Schmoltz: uprawiam digital digging i edytuję polskie przeboje

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 13:00
Schmoltz pochodzi z Grodna i na pewno jest znany fanom editów, bo jego nagrania ukazują się nakładem takich wytwórni jak: Les Yeux Orange, Bahnsteig23 oraz rodzime The Very Polish Cut Outs.
Schmoltzto didżej i producent z Grodna.
Schmoltzto didżej i producent z Grodna.Foto: mat. prywatne artysty

Jak przyznaje gość Czwórki, w dzieciństwie słuchał polskiego radia i oglądał polską telewizję. – Ja miałem "La La Mi Do" w Dwójce, rodzice "Teleexpress" na Jedynce - śmieje się Scholtz. - Na początku byłem miłośnikiem muzyki gitarowej, a zwłaszcza Acid Drinkers. Czytałem polskei wydanie magazynu "Metal Hammer" i w ten sposób uczyłem się języka.  Dziś didżej i producent mieszka w Polsce i można go usłyszeć w klubach w całym kraju. – Playlisty robię sobie rekordboksie. Do części z nich wrzucam utwory według gatunków, robię też playlistę z nowościami i demówkami od przyjaciół – opowiada rozmówca Norberta Borzyma.

Schmoltz jest koneserem oldschoolowych brzmień tanecznych, więc w jego repertuarze jest sporo disco i house'u z obu kontynentów i w przeróżnych wydaniach:  rzadkie sztosy i perełki, hity i rzeczy mniej oczywiste. – Moje ulubione edity to te, które są „w trakcie robienia”. Ale bardzo jestem przywiązany do "Oddalenia" Kazika wydanego przez "Cut Outs".  Bardzo cenię tego artystę za pionierskie podejście do rapu i muzyki samplowanej, zwłaszcza że sam pochodzi z zupełnie innego środowiska. W latach 90. Brzmiało to dla mnie bardzo świeżo i aktualnie. Producent jest także autorem nowej wersji "Dziewczyny szamana" Justyny Steczkowskiej. – Nie jest to edit ani stricte remiks, bo z oryginału wziąłem tylko wokal i osadziłem go w klimatach "najntisowych".

Posłuchaj
57:13 2023_01_04 22_02_57_PR4_Noc_Rezydentow.mp3 Schmoltz i tajemnice jego setów i editów (Noc Rezydentów/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Noc Rezydentów

Prowadzi: Norbert 'Bert' Borzym

Gość: Schmoltz (DJ i producent)

Data emisji: 04.01.2022

Godzina emisji: 22.00

kul

Czytaj także

Kovvalsky w "12 calach na godzinę". Co zagrał? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 19:05
Jędrzej Kowalczyk, czyli Kovvalsky jest DJ-em, promotorem, artystycznym dyrektorem i rezydentem jednego z najlepszych klubów w Polsce - warszawskiej Jasna 1. Teraz zagrał w Czwórce, zapraszamy do słuchania i oglądania seta z naszego studia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

12 cali na godzinę. Głębokie loty Vidno

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 20:50
Vidno to pseudonim artystyczny Jakuba Sawickiego – didżeja, producenta i pomysłodawcy Audiobaru – imprezy towarzyszącej festiwalowi Audioriver.
rozwiń zwiń