Kolory jesieni

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 19:48
Kiedy lato przechodzi w jesień, pewne jest to, że liście zmieniają kolor. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jednak, w jaki sposób zachodzi ten proces?   
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Wyjaśnił to Ed Sharron, specjalista z Northeast Temperate Network w National Park Service w Vermont. „Im bardziej korzystne są występujące wczesną jesienią cykle ciepłego, słonecznego dnia i chłodnej nocy, tym bardziej prawdopodobne jest, że w sezonie jesiennym pojawią się żywe kolory z dużą ilością czerwieni. Liście, które dostają najwięcej światła słonecznego, nabierają mocnego czerwonego koloru. Zawarte w nich cukry są „wypiekane” do czerwonych barwników, antocyjanów” – tłumaczy naukowiec.

Natomiast drzewa, które nie otrzymują tak dużo światła słonecznego, odsłaniają pomarańczowe, żółte i brązowe kolory. Spowodowane jest to przez pigmenty karotenoidu i ksantofilu, które są już obecne w liściach, ale ukrywają się pod zielenią, dopóki chlorofil się nie rozpadnie.

Kiedy liście wiedzą, że pora na odpoczynek i zmianę koloru? Podstawowym sygnałem dla drzew jest długość dnia. Krótsze dni „informują” drzewo, że czas już zatrzymać fotosyntezę.


aj

Zobacz więcej na temat: jesień liście