Polskie Radio
Section05
technologia

Faza MAX, czyli super materiał, który podbije świat i kosmos

Jednym z największych współczesnej wyzwań nauki jest poszukiwanie coraz lżejszych, a zarazem coraz bardziej wytrzymałych materiałów. Zastosowanie ich np. w transporcie pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa. A jeśli to będzie transport orbitalny, korzyści będą jeszcze większe, by nie powiedzieć – kosmiczne. I w tym momencie pojawia się materiał o nazwie fazy MAX.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA technologia kosmos transport Kuba Witkowski Witold Lazar innowacyjność Trójka

Niskie koszty i małe zużycie energii. O innowacyjnych metodach pozyskania wody pitnej

Latem co do zasady jest upalnie, przez co pijemy wtedy najwięcej wody. Naturalnych źródeł wody słodkiej z roku na rok jest na naszej planecie coraz mniej. Nie oznacza to jednak, że grozi nam jej brak. Już teraz znane są innowacyjne metody pozyskiwania wody słodkiej m.in. przez odsalanie wód z kopalni czy z morza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Turski woda technologie technologia środowisko

UFG: posiadacze pojazdów historycznych nie muszą zachowywać ciągłości ubezpieczenia OC

Posiadacze pojazdów historycznych nie muszą zachowywać ciągłości ubezpieczenia OC, ale muszą je wykupić przed wyjechaniem na drogę - tłumaczy Damian Ziąber z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dodał, że polisa wykupiona w zakładzie, który ogłosił upadłość nie przedłuży się automatycznie.
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja HISTORIA kierowca kierowcy POLSKA społeczeństwo Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio samochody Klasyczna technologia

Hiszpania: Kierowcy rejestrują auta w gminach, w których nie mieszkają. Powód? Oszczędność!

Z powodu dużych różnic pomiędzy hiszpańskimi gminami w wysokości pobieranego podatku od pojazdów mechanicznych, wielu kierowców próbuje zaoszczędzić, rejestrując swoje pojazdy w miejscowościach, w których nie mieszkają.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców kierowca kierowcy samochody samochód bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze Hiszpania ŚWIAT prawo półprzewodniki technologie technologia wojna 2022 wojna na Ukrainie

Robert Mucha: trzeci rekord świata w jeździe długodystansowej pobiliśmy po 361 godzinach jazdy Fiatem 125p

Podjęliśmy decyzję: jedziemy po trzeci rekord świata - 50 tys. km. Pobiliśmy go po 361 godzinach jazdy. Ludzie byli szczęśliwi, bo to był Polski Fiat, nasz, żerański, a nie włoski - powiedział prawnik i uczestnik pobicia trzech rekordów świata w jeździe długodystansowej Fiatem 125p w czerwcu 1973 r. Robert Mucha.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy motoryzacja samochody samochód HISTORIA PRL technologia społeczeństwo HISTORIA

Czy możliwe jest miasto bez korków?

Eksperci są zgodni: korki będą towarzyszyły nam zawsze. "Nie ma takiej możliwości, żeby nasze miasta pomieściły wszystkich chętnych do używania transportu indywidualnego. Tą przestrzenią musimy się dzielić" - mówi Mirosław Bajor, Media Pro - inżynier i organizator specjalistycznych konferencji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo na drodze społeczeństwo służby i bezpieczeństwo policja Radio kierowców Polskie Radio Kierowców drogi miasto miasto przyszłości technologia