Polskie Radio
Section05
technologia

Asystenci jazdy - czy są potrzebni?

Dawniej instruktorzy przygotowujący do egzaminu na prawo jazdy kazali odwracać głowę przez prawe ramię i kłaść prawą rękę za siedzenie pasażera, żeby lepiej się wychylić i widzieć więcej. Teraz mamy technologię. Samochód powie, zapika i sam zaparkuje. Czy to jednak bezpieczniejsze rozwiązanie, niż "analogowe" prowadzenie auta? Czy nie za bardzo ufamy technologii?
Zobacz więcej na temat:  samochody kierowca kierowcy technologia technologie POLSKA motoryzacja

Technologia w służbie bezpieczeństwa

Sto lat temu motoryzacja była technologiczną nowością. Dziś zmieniła swoją rolę i stała się środowiskiem, w którym wykorzystuje się coraz nowsze gadżety. Czy nowe technologie są dziś niezbędne dla bezpiecznego podróżowania? Czy rzeczywiście poprawa bezpieczeństwa jest ich prawdziwym celem? Czy technologia niesie ze sobą jakieś zagrożenia dla kierujących?
Zobacz więcej na temat:  technologia motoryzacja bezpieczeństwo kierowca kierowcy społeczeństwo POLSKA GOSPODARKA podróże

"Mierzy temperaturę, dezynfekuje dłonie i odzież". Naukowcy opracowali śluzę wykrywającą objawy COVID-19

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie skonstruowali śluzę, która mierzy temperaturę i wydmuchuje mgiełkę płynu do dezynfekcji. - Urządzenie samo podejmuje decyzję o wpuszczeniu osoby testowanej do obiektu - mówi autor wynalazku.
Zobacz więcej na temat:  Szczecin pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 technologia POLSKA społeczeństwo NAUKA