Polskie Radio
Section05
żywność

"Udało się to dzięki naszym żołnierzom". Wołodymyr Zełenski o możliwości eksportu zboża

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że eksport zboża z jego kraju udało się przywrócić przede wszystkim dzięki ukraińskiej armii. W tradycyjnym wieczornym wystąpieniu podkreślił, że w poniedziałek - po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - z portu "Południowy" wypłynął statek z ukraińskim ziarnem.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie zboże wojsko żywność statek Wołodymyr Zełenski ŚWIAT Europa

Eksport ukraińskiego zboża. Katarzyna Żukrowska: Rosja stawia warunki

- W poniedziałek wypłynął pierwszy statek z ukraińskiego portu w Odessie, w piątek wypłynęły już trzy, jednak to nie załatwia sprawy. Aby wyeksportować surowce, które ma Ukraina potrzeba ponad 200 dni - powiedziała w radiowej Jedynce profesor nauk ekonomicznych, Katarzyna Żukrowska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Michał Strzałkowski Europa Ukraina zboże żywność eksport kryzys żywnościowy wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe

Kara dla spółki skupującej zboże. UOKiK: działalność rolnicza jest zależna od warunków pogodowych

Prezes UOKiK nałożył ponad 300 tys. zł kary na spółkę PolishAgri, skupującą hurtowo różne gatunki zbóż głównie od rolników indywidualnych. Firma żądała od rolników całości zakontraktowanych dostaw, nawet jeśli nie mogli tego zrobić np. z powodu suszy czy powodzi. To kolejna w tym roku kara na firmę skupującą produkty rolne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zboże żywność UOKiK rolnictwo

Rozmowa szefa polskiego MSZ z ministrem spraw zagranicznych Turcji. M.in. o eksporcie zboża z Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu. Jak informuje MSZ, "ministrowie poruszyli temat porozumienia odblokowującego eksport zboża z Ukrainy oraz możliwości współpracy wielostronnej, celem zapewnienia bezpieczeństwa transportu żywności". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ukraina zboże Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau żywność

Zełenski w porcie w Czarnomorsku. "Jesteśmy gotowi na eksport ukraińskiego zboża"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził port w Czarnomorsku w pobliżu Odessy, gdzie trwa załadunek zboża na statek, który ma być pierwszą jednostką wypuszczoną z ukraińskich portów po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Po układzie podpisanym przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ, eksport ukraińskiego zboża ma znowu stać się możliwy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Wołodymyr Zełenski zboże żywność statek Turcja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni