowiec odniósł spektakularne sukcesy. Brał udział w Projekcie Manhattan, którego celem było stworzenie bomby atomowej. Wierzył, że najstraszliwsza z broni dostępnych człowiekowi odstraszy ludzkość przed popadaniem w kolejne konflikty.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski NAUKA matematyka bomba atomowa Lwów Stany Zjednoczone

Matura 2022. O czym pamiętać podczas egzaminu z matematyki?

- Zacznijmy od rozwiązania prostszych zadań, potem przejdźmy do trudniejszych, czytajmy polecenia ze zrozumieniem, i przede wszystkim sprawdzajmy ponownie swoje wyliczenia, by nie stracić punktów przez błąd rachunkowy - radził Robert Berger, który od lat przygotowuje uczniów do matury, a teraz - by ich wesprzeć - sam ponownie podejdzie do egzaminu dojrzałości z matematyki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe edukacja matura matura 2022 Matura w Czwórce Matura z Czwórką matematyka

Matury 2022. Nauczyciel podchodzi do egzaminu razem ze swoimi uczniami

Robert Berger ma tytuł magistra, jest nauczycielem matematyki w liceum i w tym roku… przystąpi do matury z tego przedmiotu. Jak wyjaśnił, to gest solidarności z uczniami, dla których egzamin z "matmy" jest jednym z największych maturalnych wyzwań. – Bardzo często spotykam się z sytuacjami, gdzie młodzież ma mentalny problem z podejściem do matury. Chcę im pokazać, że jestem z nimi i że dadzą radę – powiedział w audycji "Trójka do trzeciej".
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar Trójka matura 2022 szkoła matematyka nauczyciel edukacja matura społeczeństwo

Isaac Newton. Wszechstronny geniusz, który zrewolucjonizował świat nauki

31 marca 1727 roku zmarł sir Isaac Newton zaliczany do najwybitniejszych naukowców wszech czasów. Nic zresztą dziwnego, bowiem wiele jego odkryć położyło podwaliny pod współczesną naukę. Sformułował m.in. prawo powszechnego ciążenia i trzy zasady dynamiki, a także opracował rachunek różniczkowy i całkowy. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Europy NAUKA fizyka matematyka odkrycia i ciekawostki

"Sukces polskich kryptologów". Z wizytą w Centrum Szyfrów Enigma

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu to "Jedyne takie miejsce" opowiadające historię wybitnych polskich kryptologów, dzięki którym został złamany szyfr Enigmy. - To umożliwiło odczytywanie niemieckich wiadomości. Uratowano wiele istnień ludzkich, ponieważ wojsko wiedziało, gdzie Niemcy planują uderzyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Wanat, historyk wojskowości.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Enigma matematyka Poznań

Szachy jako sport ponadczasowy. Rozmowa o książce "Róża, a co chcesz wiedzieć o szachach?"

Zainteresowanie szachami bije w ostatnich latach rekordy popularności. To jeden z nielicznych sportów, które można uprawiać zarówno na żywo, jak i on-line, nie tracąc przy tym na jakości. Szachy odnajdują się w dzisiejszym świecie z kilku powodów. Po pierwsze, to nie świat ma się dostosować do szachów, a szachy do wyzwań obecnego świata. Coraz częściej szachy są traktowane jako odskocznia od codzienności, która pomaga wyciszyć się i skupić. Grę w szachy można traktować jako antidotum na nadmiar informacji i wykorzystać ten czas na obcowanie z własnym umysłem.
Zobacz więcej na temat:  szachy rozwój dziecka matematyka radio dla rodziców DAB+ Marcin Perfuński

PR24 Bancerowska o wystawie prac Jerzego Grabowskiego w NCK

- Jerzy Grabowski potrafi opowiadać o otaczającym nas świecie poprzez matematykę. Robi to, korzystając z analiz matematycznych, które przekłada na język abstrakcji geometrycznej. Jego prace wymagają pewnej uważności, ale im dłużej z nimi obcujemy, tym bardziej nas wciągają - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 rzecznik Narodowego Centrum Kultury Joanna Bancerowska. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Narodowe Centrum Kultury Warszawa wystawa SZTUKA emocje matematyka KULTURA galeria malarstwo

Jak mądrze wychować dziecko ze spektrum zaburzeń autystycznych?

Życie dziecka w spektrum autyzmu znacznie różni się od tego, jakie prowadzi osoba neurotypowa. Jak pogodzić te dwa światy i osiągać obopólne korzyści? O książce Camilli Pang, a także o tym, jak z bliska wygląda świat osób w spektrum autyzmu opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Izabela Kindziuk Machnica z fundacji Ale Klasa, której podstawowym celem jest pomoc dzieciom z autyzmem oraz wsparcie ich rodzin. Książka "Explaining Humans" autorstwa dr Camilli Pang została nagrodzona prestiżową nagrodą Royal Society dla najlepszej książki popularnonaukowej.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam autyzm adhd zaburzenia rozwoju matematyka szkoła wychowanie czas wolny