Polskie Radio
Section05
ochrona

Ukraińskie zabytki. Historyk sztuki: dziedzictwo często nie ma oczywistej narodowości

Każdy kraj ma swoje dziedzictwo artystyczne, wybitne dzieła sztuki, które są ważnym elementem tożsamościowym i kulturowym. Na terenie Ukrainy znajdują się dzieła, w których tworzeniu uczestniczyła Ukraina, Rosja i Polska. – Dziedzictwo nie ma często oczywistej narodowości, a ta narodowość jest urabiana środkami, które nie są naukowe – mówi na antenie Trójki prof. Piotr Krasny z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Ukraina wojna na Ukrainie Rosja zabytki Kijów Lwów średniowiecze ochrona

Błękitna Tarcza, czyli ochrona dóbr kultury w zagrożeniu

Jak chronione są dzieła sztuki? Co się z nimi dzieje, kiedy Państwo znajduje się w obliczu zagrożenia? Dlaczego w ogóle o sztukę trzeba dbać i ją chronić? To tylko niektóre z pytań, które zainspirowały temat dzisiejszych "Trzech gramów Redbada". Płk Krzysztof Sałaciński opowiedział w nich nie tylko o relacji wojsko-sztuka, lecz także zdradził, jak wyglądałaby ewentualna ewakuacja dzieł sztuki, gdyby wybuchła wojna.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki ochrona dzieła sztuki Redbad Klynstra Redbad Klijnstra Trójka

Ustawa gazowa przyjęta. "Zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski"

Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Poparło ją 440 posłów, nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki podkreślił, że przyjęte rozwiązania "zapewniają bezpieczeństwo energetyczne Polski".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Sejm energetyka gaz Maciej Małecki ochrona bezpieczeństwo GOSPODARKA

Pracodawca musi zapewnić ochronę sygnaliście

Sygnaliści to osoby, które nagłaśniają działalność, najczęściej w ich miejscu pracy, która według nich jest najprawdopodobniej nielegalna lub nieuczciwa. Teraz unijna dyrektywa nakłada na polskich pracodawców obowiązek wyznaczenia odpowiedniej osoby do przyjmowania takich zgłoszeń oraz wdrożenia systemu ochrony pracowników zgłaszających.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo praca ochrona pracownik pracodawcy Piotr Łodej Trójka

"Sytuacja gwałtownie się zmienia". Gen. Samol o bezpieczeństwie międzynarodowym

- W tej chwili jesteśmy świadkami bardzo dużych zmian w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest to związane z kilkoma czynnikami. Przede wszystkim trzeba popatrzeć na to, że jesteśmy państwem granicznym Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Bogusław Samol, wykładowca z ASzWoj.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 armia wojsko Wojsko Polskie służby i bezpieczeństwo siły zbrojne bezpieczeństwo państwo ochrona

Sygnaliści w firmach pod ochroną. Za zgłoszenie nieprawidłowości zwolnienie z pracy będzie bezskuteczne

Kto zgłosi nieprawidłowości, zachowa etat czy kontrakt, choćby wcześniej miał być zwolniony - pisze ″Rzeczpospolita″. Dziennik informuje, że niedługo wszyscy pracownicy bez względu na wielkość firmy, w której są zatrudnieni, będą mogli skorzystać z ochrony przysługującej tzw. sygnalistom. Tak wynika z ustawy, którą przygotowuje rząd.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma przedsiębiorca pracownik ochrona przestępczość gospodarcza

Gdy właściciela nie ma, złodzieje harcują

W zeszłym roku w Polsce dokonano 71 186 kradzieży z włamaniem, a statystycznie co 20 minut jest okradane czyjeś mieszkanie – tak wynika z danych zebranych przez twórców projektu Dom Bezpieczny, ogólnopolskiego programu społecznego, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa polskich domów i mieszkań. Jak uchronić swój dobytek przed wizytą włamywacza, zwłaszcza w czasie wakacyjnych urlopów?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Ciechański Paweł Turski społeczeństwo bezpieczeństwo włamanie Włamania kradzież kradzieże ochrona

Większa ochrona konsumentów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, która uzupełnia zapisy chroniące konsumentów m.in. o kwestie sporów o nakazy zapłaty na podstawie weksla. Po zmianach, jeśli konsument zostanie pozwany na podstawie weksla, który wystawił np. bankowi, sąd będzie musiał z urzędu zbadać umowę, która była podstawą wystawienia weksla, pod kątem nieuczciwych postanowień.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste konsument ochrona Sejm

PiS: tak długo, jak nasi przeciwnicy będą wzywać do przemocy, tak długo Jarosław Kaczyński będzie miał ochronę

"Tak długo, jak nasi przeciwnicy polityczni będą wzywać do "patroszenia" czy "odstrzeliwania" prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, tak długo będzie miał on ochronę" - oświadczyło ugrupowanie w czwartkowym oświadczeniu w związku z niedawnymi doniesieniami medialnymi.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość rząd ochrona POLSKA polityka