"Portal" - instagramowy serial dla nastolatków. Technologie, innowacja, optymizm?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 14:38
Innowacyjny projekt o kryzysie klimatycznym, sztucznej inteligencji i podróżach w czasie to najnowsze dzieło duetu reżyserskiego Kissinger Twins, dwukrotnych zdobywców The Webby Awards, czyli Oscara Internet. Tym razem oddali głos nastolatkom.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Elena Dijour

- Wizja przyszłości jest procesem - mówi Dawid Marcinkowski, członek reżyserskiego duetu. - My jesteśmy z pokolenia lat 80., więc nasza wizja przyszłości była zawsze bardzo optymistyczna - ocenia. - Gdy zaczęliśmy pracować z młodym pokoleniem, z młodymi ludźmi między 13, a 15 rokiem życia, to okazało się, że ich wizja przyszłości jest dalece różna od naszego optymizmu.


Posłuchaj
10:25 czwórka ndt 09.04.2021 goście.mp3 O interaktywnym serialu "Portal" opowiadają Katarzyna Kifert i Dawid Marcinkowski, duet reżyserski Kissinger Twins (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

Wizja przyszłości nastolatków jest bardzo pesymistyczna. Zderzył się nasz optymizm z faktami na temat najmłodszego pokolenia Dawid Marcinkowski

- Chcieliśmy opowiedzieć optymistyczna historię, gdzie nauka i technologia mogą wpłynąć na naszą przyszłość - podkreśla Katarzyna Kifert, reżyserka. - Opowiadamy o bardzo wielu ciekawych rzeczach, jak sztuczna inteligencja czy robotorośliny, bioniczne dłonie, o mechanicznej ośmiornicy. Myślę, że dzięki temu połączeniu udało nam się uzyskać tę optymistyczną wizję - dodaj.

Głosy i opinie młodych pokoleń zawsze spychane są na margines. Kissinger Twins dali im głos. - Dostaliśmy bardzo dużo szczerych wiadomości od nastolatków - zdradza Kasia. - Otwierali się, pisali o swoich problemach, podkreślali, że dzięki "Portalowi" dowiedzieli się o nowych rzeczach, o których wcześniej nie wiedzieli - dodaje. - Pisali do nas ludzie z całego świata. 


shutterstock M-SUR film serial 1200.jpg
Seriale w sieci: "Znoszone historie" i "Wąż"

Katarzyna Kifert i Dawid Marcinkowski zauważają też specyficzny sposób korzystania nastolatków z instagrama. Zwracają uwagę, że młode pokolenie często ogląda, często komentuje, ale rzadko followuje profile. 

W "Portalu" odnajdziemy wiele zjawisk współczesnego świata. Jednym z nich jest deep fake, który stanowi część ceny, którą płacimy za internet. - Tego typu elementy były zawsze obecne. Dla młodych ludzi przestrzeń internetu jest tą, gdzie prawda i fikcja niepokojąco się zacierają. Trzeba informować i edukować, w jaki sposób mogą podążać za szeroko pojętym dobrem czy prawdą. Jest tu ogromna rola dla edukacji - podkreśla Dawid Marcinkowski. 

Kissinger Twins zdradzają, że w "Portalu" starali się pokazać jak najbardziej optymistyczną wizję przyszłości poprzez wykorzystanie technologii, która służy społeczeństwu, a w mniejszym stopniu korporacjom, systemom politycznym. - To jest ważne żebyśmy mieli świadomość, że technologia jest dobra lub zła, tylko wtedy kiedy stoją za nią ludzie. To ludzie decydują - podkreślają. 

Duet reżyserski ma duże doświadczenie w opowiadaniu interaktywnych historii. - Od wielu lat opowiadamy je na różnych platformach, gdzie łączymy narrację filmowa z technologią. Współczesne seriale też są dla nas inspiracją - zdradza Kasia Kifert. Tu chcieliśmy odejść od ciemnej wizji przyszłości, którą pokazuje np. "Black mirro". Szukaliśmy innego sposobu opowiadania, innego języka

Pierwszy raz opowiadaliśmy historię dla nastolatków. Stworzenie wiarygodnego języka dla nich było wyzwaniem. Trzy razy przepisywaliśmy scenariusz, zanim uzyskaliśmy akcept od naszej grupy docelowej Katarzyna Kifert


Niezwykle ciekawy był proces produkcji "Portalu". Kissinger Twins spotykali się z naukowcami i grupami badawczymi z całej Europy.  Spotkaliśmy się z fantastycznymi ludźmi, którzy naprawdę wierzą, że przyszłość może być dobra. Pracują na uniwersytetach badawczych nad wieloma projektami - podkreślają. - Jest bardzo dużo niesamowitych projektów, robotyka jest silnie rozwinięta we Włoszech - dodają. 

Goście Czwórki zdradzają też, że niezwykłym źródłem fantastycznych doznań była praca z Wiki Kierat, młodą aktorką, którą znamy już z "Króla". 

W fabułę "Poratalu wplątanych jest szereg elementów interaktywnych. 


***

Tytuł audycji: Najlepszy Dzień Tygodnia

Prowadzący: Małgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski

Goście: Katarzyna Kifert i Dawid Marcinkowski (duet reżyserski Kissinger Twins)

Data emisji: 09.04.2021

Godz. emisji: 8:40

pj