Nosić czy nie nosić – oto jest pytanie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 12:11
Czy powinniśmy nosić maski na twarz, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa? To pytanie ma zostać ocenione przez zespół doradców Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: RossHelen/Shutterstock.com

Badanie naukowców MIT sugeruje, że kaszel może dotrzeć do osoby oddalonej o 6 m, a kichanie nawet o 8 m. Przewodniczący panelu, prof. David Heymann, powiedział BBC News, że nowe badania mogą doprowadzić do zmiany zaleceń dotyczących masek.

Były dyrektor WHO wyjaśnił: „Ponownie rozpoczynamy dyskusję, patrzymy na nowe dowody i sprawdzamy czy powinna nastąpić zmiana w sposobie, w jaki zaleca się stosowanie masek”.

Jakie są aktualne zalecenia?

WHO zaleca zachowanie odległości co najmniej 1 m od każdej kaszlącej lub kichającej osoby, aby uniknąć ryzyka infekcji. Organizacja przyznaje, że ludzie chorzy i wykazujący objawy powinni nosić maski, ale zaleca się, aby zdrowi ludzie nosili je tylko wtedy, gdy opiekują się innymi podejrzanymi o zakażenie lub jeśli sami kaszlą lub kichają.

Według prof. Heymanna być może noszenie maski jest równie lub nawet bardziej skuteczne niż utrzymywanie dystansu. Dodaje jednak, że maski muszą być noszone we właściwy sposób. Heymann wyjaśnił, że jeśli staną się wilgotne, cząsteczki mogą się przez nie przedostawać. Ludzie muszą je ostrożnie usuwać, aby uniknąć zanieczyszczenia rąk. Dodaje również, że maski należy nosić konsekwentnie.


aj

Zobacz więcej na temat: koronawirus ochrona higiena