Sokoły to styl życia

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 14:00
Każdy sokolnik musi codziennie spędzić ze swym podopiecznym minimum dwie godziny. Ptak potrzebuje się wylatać i dostać jeść - od tych zasad nie ma wyjątków.
Audio
Sokoły to styl życia
Foto: Fot. Glow Images

W czasie, organizowanej niedawno w Warszawie, Wystawy Drobiu Ozdobnego zaprezentowała się działająca przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego sekcja sokolnicza z Koła Naukowego Leśników. Młodzi ludzie uczą się układania ptaków do polowań i opiekowania się nimi.
- Zajmujemy się ptakami, które mamy na uczelni - mówią członkowie sekcji. - Sokolnictwo to polowanie z ptakami łowczymi. My się do tego przysposabiamy. Nie ma czegoś takiego, jak tresura ptaków, jest tylko układanie. Ptaka nie da się oswoić - dodają.
Wśród polskich ptaków łownych trudno jest rozróżnić płeć. Ten sam osobnik może być małym samcem albo dużą samicą. Samice i samce rarogów i myszołowów są nawet tego samego koloru. 
Podejmując pracę w sekcji sokolniczej, na początku dostaje się do oswojenia ptaka nielatającego, a dopiero potem latającego. By wyruszyć z nim na polowanie, potrzebne są specjalne kursy i zaświadczenia. Młodym sokolnikom radą i pomocą służy doświadczony Grzegorz Dzik. To on, przez 18 lat pracy na warszawskim Okęciu, dowiódł skuteczności metody biologicznej ochrony lotnisk. - Sylwetka ptaka drapieżnego w locie, szczególnie lecącego dynamicznie, wywołuje odruch bezwarunkowy u wszystkich innych zwierząt. Taka sylwetka karze im uciekać, bo za nią kryje się śmierć - wyjaśnia Dzik.
Jak wygląda życie sokolnika? O tym oraz o cenach tych pracowitych ptaków dowiesz się z załączonego reportażu Ewy Michałowskiej "Hej, sokoły".

Reportaż został zrealizowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

(pj)

Czytaj także

Graffiti: farbą w miejską tkankę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 11:30
Kiedy chodzą po ulicach i nie mają flamastra w kieszeni, czują się źle. Grafficiarze ingerują w przestrzeń zabudowaną. Liczą się ci, których kreatywność i wyobraźnia nie zna granic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Sokół na etacie” – Grażyna Wielowieyska

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 10:00
Poniedziałek, 30 lipca 2012, godz.18.15, Program 3. Wojciech Wiaderny i jego sokół są od kilku lat etatowymi pracownikami na warszawskim Lotnisku Chopina.
rozwiń zwiń