Karol Aleksander: w moich setach warm-up to zaproszenie do tańca

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 11:10
- Dziś w muzyce elektronicznej cyfra wygrywa na wielu polach i sam w setach też korzystam z wydawnictw digitalowych. Ale przez wiele lat grałem tylko z winyli. Teraz na czarnych płytach kupuję albumy i czasami jakieś ciekawe EP-ki - opowiada Karol Aleksander. 
Karol Aleksander zagra w Czwórce.
Karol Aleksander zagra w Czwórce.Foto: mat. prywatne artysty

- Teraz na czarnych płytach kupuję albumy i czasami jakieś ciekawe EP-ki. Zbieram też składanki z house’owymi przebojami z dawnych lat. Zawsze udaje mi się na nich znaleźć jakieś dwie perełki - dodaje didżej i producent. 

Bohater kolejnej odsłony "Nocy Rezydentów" jest nie tylko didżejem, ale także producentem, którego nagrania ukazały się nakładem wydawnictw takich jak na przykład Whiskey Disco, Pets Recordings oraz The Very Polish Cut-Outs. Karol Aleksander występował w wielu miastach w Polsce - w klubach i na festiwalach. Grał też m.in. w Londynie, a jego nagrania można usłyszeć w setach didżejów z całego świata. - Na początku setu lubię grać poniżej rytmu serca, poniżej 120 bpm. Tak, żeby słuchacze mogli się rozgrzać, jeszcze pogadać, czegoś się napić, wczuć w imprezę. Potem zwiększam tempo, ale stopniowo, że można było się automatycznie dostroić do rytmu - opowiada Karol Aleksander. - Dużą wagę przywiązuję do warm-upu, choć obecne trendy nakazują, żeby od razu grać szybko.

Karol Aleksander jest zwolennikiem ciepłych brzmień płyt winylowych i promuje różne odmiany muzyki house. W kategorii "tajna klubowa broń" rozmówca Norberta Borzyma bez wahania wymienia Body Work. - Oni wydali właściwie tylko jedną EP-kę na winylu w latach 90. Natomiast człowiek odpowiedzialny za ten projekt, Ben Cenac, jest też producentem Newcleusa i Dream 2 Science. Numer nosi nazwę "You Keep Me Comin’ On" i zawsze działa - dodaje Karol Aleksander. - Jeśli natomiast chodzi o definicję house'u to jest RiskSoundSystem "The Sound Is Yours" w remiksie Kerriego Chandlera.

RiskSoundSystem - The Sound Is Yours (Kerri Chandler Remix) | Black Mirror: Striking Vipers OST | Original Soundtrack

Sprawdź też:

Posłuchaj
26:18 CZWÓRKA Wieczor Rezydentow - karol aleksander 25.01.2023.mp3 Karol Aleksander o roli didżeja i producenta oraz o numerach, które zawsze sprawdzą się w klubie (Wieczór Rezydentów/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Noc Rezydentów

Prowadzi: DJ Bert (Norbert Borzym)

Gość: Karol Aleksander (Karol Byra)

Data emisji: 25.01.2023

Godzina emisji: 22.00

kul