Polskie Radio
Section05
genetyka

Genetyka i pytanie o społeczeństwo Piastów. Przełomowe badania polskich naukowców

Interdyscyplinarny zespół badaczy ogłosił wyniki prac, które – jak przekonują ich autorzy – mogą stać się "punktem zwrotnym w ponad 200‑letniej, gorącej dyskusji toczącej się wokół najbardziej zasadniczych kwestii związanych z pochodzeniem Słowian zachodnich, w tym społeczeństwa państwa Piastów".
Zobacz więcej na temat:  genetyka średniowiecze starożytność Europa Słowianie archeologia

Kobieta była członkinią załogi szwedzkiego okrętu, który miał rzucić Rzeczpospolitą na kolana

"Vasa" miał dać Szwecji panowanie na Bałtyku i odegrać znaczącą rolę w walce z Polską. Tak się jednak nie stało. Kosztowna inwestycja, jaką było zbudowanie jednostki, zakończyła się spektakularną klapą – okręt zatonął chwilę po wyjściu z portu. Dziś badania genetyczne pozwoliły ustalić płeć jednej z ofiar katastrofy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia odkrycia i ciekawostki NAUKA Szwecja DNA genetyka Morze Bałtyckie

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią przecież połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm równouprawnienie historia Polski historia Europy historia PRL eksperyment NAUKA biologia genetyka Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc kwiaty Biblia seks ewolucja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Kolejne firmy z Chin na "czarnej liście" Waszyngtonu. Wiemy o co są podejrzewane

Stany Zjednoczone dodały 37 firm, głównie chińskich, ale także rosyjskich, białoruskich i tajwańskich do handlowej "czarnej listy", oznaczającej ścisłą kontrolę ich transakcji bankowych - taką decyzję podjął Departament Handlu USA. Zostały oskarżone o kradzież technologii elektronicznych oraz tych związanych z genetyką.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie Rosja Chiny sankcje USA embargo elektronika technologie genetyka kradzież danych Białoruś Birma Tajwan

Genetyk: nie można wykluczyć, że uda się zidentyfikować któregoś z rycerzy spod Grunwaldu

Zespół naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zajmuje się badaniem szczątków m.in. rycerzy poległych w bitwie pod Grunwaldem. – W tej chwili szykujemy się do badań genetycznych – mówił PAP kierownik Katedry Medycyny Sądowej PUM dr hab. n. med. Andrzej Ossowski.
Zobacz więcej na temat:  bitwa pod grunwaldem genetyka Szczecin badanie rycerstwo średniowiecze rekonstrukcja

Starożytni Mykeńczycy i Minojczycy zawierali małżeństwa z bliskimi kuzynami. Dowodem badania DNA

Dzięki analizie starożytnych genomów po raz pierwszy udało się uzyskać wgląd w zasady dotyczące pokrewieństwa i małżeństwa obowiązujące na minojskiej Krecie i w mykeńskiej Grecji 4000 lat temu. Uczeni z  Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku dowiedli w ten sposób, że niektórzy zdobywcy Troi mogli być mężami swoich kuzynek.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA kreta kreta starożytność starożytność starożytna Grecja genetyka genetyka DNA

Starożytni Mykeńczycy i Minojczycy zawierali małżeństwa z bliskimi kuzynami. Dowodem badania DNA

Dzięki analizie starożytnych genomów po raz pierwszy udało się uzyskać wgląd w zasady dotyczące pokrewieństwa i małżeństwa obowiązujące na minojskiej Krecie i w mykeńskiej Grecji 4000 lat temu. Uczeni z  Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku dowiedli w ten sposób, że niektórzy zdobywcy Troi mogli być mężami swoich kuzynek.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA kreta kreta starożytność starożytność starożytna Grecja genetyka genetyka DNA

Prof. Szwagrzyk: część badań potwierdza, że Rydz-Śmigły spoczął na Powązkach

Wyniki badań archeologicznych, historycznych, medycznych, antropologicznych dają podstawy do tego, żeby uznać, że na Powązkach odnaleziono szczątki zgodne z opisem szczątków marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego – stwierdza dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Edward Rydz-Śmigły II wojna światowa Instytut Pamięci Narodowej genetyka ekshumacja Krzysztof Szwagrzyk

Naprawić uszkodzone cząsteczki DNA. Jak można to zrobić?

Jednym z najważniejszych osiągnięć polskich badaczy ostatnich lat jest wkład w zrozumienie mechanizmów powstania uszkodzeń materiału DNA i jego naprawy. Ich prace mają nie tylko ogromne znaczenie w poznawaniu takich procesów jak starzenie, ale też stanowią podstawę do skuteczniejszej walki z chorobami genetycznymi. Osiągnięcia prof. Marcina Nowotnego w tej dziedzinie zostały niedawno nagrodzone najważniejszym polskim wyróżnieniem naukowym.
Zobacz więcej na temat:  DNA Krzysztof Michalski anatomia człowieka genetyka

"The Crown": Rosjanie mordują, a Anglicy pobierają krew

W piątym sezonie serialu "The Crown" przenosimy się na chwilę do Jekaterynburga w 1918 roku, jesteśmy świadkami egzekucji rodziny Romanowów, a potem wracamy do Londynu z początku lat 90. XX wieku, by odkryć rolę, którą w rozwiązaniu zagadki tej zbrodni odegrał książę Filip, mąż Elżbiety II.
Zobacz więcej na temat:  The Crown serial netflix książę Filip HISTORIA Mikołaj II genealogia ZSRR bolszewicy Rosja Michaił Gorbaczow Borys Jelcyn ekshumacja zbrodnie sowieckie genetyka DNA profilowanie

Genetyka skutecznie udowadnia, że nie ma zbrodni doskonałej

"Podręcznik dla sędziego śledczego" Hansa Grossa z roku 1893 zapoczątkował nowoczesne rozumienie kryminalistyki, jako odrębnej dziedziny nauki. Dziś ma ona swoje liczne specjalizacje i notuje niezwykłe osiągnięcia naukowe. W Krakowie znajduje się Zakład Kryminalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z najlepszych ośrodków kształcenia genetyków sądowych. Ich praca często pozwala rozwiązać zagadki z tzw. Archiwum X.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA genetyka badania policja Tomasz Miara Trójka

Nowe leki refundowane – przewrót kopernikański w walce z SMA

SMA (rdzeniowy zanik mięśni) to ciężka choroba o podłożu genetycznym, na którą choruje ok. tysiąca Polaków. Polska jest jednym z nielicznych krajów, które oferują powszechne badania przesiewowe i jednym z czterech zapewniających kompleksowe leczenie tego schorzenia. Od 1 września w naszym kraju refundowane będą dwa nowoczesne leki na SMA: Zolgensma i Evrysdi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Drohomirecka medycyna genetyka terapia