Polskie Radio
Section05
Afryka

wywiad Coraz więcej przypadków małpiej ospy w Europie. Prof. Gut wyjaśnia, jak najczęściej dochodzi do zakażeń

- Małpia ospa nie atakuje tylko małp, występuje także wśród innych drobnych zwierząt afrykańskich. Poza tym prawie wszystkie zwierzęta, nawet foki, mają zakażenia pokswirusowe, czyli wywołujące ospę. A dwa rodzaje tych wirusów atakują tylko ludzi – mówi prof. Włodzimierz Gut.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Afryka wirus WHO zdrowie choroba homoseksualizm

Coraz więcej przypadków małpiej ospy poza Afryką. WHO publikuje najnowsze dane

- Choć rozprzestrzenianie się małpiej ospy jest czymś niespotykanym, wirusa da się powstrzymać - powiedziała Sylvie Briand, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. globalnych zagrożeń chorobami zakaźnymi). Według danych WHO poza Afryką - gdzie zwykle odnotowuje się zakażenia wirusem - potwierdzono dotąd 131 przypadków małpiej ospy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Afryka wirus WHO

Ukraina potrzebuje wsparcia w eksporcie zboża. Premier: UE powinna pomóc Polsce w rozbudowie infrastruktury

- Unia Europejska powinna szybko dopomóc Polsce w rozbudowie rozwiązań infrastrukturalnych, po to, żeby zboże ukraińskie mogło być eksportowane do innych części świata, a zwłaszcza na Bliski Wschód i do Północnej Afryki. Od tego zależy pokój w tej części świata - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA żywność Ukraina Mateusz Morawiecki Unia Europejska import Afryka premier

Głód w Afryce z powodu wojny na Ukrainie. Ardanowski: można się spodziewać fali migracji do Europy

- Około 800 mln ludzi na świecie cały czas głoduje. Jak się szacuje, dojdzie teraz do tego co najmniej 100 mln ludzi, co jest spowodowane brakiem żywności z Ukrainy. Głód dotknie kraje północnej Afryki, a to z kolei może przyczynić się do fali migracji do Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie żywność wojna 2022 Afryka migracja Jan Krzysztof Ardanowski

Pamięć o Polakach, którzy trafili do Afryki w czasie wojny. W Zimbabwe otwarto odnowiony cmentarz

- Wyrażamy ogromną wdzięczność wszystkim, którzy udzielili pomocy naszym rodakom; dzisiaj możemy to dobro przekazać innym potrzebującym - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki, otwierając odnowiony polski cmentarz w Rusape. Spoczywają na nim Polacy, którzy trafili do Afryki w 1943 r.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Zimbabwe IPN historia Polski Karol Nawrocki II wojna światowa

Prof. Gąsowski: w latach 60. ZSRR zyskał przychylność wielu państw afrykańskich

- Kiedy w latach 60. kraje Afryki uzyskiwały niepodległość (...), istniejący wówczas Związek Radziecki, poprzednik aktualnej Federacji Rosyjskiej, wykorzystał tę sytuację dla uzyskania przychylności wielu z tych krajów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gąsowski, afrykanista i były dyplomata, wyjaśniając, dlaczego państwa afrykańskie nie są tak niechętne Rosji po jej agresji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Ukraina wojna 2022 Rosja Polskie Radio 24 Antoni Opaliński