Odbudowa kości dzięki falom dźwiękowym

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 19:55
Za pomocą fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości grupa naukowców zdołała przekształcić komórki macierzyste w komórki tkanki kostnej.
fala dźwiękowa
fala dźwiękowaFoto: Shutterstock/Jackie Niam

Zespół ekspertów z Royal Melbourne Institute of Technology wykazał, że komórki macierzyste poddane działaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości szybko i efektywnie zamieniają się w komórki kostne. 

Badacze z RMIT skoncentrowali się na regeneracji tkanki kostnej u pacjentów, którzy utracili ją z powodu nowotworu lub chorób zwyrodnieniowych. 

Jak wyjaśniają autorzy badania: „Fale dźwiękowe skróciły czas wymagany do tego, aby komórki macierzyste zaczęły przekształcać się w komórki kostne o kilka dni”. Co więcej, ta metoda nie wymaga również żadnych specjalnych leków i jest bardzo łatwa do zastosowania na komórkach macierzystych.

Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości wykorzystywane w nowej metodzie zostały wygenerowane za pomocą taniego urządzenia z mikroczipem opracowanym na RMIT. Opracowane przez nich urządzenie można wykorzystać do precyzyjnego manipulowania komórkami, płynami lub materiałami.

Zobacz więcej na temat: zdrowie medycyna technologie