Polskie Radio
Section05
owady

Jak się bronić przed komarami i czym leczyć następstwa ukłucia?

Długie weekendy to tylko rozgrzewka przed plagą komarów, która może nas czekać w letnim sezonie. Dla wielu osób owady te mogłyby nie istnieć. Jak się okazuje ich brak mógłby jednak spowodować katastrofę ekologiczną, ponieważ zdaniem ekspertów są one pokarmem dla wielu zwierząt. Skoro więc muszą pozostać, warto wiedzieć czym się przed nimi bronić.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie hodowla zwierząt owady

Wojna o ziemniaki. Imperialistyczna stonka kontra Polska Ludowa

30 maja 1950 roku "Trybuna ludu" doniosła o nocnym desancie stonki ziemniaczanej z amerykańskich samolotów na pola NRD. Ale to widocznie było za mało dla demonicznych imperialistów. Już 1 czerwca w tej samej gazecie Ministerstwo Rolnictwa alarmowało, że Amerykanie zrzucili tony żarłocznych owadów nad Polską. Był to wstęp do jednego z największych czynów społecznych PRL, a zarazem początek kampanii propagandowej do dziś będącej symbolem absurdów poprzedniej epoki.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Stany Zjednoczone owady PRL rolnictwo rolnicy propaganda komunizm ziemniaki rząd NRD samolot samoloty lotnictwo

Akcja "Adoptuj Pszczołę". Dlaczego owady zapylające są w kryzysie?

Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad jedną trzecią naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla rolnictwa i produkcji żywności. Niestety śmiertelna mieszanka, na którą składają się toksyczne pestycydy, pasożyty pszczół i zmiany klimatu, sprawia, że zapylacze na całym świecie są w kryzysie. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska rośliny kwiaty pszczoły miód ekologia Greenpeace środowisko kryzys klimatyczny owady

Krótkie życie małych zwierząt. O ich sposobach na przetrwanie w Polskim Radiu Dzieciom

Chociaż są małe, żyją bardzo aktywnie i intensywnie, a ponieważ są przy tym narażone na ataki drapieżników wykształciły sobie wiele sposobów na przetrwanie. Jak radzą sobie w życiu żaby, chomiki, straszyki, kowaliki, biedronki, jaszczurki i inne małe stworzenia? Opowiedziała o tym w "Popołudniku" Julia Jasińska, studentka 4 roku weterynarii SGGW, a także hodowca straszyków i modliszek.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci zwierzęta domowe opieka nad zwierzętami zwierzęta leśne płazy owady

Czy pogoda może przeszkodzić w odkrywaniu przyrody? Relacja z Biebrzańskiego Parku Narodowym w Polskim Radiu Dzieciom

Jak nie mamy okrycia, to nie ma odkrycia - zażartował na antenie "Popołudnika" gość audycji Krystian Tyrański i doradził wszystkim eksplorującym parki narodowe, aby na każdą podróż brali ze sobą impregnat w postaci płaszcza czy kurtki przeciwdeszczowej oraz nieprzemakalne buty i ciepłe ubrania. A ponieważ wszyscy uczestnicy "Dzikiej Odysei" czyli radiowej ekspedycji po parkach narodowych byli dobrze przygotowani, to w Polskim Radiu Dzieciom mogli opowiedzieć o swojej wyprawie do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci zwierzęta domowe opieka nad zwierzętami zwierzęta leśne płazy owady

Nigdy więcej nieostrych zdjęć. Nadciąga rewolucja

Nieostre, rozmazane, nienadające się do niczego, tak bardzo często można by opisać zdjęcia robione telefonem nocą, w ciemnym pomieszczeniu, czy w ruchu. Do tej pory, nawet jeśli niechętnie, usuwaliśmy je, nie było bowiem sposobu, żeby w prosty sposób poprawić ich jakość. Pojawiła się jednak szansa na całkowitą odmianę sytuacji. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Turski Trójka zdjęcia fotografia fotografia mobilna fotografia smartfon owady NAUKA