Z niebieskiego w zielone?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 20:48
Zmiana klimatu może zmienić kolor jezior.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Około jedna trzecia jezior na świecie jest niebieska, ale jak przekonują naukowcy, ta wartość może spaść w momencie wzrostu globalnych temperatur. Na łamach magazynu Geophysical Research Letters zespół badaczy podzielił się pierwszą na świecie analizą koloru jezior. Odkryto, że średnie letnie temperatury powietrza i kolor wody są ze sobą powiązane.

Eksperci wyjaśniają: „Barwa wody dostarcza wskazówek dotyczących stabilności ekosystemów jeziornych. Kolor zależy też po części od tego, co znajduje się zbiorniku wodnym. W porównaniu z niebieskimi jeziorami, zielone lub brązowe mają więcej glonów, zawieszonego osadu i materii organicznej. To wszystko nadaje wodzie zielono-brązowy odcień”.

Z analizy naukowców wynika, że częściej jeziora koloru niebieskiego znajdują się w miejscach, gdzie temperatura latem wynosi średnio poniżej 19° Celsjusza. Badacze uważają, że do roku 2100 planeta może się ocieplić średnio o 3 stopnie Celsjusza. Jeśli tak się stanie, to kolejne 3800 jezior może zmienić kolor wody na zielony lub brązowy.

Zobacz więcej na temat: klimat