Aplikacja mObywatel, jako pełnoprawny dowód osobisty

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 21:55
Dokumenty w formie cyfrowej zostaną zrównane z dokumentami w formie fizycznej. Projekt nowej ustawy już pojawił się na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To mObywatel 2.0.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: gov.pl

"Obywatele oczekują możliwości potwierdzenia swojej tożsamości (a także potwierdzenia uprawnień, czy dokonywania płatności za usługi publiczne) w sposób zdalny. W obecnym stanie prawnym dokumenty elektroniczne nie są w pełni zrównane w skutkach prawnych z analogicznymi dokumentami wydawanymi i funkcjonującymi w formie tradycyjnej, a przez to często nie są uznawane w relacjach obywatel – urząd, obywatel – obywatel czy obywatel – biznes" - wskazują przedstawiciele KPRM w uzasadnieniu projektu ustawy o aplikacji mObywatel 2.0.

Co ważne z chwilą wejścia w życie ustawy aplikacja mObywatel będzie pełnoprawnym dokumentem, zrównanym z tradycyjnym dowodem osobistym: "Zrównanie pod względem prawnym dokumentów cyfrowych obsługiwanych w aplikacji mObywatel z analogicznymi dokumentami w tradycyjnej, nieelektronicznej formie - w szczególności doprecyzowanie warunków wykorzystywania i uznawania dokumentu elektronicznego, obsługiwanego przy użyciu aplikacji „mObywatel”, który służyć ma jako mobilny odpowiednik dowodu osobistego" - czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Z poziomu aplikacji mObywatel będziemy mogli dokonywać płatności elektronicznych w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne.

mk