Polskie Radio
Section05
chopin

Jak nie grać Chopina? Rozmowa z Katarzyną Popową-Zydroń

W audycji „Chopin na ludowo” rozmawialiśmy z prof. Katarzyną Popową-Zydroń, pedagogiem, pianistką oraz przewodnicząca jury Eliminacji do Konkursu Chopinowskiego. Jak uczy swoich studentów grać Mazurki Chopina? Jak ważne dla lepszego zrozumienia źródeł inspiracji artysty są pierwowzory ludowe? Czy znajomość nagrań muzyki ludowej może pomóc w zrozumieniu mazurków Chopina?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak

Nowe audycje w Polskim Radiu Chopin! Sprawdź nasze propozycje

"Linie i pięciolinie", "Chopin na ludowo", "Chopin inspiruje", "Z nagraniowej skarbnicy Krystiana Zimermana" oraz "Chopin Talk". Od lipca w Polskim Radiu Chopin na słuchaczy czeka aż 5 nowych pasm. Audycje poprowadzą wybitni eksperci z dziedziny literatury oraz muzyki: dr Jakub Beczek, Kuba Borysiak, Wojtek Krzyżanowski, Adam Rozlach i dr Mariusz Gradowski. W każdym z programów na słuchaczy czeka dawka najwyżej jakości kompozycji oraz muzyczne podróże: zarówno do epoki Chopina, jak i do czasów współczesnych. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU chopin

Projekt Dziedzictwo Muzyki Polskiej. Piotr Gliński: przywraca to, co zapomniane

- Projekt Dziedzictwo Muzyki Polskiej przywraca polskiemu i nie tylko polskiemu słuchaczowi, uczestnikowi kultury - ten okres, który był w dużej mierze zapomniany, tych wielu wspaniałych artystów - powiedział w środę wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. W środę w Zamku Królewskim w Warszawie odbywa się konferencja prasowa podsumowującą projekt Dziedzictwo Muzyki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego muzyka tradycyjna chopin digitalizacja KULTURA MUZYKA społeczeństwo POLSKA

Ostatnie dni zgłoszeń do konkursu Polskiego Radia Chopin

W niedzielę 9 maja o północy upływa termin nadsyłania nagrań w ramach Alternatywy Konkursowej, czyli pierwszego wirtualnego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla dzieci i młodzieży. Polskie Radio Chopin zaprasza do udziału wszystkich młodych pianistów. Laureat zostanie wyłoniony w każdej z dziesięciu kategorii. Nazwisko zwycięzcy Grand Prix poznamy 6 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopin W POLSKIM RADIU

Nie żyje Elżbieta Markowska. "Nie godziła się na bylejakość"

- To, co Elżbieta Markowska zbudowała w latach 90., było właściwie na przekór wszystkim. Bo pomysł, żeby Program 2 Polskiego Radia uzyskał taki kształt, to była mordercza praca. Stworzyła formułę radia grającego muzykę klasyczną, istniejącego w świecie, a jednocześnie dbającego o język i literaturę. Nie ma drugiego takiego modelu - mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, wspominając byłą dyrektor Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Julia Hartwig Henryk Mikołaj Górecki chopin Dwójka Elżbieta Markowska

Sobotni maraton Żeleńskiego w Polskim Radiu Chopin

"W dniu jego imienin, na św. Władysława, o siódmej rano orkiestra ustawiała się w półkole pod naszym mieszkaniem przy ulicy Szewskiej i rżnęła marsze. Dlatego że sławny muzyk i że dał sto guldenów na założenie tej orkiestry" – wspominał wyjątkową pozycję w Krakowie Władysława Żeleńskiego jego nie mniej sławny syn Tadeusz – Boy. 23 stycznia obchodzimy setną rocznicę śmierci wybitnego kompozytora, niesłusznie zepchniętego na margines. Z tej okazji Radio Chopin przez większość dnia przypomina jego najznakomitsze utwory, stanowiące epokę w dziejach muzyki polskiej.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA KULTURA chopin W POLSKIM RADIU