Słońce źródłem wody na Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 20:00
Część wody na naszej planecie mogła powstać dzięki naładowanym cząstkom wystrzeliwanym z atmosfery Słońca miliardy lat temu.

Z dotychczasowych odkryć wynika, że większość wody na Ziemi pochodzi z pozaziemskich źródeł. Prawdopodobnie z asteroid typu C, występujących w rejonie Jowisza, Saturna i dalej w przestrzeni kosmicznej Układu Słonecznego. Naukowcy uważają, że te odległe asteroidy są ciałami macierzystymi meteorytów chondrytowych, które regularnie uderzają w Ziemię. Ten wyjątkowy rodzaj meteorytów posiada w swoim składzie znaczącą ilość minerałów zawierających wodę. Jednakże z najnowszych analiz wynika, że chondryty nie są odpowiedzialne za dostarczenie całej wody będącej na Ziemi.

Na podstawie badań próbek pobranych z bliskiej Ziemi asteroidy Itokawa wyszło, że wykazała ona obecność wody, której źródłem mogło być Słońce. Jak tłumaczą naukowcy: „Ulotne jony wodoru, które wchodzą w skład wiatru słonecznego, reagują z minerałami krzemianowymi, dając w efekcie wodę jako produkt uboczny”.

Zobacz więcej na temat: Ziemia słońce woda