Krzesło antywirusowe

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 17:28
Samodezynfekujące się krzesło, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusów -  to pomysł studentki Politechniki Krakowskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: nobeastsofierce/shutterstock.com

Autorką projektu jest Angelika Kopcińskia. Prototyp wynalazku powstał w ramach obronionej pracy magisterskiej na kierunku automatyka i robotyka.

Zaprojektowane krzesło, samo się dezynfekuje przy wykorzystaniu światła UV-C. Jak wyjaśnia autorka, można je wykorzystać w szczególności w miejscach publicznych, takich jak: szpitale, przychodnie lekarskie, szkoły, restauracje, tramwaje, itp.

Studentka nad mechanizmem wynalazku pracowała na zwykłym krześle, zakupionym w sklepie. Składa się ono z drewnianego stelażu, na którym rozpięty jest gruby i sztywny materiał tekstylny.

Jak tłumaczy Angelika: „Na siedzisku krzesła znajduje się czujnik nacisku, który służy do detekcji użytkownika. Po 10 sekundach od jego wstania z krzesła następuje automatyczne uruchomienie silników i diody UV-C. Silniki prądu stałego uruchamiają specjalne rolki, które przesuwają materiał. Ten przechodzi przez jednostkę dezynfekującą, wewnątrz której ukryte są diody UV".

Zobacz więcej na temat: wirusy technologia