W ciągu roku marnujemy pięć milionów ton żywności

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 20:00
Więcej niż połowa zmarnowanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Polacy w ciągu roku marnują niemal pięć milionów ton żywności - to wyniki pierwszych tego typu badań, przeprowadzonych w Polsce w ramach trzyletniego projektu PROM, który właśnie dobiega końca.  

Badania wskazują na największy, 60-procentowy udział gospodarstw domowych w marnowaniu żywności. Natomiast produkcja i przetwórstwo żywności to łącznie 30 procent. Podczas transportu i magazynowania marnuje się mniej niż 1 procent. Handel odpowiada za straty na poziomie ok. 7 procent.

Najczęściej wskazywanym powodem wyrzucania żywności przez konsumentów, jest jej zepsucie (65,2% wskazań). Jako kolejne powody marnowania żywności są wskazywane: przeoczenie daty ważności (42%), przygotowanie zbyt dużej ilości jedzenia (26,5% wskazań), czy zbyt duże zakupy (22,2% wskazań).

Powody wyrzucania żywności wskazują, że jednym z kluczowych czynników sprzyjającym jej wyrzucaniu jest nieodpowiednie przygotowanie się do zakupów oraz same zakupy. Tylko czterech na dziesięciu dorosłych Polaków przed zakupami ma w zwyczaju sprawdzenie zawartości lodówki, bądź przygotowanie listy niezbędnych produktów.

Zobacz więcej na temat: żywność odpady