Polskie Radio
Section05
ochrona

Cenne zabytki są bezmyślnie niszczone przez turystów. Jak temu przeciwdziałać?

Rzeźbienie swoich inicjałów albo miłosnych wyznań na starożytnych zabytkach ma wielowiekową tradycję. Nie zmienia to jednak faktu, że jest uznawane za wandalizm i zabronione. Jednak wakacyjny nastrój zdecydowanie sprzyja takim zachowaniom: ostatnio 17-latek z Niemiec wyrył swoje inicjały na ścianie rzymskiego Koloseum. Teraz czeka go sroga kara.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA graffiti zabytki ochrona Justyna Grabarz Trójka

Jak chronić samochód przed upałami?

Lato to czas, kiedy termometry rozgrzane są do czerwoności. Gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, powinniśmy szczególnie zadbać o nasze ciało. Maszyny też muszą mierzyć się z upałami, więc warto pamiętać o właściwej opiece nad naszym samochodem.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 pogoda upały poradnik porady kosmetyki ochrona

Bestia, Samolot zagłady, tajni agenci – kulisy zagranicznych wizyt prezydenta USA?

Każda zagraniczna wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych to kosztująca miliony dolarów ogromna operacja logistyczna w którą zaangażowane są tysiące ludzi. Nic dziwnego: chodzi o zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa przywódcy światowego supermocarstwa. Tym bardziej, jeśli chodzi o wizytę w mieście, które jest regularnie ostrzeliwane i bombardowane
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA prezydenci USA ochrona Warszawa Kijów wojna na Ukrainie Joe Biden w Polsce Wołodymyr Zełenski Jan Pachlowski Marek Wałkuski Radosław Nałęcz Trójka

Pisarze kryminalni włączają się do akcji "Nie odcinaj się od przeszłości. Dbaj o zabytki"

Ruszyła kolejna odsłona kampanii społecznej "Nie odcinaj się od przeszłości. Dbaj o zabytki", przygotowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Tym razem przyłączyli się do niej twórcy powieści kryminalnych – zostały opublikowane zbiór opowiadań i audiobook oraz przygotowane podcasty. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki ochrona KSIĄŻKA pisarz opowiadanie Audiobook Katarzyna Cygler Trójka

Jak przekonać młodych ludzi do ochrony zabytków?

"Zabytki pożyczyliśmy od przyszłych pokoleń. Nie odcinaj się od przeszłości" to skierowana do młodzieży kampania Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Mówi o zabytkach w zupełnie inny sposób – filmowo, krótko, językiem młodych, wykorzystując kody przekazu takie jak kolaż, nowoczesny montaż i przenośnię. A zwraca uwagę na to, że zabytki dostaliśmy w swoisty depozyt i musimy zrobić co w naszej mocy, aby zachować je dla przyszłych pokoleń. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki ochrona młodzież Katarzyna Cygler Trójka

Dane satelitarne podstawą innowacyjnych usług. Obserwacja Ziemi wspiera gospodarkę

Dane satelitarne obserwacji Ziemi stają się podstawą innowacyjnych usług i technologii wykorzystywanych m.in. w gospodarce i życiu codziennym - stwierdził prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna. Polska Agencja Kosmiczna objęła patronatem międzynarodowy konkursu "Seize the Beauty of our Planet", którego celem jest promowanie wykorzystania danych satelitarnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja satelita kosmos badania woda ochrona

Ukraińskie zabytki. Historyk sztuki: dziedzictwo często nie ma oczywistej narodowości

Każdy kraj ma swoje dziedzictwo artystyczne, wybitne dzieła sztuki, które są ważnym elementem tożsamościowym i kulturowym. Na terenie Ukrainy znajdują się dzieła, w których tworzeniu uczestniczyła Ukraina, Rosja i Polska. – Dziedzictwo nie ma często oczywistej narodowości, a ta narodowość jest urabiana środkami, które nie są naukowe – mówi na antenie Trójki prof. Piotr Krasny z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Ukraina wojna na Ukrainie Rosja zabytki Kijów Lwów średniowiecze ochrona

Błękitna Tarcza, czyli ochrona dóbr kultury w zagrożeniu

Jak chronione są dzieła sztuki? Co się z nimi dzieje, kiedy Państwo znajduje się w obliczu zagrożenia? Dlaczego w ogóle o sztukę trzeba dbać i ją chronić? To tylko niektóre z pytań, które zainspirowały temat dzisiejszych "Trzech gramów Redbada". Płk Krzysztof Sałaciński opowiedział w nich nie tylko o relacji wojsko-sztuka, lecz także zdradził, jak wyglądałaby ewentualna ewakuacja dzieł sztuki, gdyby wybuchła wojna.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki ochrona dzieła sztuki Redbad Klynstra Redbad Klijnstra Trójka

Ustawa gazowa przyjęta. "Zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski"

Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Poparło ją 440 posłów, nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki podkreślił, że przyjęte rozwiązania "zapewniają bezpieczeństwo energetyczne Polski".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Sejm energetyka gaz Maciej Małecki ochrona bezpieczeństwo GOSPODARKA

Pracodawca musi zapewnić ochronę sygnaliście

Sygnaliści to osoby, które nagłaśniają działalność, najczęściej w ich miejscu pracy, która według nich jest najprawdopodobniej nielegalna lub nieuczciwa. Teraz unijna dyrektywa nakłada na polskich pracodawców obowiązek wyznaczenia odpowiedniej osoby do przyjmowania takich zgłoszeń oraz wdrożenia systemu ochrony pracowników zgłaszających.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo praca ochrona pracownik pracodawcy Piotr Łodej Trójka