Polskie Radio
Section05
Afryka

Porozumienie Turcji z Somalią. Chodzi o ochronę wód morskich

Agencja Anatolia poinformowała, że rząd Somalii zatwierdził podpisane z Turcją porozumienie o współpracy obronnej, przyznające Ankarze 10-letni mandat na ochronę wód morskich kraju. Minister ds. informacji Somalii Daud Aweis napisał na platformie X, że "ten przełomowy 10-letni pakt znacząco wzmocni wysiłki rządu Somalii na rzecz ochrony swojej suwerenności".
Zobacz więcej na temat:  Somalia ŚWIAT Turcja Afryka

TYLKO U NAS Porwanie Polki w Czadzie. Były misjonarz: to jeden z krajów podwyższonego ryzyka

- Kraje Sahelu to państwa podwyższonego, o ile nie wysokiego, ryzyka. Wyjeżdżając na misje czy nawet z posługą wolontariatu jako lekarz, czy pielęgniarka, trzeba się liczyć również i z tym że niekiedy przychodzi złożyć tę najwyższą ofiarę - z własnego życia - podkreślił w Polskim Radiu 24 ks. Marek Blecharczyk, były misjonarz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Czad Afryka porwanie lekarz

Andrzej Duda zaprosił prezydent Tanzanii do Polski. "Otwarcie rynków na wzajemne inwestycje"

Goszczący w Tanzanii Andrzej Duda zaprosił prezydent tego kraju Samię Suluhu do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce. - Dwustronne wizyty prezydentów najbardziej przyczyniają się do zacieśnienia relacji gospodarczych, ponieważ otwierają rynki na wzajemne inwestycje - powiedział prezydent RP.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda prezydent Tanzania GOSPODARKA Afryka Afryka Wschodnia

John Coetzee. "Jego proza jest zimna, ostra, ale nie mdła"

84 lata temu, 9 lutego 1940 roku urodził się południowoafrykański pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, John Maxwell Coetzee. Jest to jeden z najczęściej nagradzanych pisarzy na świecie, który w swojej twórczości porusza tematy rasizmu, ludzkiej krzywdy, odkupienia i przemocy, a wszystko to w stylu niezwykle konkretnym i chłodnym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA literatura Afryka Afryka Południowa RPA nagroda Nobla nagroda Bookera