Polskie Radio
Section05
słoń

Spotkanie ze słoniem na drodze

Zwierzęta wbiegające na drogę to bardzo duże zagrożenie. Kierowcy muszą zachować czujność i mieć oczy dookoła głowy. Zderzenie z sarną czy dzikiem może okazać się tragiczne w skutkach. W niektórych krajach zagrożenie jest dosłownie większe. Na drodze można natknąć się na jednego z największych ssaków chodzących po ziemi.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 słoń zwierzęta wypadek

PROGNOZA POGODY Prognoza pogody na pierwszy weekend wakacji. IMGW: ostrzeżenia przed upałem dla większości kraju

Synoptyk IMGW Magdalena Muszyńska-Karbowska przekazała, że sobota będzie gorąca, a na zachodzie Polski upalna. Powiedziała również, że w niedzielę na całym terytorium naszego kraju będzie panował upał. To wszystko za sprawą powietrza zwrotnikowego, które przesuwa się nad Polskę. Przez cały weekend obowiązują ostrzeżenia o upałach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda prognoza pogody IMGW społeczeństwo regiony Radio kierowców słoń lato

Słoń Aleksander nową atrakcją łódzkiego zoo

W piątek, 2 lipca, w łódzkim zoo pojawił się nowy mieszkaniec: słoń. Ma na imię Aleksander, 43 lata, waży pond sześć ton i mierzy ponad 3,5 metra w kłębie: jest największym i najstarszym słoniem w Europie. Jest pierwszym mieszkańcem owoczesnego Orientarium, gdzie w przyszłości zamieszkają jeszcze inne słonie, ale także krokodyle gawialowe, orangutany oraz gibony.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ZOO słoń Łódź Piotr Firan Trójka

Jak zrozumieć słonia? Jego mowę można już sprawdzić w słowniku

Co mówią słonie? Od niedawna nie musimy się już tego domyślać. W sieci znaleźć można słownik mowy, którą porozumiewają się te zwierzęta. "The Elephant Voices" to cyfrowe opracowanie stworzone przez Joyce Poole. Praca powstawała kilkadziesiąt lat. Badaczka opisała w niej zachowania i dźwięki typowe dla słoni. Jak można się z nimi porozumieć? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA ZOO słoń Józef Niewiarowski Piotr Firan

Zwierzęta w cyrku. "Ten słoń nie tańczy, on ma stereotypię"

- Widziałam, jak w cyrku wszyscy byli zachwyceni tańczącymi słoniami. Były to dwa słonie, z których jeden miał taką stereotypię, że w zasadzie nie przestawał się kiwać. Na tym etapie nie da się tego wyleczyć. Wszyscy się cieszyli, że ten słoń tańczy, natomiast ja nie mogłam na to patrzeć - mówi Agnieszka Czujjkowska, weterynarz z warszawskiego ZOO. Z Kolei zdaniem pełnomocniczki branży cyrkowej występujące na arenie zwierzęta się nie męczą. - Jest dobrze w polskich cyrkach - oponuje Renata Wójtiuk-Janusz. Kto ma rację w tym sporze? Zapraszamy do obejrzenia naszego reportażu.
Zobacz więcej na temat:  cyrk ustawa słoń prawo Krzysztof Czabański TYLKO U NAS