Naukowcy odmłodzili myszy

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 20:07
Eksperymenty opisane na łamach pisma „Nature Aging” wykazły, że przynajmniej u myszy wiele skutków starzenia można cofnąć.  
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjne Foto: sxc.hu

Z pomocą zmian w aktywności genów biotechnolodzy z Salk Institute (USA), odmłodzili myszy w średnim i późnym wieku. Jak mówi prof. Juan Carlos Izpisua Belmonte, jeden z autorów eksperymentu: „Jesteśmy podekscytowani tym, że z pomocą naszego podejścia udało nam się spowolnić starzenie normalnych, zdrowych zwierząt. Zastosowana przez nas technika jest skuteczna i bezpieczna”.

Jak czytamy na łamach magazynu „Nature Aging”, już wcześniej było wiadome, że dodanie do komórki cząsteczek zwanych czynnikami Yamanaka powoduje zresetowanie epigenetycznego zegara. Technikę tę stosuje się m.in. w zamianie dojrzałych komórek w macierzyste.

W najnowszym badaniu sprawdzono odmładzającą technikę na myszach przez długi czas, w miarę starzenia się zwierząt. Leczone gryzonie nie miały żadnych negatywnych zmian w krwi czy układzie nerwowym. Co ważne, nie były też bardziej podatne na nowotwory.

Jak mówią eksperci: „Badanie pod kątem oznak starzenia pokazało, że poddane leczeniu myszy na wiele sposobów bardziej przypominały młode osobniki. Epigenetyczne znaczniki w komórkach nerek i skóry były zbliżone do obserwowanych w młodych komórkach. Po uszkodzeniu skóry, jej komórki szybciej się mnożyły i tworzyły mniej blizn”.

Co więcej, związane z metabolizmem cząsteczki obecne w krwi nie wskazywały na starzenie się organizmu. Takie odmłodzenie było najczęściej obserwowane u myszy leczonych przez 7 do 10 miesięcy, ale nie dało się go zauważyć u zwierząt poddawanych terapii tylko przez miesiąc.

 

 

Zobacz więcej na temat: technologie genetyka