Sałatka COBB - sprawdź, co się kryje pod tą nazwą

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 17:44
Z kuchnią Stanów Zjednoczonych najczęściej kojarzą nam się hamburgery i steki. Ale w amerykańskich książkach kucharskich odnajdziemy też sałatki, np. sałatkę COBB. W "Nie na-żarty" zdradzimy jej tajemnice. 
Zapamiętując hasło eat Cobb zapamiętujemy całą listę składników sałatki.
Zapamiętując hasło "eat Cobb" zapamiętujemy całą listę składników sałatki. Foto: shutterstock/artem evdokimov

Nie zawsze, marząc o kuchni amerykańskiej, musimy sięgać po fast foody i smażone mięso. Dania Stanów Zjednoczonych to też sałatki. Wśród nich klasykiem jest sałatka COBB, która składa się z jajek, awokado, pomidorów, kurczaka, cebuli, bekonu i niebieskiego sera. To doskonała propozycja na lunch, przekąskę, a nawet samodzielne danie obiadowe. 

Genezy tej sałatki możemy szukać w historii lat 30. XX wieku, w hollywoodzkiej restauracji The Brown Derby. Wersje tej opowieści jednak są dwie. Jedna z nich mówi, że właściciel lokalu Robert Cobb pewnego dnia przyszedł do restauracji bardzo głodny i wyjął z lodówki to, co w niej znalazł. Inna historia za autora sałatki Cobb uznaje ówczesnego szefa kuchni The Brown Derby, który wymyśloną przez siebie sałatkę nazwał na cześć właściciela. 

Sałatka Cobb podawana jest w różnych formach. Składniki mogą leżeć koło siebie na półmisku, a w oddzielnym dzbanuszku dostajemy sos, albo mogą być wymieszane jeszcze w kuchni. 

Ciekawostką jest, że zapamiętując hasło "eat Cobb" przepis na sałatkę nigdy nie wyleci nam z głowy. Każda litera tego wyrażenia odpowiada poszczególnym składnikom E - Egg, A - Avocado, T - Tomato, C - Chicken, O - Onion, B - Bacon, B - Blue Cheese.     

W "Nie na-żarty" zdradzimy, jak przygotować ten amerykański kuchenny klasyk. 

Sprawdź także:

***

Na audycję z cyklu "Nie na-żarty" w sobotę (03.12) o godzinie 17.05 zaprasza Mateusz Kulik.

pj/kor