Nowy gatunek grzyba odkryty... na Twitterze

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 16:20
Badacze z duńskiego Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu w Kopenhadze odkryli nowy rodzaj pasożytniczego grzyba za pośrednictwem Twittera.
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Wszystko zaczęło się, gdy biolog i profesor nadzwyczajny Ana Sofia Reboleira z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej przeglądała Twitter. Tam natknęła się na zdjęcie krocionoga z Ameryki Północnej udostępnione przez jej amerykańskiego kolegę, Dereka Hennena z Virginia Tech.

"Zauważyłam coś przypominającego grzyby na powierzchni tego stonoga. Takie grzyby nigdy wcześniej nie zostały znalezione na amerykańskich krocionogach. Poszłam więc do mojego kolegi i pokazałam mu zdjęcie" - wyjaśnia Ana Sofia Reboleira.

Wraz z kolegą Henrikiem Enghoffem odkryli kilka okazów tego samego grzyba, na kilku amerykańskich krocionogach w ogromnej kolekcji Muzeum Historii Naturalnej - grzyby, które nigdy wcześniej nie zostały udokumentowane. Potwierdziło to istnienie nieznanego wcześniej gatunku Laboulbeniales - rzędu małych, dziwnych i w dużej mierze nieznanych pasożytów grzybowych atakujących owady i krocionogi.

Temu nowo odkrytemu pasożytniczemu grzybowi nadano oficjalną łacińską nazwę Troglomyces twitteri.

Zobacz więcej na temat: twitter grzyby owady