Polskie Radio
Section05
odpady

"Niedopełnienie obowiązków wynikających z prawa UE". Polska złożyła do TSUE skargę na Niemcy ws. odpadów

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Sprawa dotyczy uchylania się od uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły nielegalnie do Polski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska odpady Niemcy Ministerstwo Klimatu i Środowiska POLSKA

GDDKiA buduje drogi z odpadów. "Destrukt asfaltowy będzie ponownie wykorzystany"

Starosta leski wydał decyzję zezwalającą na ponowne użycie destruktu asfaltowego - odpadu, który powstanie w trakcie remontu drogi krajowej nr 84. Ta decyzja oznacza oszczędności nie tylko ekonomiczne, ale również dla środowiska - poinformowała rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus. To już siódma tego typu decyzja, jaką uzyskał oddział GDDKiA w Rzeszowie na wykorzystanie destruktu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura GDDKiA podkarpackie drogi odpady

Niemieckie odpady w Polsce. Minister Moskwa: na pewno złożymy wniosek do TSUE

- Na pewno złożymy wniosek do TSUE w sprawie niemieckich odpadów w Polsce - zapewniła w TVP1 minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że w środę strona polska i strona niemiecka przedstawiały KE swoje argumenty dot. odpadów. Konfrontacja - oceniła - była "miażdżąca dla Niemiec".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska Anna Moskwa odpady śmieci Niemcy POLSKA społeczeństwo

Wiceminister Ozdoba: nie pozwolimy, by polski podatnik płacił za niemieckie odpady

- Jesteśmy przekonani o zasadności naszej skargi i konieczności zabrania odpadów niemieckich do Niemiec. Polski rząd jest zdeterminowany, aby doprowadzić do takiego rozwiązania - podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Dodał, że Polska oczekuje od Niemiec zabrania ok. 35 tys. ton odpadów, które trafiły do naszego kraju, a także poniesienia kosztów tej operacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba Komisja Europejska odpady Niemcy GOSPODARKA

Aresztowanie byłego ministra PO Włodzimierza Karpińskiego. Trwa posiedzenie Sądu Apelacyjnego

Przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach rozpoczęło się w środę posiedzenie, po którym zapadnie decyzja, czy podejrzany o korupcję b. minister skarbu Włodzimierz Karpiński pozostanie w areszcie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Katowice sądownictwo korupcja przestępczość administracja publiczna Włodzimierz Karpiński polityka Platforma Obywatelska PO opozycja śmieci odpady gospodarka odpadami