Maj Syty Fest. Skierniewicka wiosna brzmi elektronicznie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 10:24
- Maj Syty Fest nazywamy sobie festiwalem jakościowego życia - mówi Przemek Rybicki, przedstawiciel skierniewickiego ratusza, pomysłodawca festiwalu. - Do każdego z elementów naszego wydarzenia staramy się podchodzić w szczególny sposób i przede wszystkim dbać o to, by było to jakościowe doświadczenie - zaprasza. 
Skierniewice na wiosnę zabrzmią elektroniką
Skierniewice na wiosnę zabrzmią elektroniką Foto: Shutterstock/BearFotos

Już kolejny raz w Skierniewicach zagości wyśmienita muzyka i wyszukane jedzenie. 21 maja w tym niewielkim mieście odbędzie się Maj Syty Fest. To czwarta odsłona imprezy organizowanej przez miasto. 

- Maj Syty Fest to taka miejska impreza, która łączy ze sobą kilka różnych wątków. Mamy dobrą, różnorodną muzykę, serwowaną w różnych przestrzeniach w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach. Mamy strefę gastronomiczną, do której ściągamy kilkanaście najciekawszych streetowych konceptów kulinarnych - opowiada Przemek Rybnicki, organizator festiwalu. - Food trucki przyjeżdżają do Skierniewic, rozstawiają się u nas, a niektórzy właściciele przyznają, że po festiwalu tęsknią za nami. Mamy taki slogan, że serce wiosny tego dnia bije w Skierniewicach - podkreśla. 

Gość Czwórki zauważa, że w rzeczywistości samorządowej, zwłaszcza mniejszych miast, nie zawsze jest przestrzeń, by eksperymentować z muzyką alternatywną, a Skierniewicom się to udało. - Wdrożyliśmy to i kontynuujemy już od czterech lat - podkreśla. - Muzycznie w tym roku będzie wyjątkowo. Myślę, że tę śrubę alternatywną jeszcze bardziej dokręciliśmy. Mamy muzykę ze światłowodu, dużo muzyki elektronicznej, koncert m.in. Noona, ale także eksperymentalną muzykę współczesną, jazzującą Jazzpospolitą, Mateusza Pospieszalskiego, elektroniczny jam session, warsztaty produkcyjne. Będzie działo się sporo - dodaje. 

Niezwykle ciekawym elementem Maj Syty Fest są warsztaty, które poprowadzą muzycy na co dzień zrzeszeni w lokalnej grupie kolaboracji artystycznej ZATHRA. - Oni tworzą muzykę, ale chcą też nią zarażać i dzielić się wiedzą - zdradza gość Gosi Jakubowskiej. - Właśnie oni poprowadzą nasze warsztaty produkcyjne, na które może przyjść każdy, wstęp jest bezpłatny. Można będzie się dowiedzieć wszystkiego od podstaw, od hardware'u, przez programy do tworzenia, po wydawanie. Elektronika ma to do siebie, że możemy ją tworzyć w domu, trzeba mieć tylko otwartą głowę - podkreśla. 


Posłuchaj
04:53 czwórka ndt 20.05.2022.mp3 Na Maj Syty Fest zaprasza Przemek Rybicki, przedstawiciel skierniewickiego ratusza (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

W Skierniewicach spotkamy się z wyjątkowym doborem artystów. - Nasze pierwsze edycje festiwalu uderzały w tę alternatywę, która może była trochę bardziej popularna. Dziś wciąż szukamy czegoś, co może słuchaczy zaciekawić - opowiada organizator imprezy. - W tym roku główną inspiracja była ta nasza skierniewicka ZATHRA, do tej grupy staraliśmy się dobrać kolejne elementy - dodaje.

Maj Syty Fest zajmie w tym roku całą przestrzeń Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach oraz okoliczne tereny. Będą koncerty plenerowe, a także we wnętrzu budynku. 


***

Tytuł audycji: "Najlepszy dzień tygodnia"

Prowadzący: Małgorzata Jakubowska

Gość: Przemek Rybicki (przedstawiciel skierniewickiego ratusza, pomysłodawca imprezy)

Data emisji: 20.05.2022

Godzina emisji: 7.20

pj