Polskie Radio
Section05
odpady

"To kłamstwo Rafała Trzaskowskiego". Jacek Ozdoba o rzekomej winie rządu ws. podwyżek opłat za śmieci

- Nie ma tu żadnej winy rządu. Teraz jest prowadzona duża propagandowa kampania i to jest kłamstwo Rafała Trzaskowskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister klimatu Jacek Ozdoba odnośnie do zamian w wysokości opłat za gospodarkę odpadami w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  odpady Warszawa mazowieckie regiony POLSKA Polskie Radio 24 Jacek Ozdoba Rafał Trzaskowski Ryszard Gromadzki polityka

Kontrowersyjne podwyżki za wywóz śmieci w Warszawie. Część spółdzielni zaskarżyła uchwałę do sądu

Kilka warszawskich spółdzielni mieszkaniowych zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego tzw. uchwałę śmieciową uzależniającą opłatę za wywóz śmieci od zużycia wody. Prezesi spółdzielni określają ją jako "rażąco niesprawiedliwą". Czteroosobowa rodzina od dziś za wywóz odpadów może zapłacić nawet 200 złotych, a pięcioosobowa - 250.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa środowisko odpady POLSKA GOSPODARKA mazowieckie regiony

Drożeje wywóz śmieci w Warszawie. Pięcioosobowa rodzina może zapłacić nawet 250 zł

Od dziś mieszkańcy Warszawy zapłacą znacznie więcej za wywóz śmieci. Opłata będzie powiązana ze zużyciem wody, co najbardziej uderzy w większe gospodarstwa. Choć miasto przekonuje, że to "najbardziej sprawiedliwe z rozwiązań", to po zmianie zasady naliczania opłat pięcioosobowa rodzina może zapłacić nawet 250 zł miesięcznie, choć wcześniej płaciła 65 zł.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa odpady segregacja śmieci POLSKA regiony mazowieckie społeczeństwo GOSPODARKA

"Rażąca niesprawiedliwość". Warszawskie spółdzielnie mieszkaniowe zaskarżyły nową uchwałę śmieciową do WSA

Kilka warszawskich spółdzielni mieszkaniowych zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego tzw. uchwałę śmieciową uzależniającą opłatę za wywóz śmieci od zużycia wody. Prezesi spółdzielni określają ją jako "rażąco niesprawiedliwą". Czteroosobowa rodzina od jutra (1.04) za wywóz odpadów może zapłacić nawet 200 złotych, a pięcioosobowa - 250.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura Warszawa mazowieckie sąd odpady

"Jeżeli nie na drodze dyskusji, to wymuszą to sądy". Warszawiacy nie godzą się na podwyżki opłat za śmieci

Warszawiacy nie godzą się na drastyczne podwyżki opłat za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Od kwietnia każdy mieszkaniec stolicy zapłaci co miesiąc średnio za śmieci ok. 50 zł. Jeżeli nie uda się doprowadzić do zmiany naliczania opłat za śmieci w drodze dyskusji publicznej to wymuszą to sądy – zapowiadają spółdzielcy i zarządcy nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa regiony odpady mazowieckie segregacja śmieci

Ekologia w dobie pandemii. "Masowo wróciliśmy do plastików"

Pandemia koronawirusa negatywnie wpływa na nasze podejście do ekologii. - W kwietniu zeszłego roku bardzo wiele procesów zmierzających do tego, żeby zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych, skończyło się jak nożem uciął - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sławomir Brzózek z Uczelni Łazarskiego. Dlaczego teraz tak chętnie korzystamy z tzw. jednorazówek?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek ekologia odpady

"Wiele niekorzystnych rozwiązań". Kilkadziesiąt stołecznych spółdzielni i wspólnot apeluje ws. uchwały śmieciowej

"Środowisko spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych od dłuższego czasu zgłasza do warszawskiego samorządu uwagi oraz własne propozycje w zakresie zasad naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Niestety dotychczas nasze postulaty nie znalazły odzwierciedlenia w podejmowanych uchwałach" - czytamy w liście otwartym do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego podpisanym przez kilkadziesiąt wspólnot i spółdzielni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa odpady

Recykling. Zalet jest wiele, ale czy to się opłaca?

Recykling to oszczędność ograniczonych zasobów naturalnych, a także zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko. Recykling aluminium pozwala ograniczyć zanieczyszczenie wody o 97% w porównaniu z cyklem produkcji z rudy. Równocześnie oznacza obniżenie o 95% emisji trujących gazów do atmosfery. Zalet recyklingu jest więcej, ale żeby sprawnie funkcjonował, to musi się opłacać.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wydatki miasto wieś recykling odpady