Coraz częściej słonie rodzą się bez ciosów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 07:53
Zwierzęta te w ten sposób bronią się przed kłusownikami.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Sto lat temu Afrykę zamieszkiwało prawie 10 milionów słoni. Obecnie liczba ta bardzo się zmniejszyła. Tych zwierząt jest niewiele ponad 400 tysięcy. Niestety, głównym powodem takie spadku są kłusownicy poszukujący kości słoniowej.

Z najnowszych badań przeprowadzonych w Mozambiku wynika, że słonie zaczynają się bronić na poziomie genetycznym. Te osobniki, które posiadają ciosy, mają mniejszą szansę na przeżycie, w końcu to właśnie dla nich polują kłusownicy.

Naukowcy zbadali DNA słonic z Gorongosy: siedmiu z ciosami i jedenastu bez ciosów. Skupiono się na samicach i chromosomie X, ponieważ zauważono, że u samców wspomniana cecha nie występuje. Ostatecznie udało się znaleźć geny, które prawdopodobnie są odpowiedzialne za brak ciosów. To AMELX i MEP1a. U ludzi biorą chociażby biorą udział we wzroście siekaczy, czyli naszego odpowiednika ciosów. Mutacja u słoni, okazała się ułatwiać samicom przeżycie.

Jednakże zupełnie inaczej jest w przypadku samców. – Gdy matki przekazują im ten gen, synowie prawdopodobnie umrą we wczesnej fazie ciąży, dojdzie więc do poronienia – wyjaśnił Brian Arnold, współautor badania i biolog z Princeton University.

Zobacz więcej na temat: słoń Afryka