Polskie Radio
Section05
owady

Dlaczego rośliny pachną? O sekretnym języku roślin w "Poranku" PR Dzieciom

- Zapach jest sekretnym językiem roślin, jedną z dróg komunikacji. Jest w tym sporo tajemnicy, które wyjaśnia chemia. Te zapachy złożone są z różnych chemicznych związków i tak jak my mamy swój język i możemy wprost o czymś opowiedzieć, tak rośliny mogą komunikować się za pośrednictwem zapachu – powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Ewa Szachowska - edukatorka z Warszawskiego Ogrodu Botanicznego. W jakim celu rośliny komunikują się z otoczeniem?
Zobacz więcej na temat:  owady rośliny zapach ogród botaniczny edukacja przyrodnicza radio dla dzieci

Muchy - ciekawostki dla dzieci

We wtorkowym Popołudniku rozmawialiśmy o muchach, czyli małych owadach, które znają chyba wszyscy. Ale czy na pewno? Oprócz skrzydełek, które pozwalają muchom poruszać się zwinnie w powietrzu, nawet kiedy próbujemy je odgonić, muchy mają aparaty gębowe, czyli takie małe wygięte rurki z przodu muchy, dzięki którym mogą np. spijać nektar z kwiatów. To szczególnie ważne dla natury, ponieważ mucha latając od kwiatka do kwiatka przenosi między nimi pyłek, co jest niezbędne w procesie zapylania.
Zobacz więcej na temat:  owady edukacja przyrodnicza Popołudnik w PR Dzieciom

"Nowa żywność" w UE. Dopuszczenie owadów do spożycia wymaga zgody wszystkich krajów

W Unii Europejskiej wprowadzenie nowej żywności do obrotu, np. owadów, autoryzuje Komisja Europejska. Decyzja wymaga jednak zgody państw UE i opinii naukowców. "Nowa żywność może zostać dopuszczona do spożycia tylko wtedy, gdy nie stwarza żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzkiego" - powiedział rzecznik KE Stefan de Keersmaecker.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo rolnicy owady ŚWIAT Europa Komisja Europejska jedzenie

Polska Amazonia. "Jedyne takie miejsce" w Narwiańskim Parku Narodowym

Położony 30 kilometrów na zachód od Białegostoku Narwiański Park Narodowy zachwyca turystów bogatą fauną i florą. Występuje tutaj aż... 213 gatunków ptaków (zarówno lęgowych, jak i migrujących) oraz wiele gatunków ssaków, ryb, płazów, gadów. Przez badaczy Narwiański Park Narodowy jest stawiany na równi z najcenniejszymi obszarami przyrodniczymi naszego kraju, tj. Tatry czy Puszcza Białowieska. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka parki narodowe przyroda ptaki społeczeństwo owady ekologia Białystok

ANALIZA Droga i niepewna zdrowotnie. Mąka ze świerszczy dopuszczona do spożycia przez KE

Globalny rynek owadów jadalnych osiągnął w 2022 r. wartość 1,5 mld USD i przewiduje się, że będzie rósł w tempie 18,5 proc. rocznie, osiągając 8 mld USD do końca 2032 r. Spożycie owadów jadalnych przez ludzi będzie stanowiło ponad 3 proc. wzrostu globalnego rynku owadów jadalnych do 2032 roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo rolnicy owady ŚWIAT Europa Komisja Europejska jedzenie

Będziemy jeść robaki? Sawicki: zapytałem kury i kaczki. Dziwiły się, dlaczego chcemy im zabierać pokarm

- Jak pytałem kury i kaczki, które mają być rejestrowane, to one się zdziwiły: bo niby dlaczego teraz ludzie mają im zabrać robaki, które one wygrzebują z ziemi i zjadają? Dlaczego ludzie mają sami zjadać robaki, a pomijać ich jajka i niedzielny rosół, który od pokoleń jest polską tradycją? - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PSL Marek Sawicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marek Sawicki owady żywność POLSKA

Czy "owadzina" może szkodzić człowiekowi? Naukowiec: skutki zdrowotne nie są na ten moment znane

Nie znamy jeszcze odpowiedzi na pytania, jak organizm Europejczyków będzie reagował na substancje zawarte w owadach jadalnych - uważa prof. Dominika Matuszek, kierownik Katedry Inżynierii Biosystemów i Procesów Chemicznych Politechniki Opolskiej. Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Żywności już w 2021 roku uznała suszone larwy mącznika młynarka za w pełni bezpieczne do spożycia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo żywność owady dieta