Samodzielne, ambitne i zdolne - kobiety w branży technologicznej

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 13:45
Jak przebiega ścieżka kariery kobiet w technologiach? Jakie mają aspiracje, jak awansują, dokąd chcą dojść? - Raport „Kobiety w technologiach 2020. Rewolucja przyspiesza" pokazuje portret profesjonalistek w branży technologicznej oraz wchodzących do niej studentek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Drazen Zigic

Raport „Kobiety w technologiach 2020. Rewolucja przyspiesza" przygotowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy diagnozuje czynniki, które wpływają na ich zainteresowanie naukami ścisłymi, przebieg kariery, aspiracje, wpływ macierzyństwa, wizje przyszłości. Przygląda się solidarności kobiet, autostereotypom i atmosferze pracy w środowiskach zdominowanych przez mężczyzn.

- Na świecie od ponad dekady trwa cicha rewolucja: zmienia się rola kobiet w nowych technologiach. Ich wpływ, dotychczas niewielki, zaczyna się zwiększać. Kobiety coraz chętniej studiują na kierunkach inżynierskich oraz związanych z informatyką i telekomunikacją. Na politechnikach studiuje ich o 10% więcej, a dynamika przyrostu liczby studentek kierunków informatycznych jest dwukrotnie szybsza niż studentów. Kobiety pną się też coraz skuteczniej po szczeblach menadżerskiej kariery - mówi dr Bianka Siwińska, Kierowniczka naukowa raportu, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy - Jednak przed branżą technologiczną jeszcze wiele wyzwań, jeżeli chce się ona prawdziwie otworzyć na potrzeby i większy udział kobiet. Dużym problemem jest wciąż mocno trzymający się seksizm: połowa kobiet doświadcza zjawiska „szklanego sufitu” w karierze, duża część uważa, że istnieje nierówność płac, a 2/3 słyszy na co dzień seksistowskie komentarze od kolegów.

Jak czytamy w raporcie, kobiet w sektorze IT przybywa. Kobiety coraz częściej także decydują się na założenie swojego startup'u. Z drugiej strony muszą mierzyć się z wieloma stereotypami oraz seksistowskimi komentarzami i walczyć o kierownicze stanowiska. Cały raport znajdziemy na stronie www.womenintech.perspektywy.org.

Zobacz więcej na temat: komputery kobieta