Jezioro wielkości miasta!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 20:55
Jezioro o nazwie Snow Eagle jest pokryte lodem na długości ponad 3,2 km i leży w głębokim na ponad 1,6 km kanionie na wyżynach Ziemi Królowej Elżbiety na Antarktydzie.
Antarktyda - zdj. ilustracyjne
Antarktyda - zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Christopher Wood

Naukowcy badający spód największej na świecie pokrywy lodowej na Antarktydzie Wschodniej, odkryli jezioro wielkości miasta, którego osady mogą zawierać historię pokrywy lodowej od początków jej istnienia.

Jak zauważają badacze z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Teksańskiego w USA: „ Odkryte przez nas jezioro prawdopodobnie zawiera zapis całej historii pokrywy lodowej Antarktyki Wschodniej. Czyli są to dane dotyczące jej powstania ponad 34 miliony lat temu, a także jej wzrostu i ewolucji w cyklach lodowcowych od tego czasu”.

Co więcej, obserwacje sugerują również, że pokrywa lodowa zmieniła się znacząco około 10 000 lat temu, aczkolwiek tego dlaczego tak się stało, eksperci jeszcze nie są w stanie wyjaśnić.

Lake Snow Eagle prawdopodobnie zawiera informacje o tym, jak po raz pierwszy powstał lądolód Antarktyki Wschodniej i jaką rolę odegrał Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy – pierścień zimnej wody krążący wokół kontynentu, który według naukowców jest odpowiedzialny za utrzymywanie chłodu.

 

Zobacz więcej na temat: Antarktyda