Polskie Radio
Section05
klimat

UE dyskutuje na temat energii. Anna Moskwa: jesteśmy niezadowoleni z raportów dot. wzrostu cen

- W raportach Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych i Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki nie została zawarta żadna analiza przyczyn wzrostu cen energii i gazu - oświadczyła w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dziś odbędzie się posiedzenie Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA klimat Fit for 55 emisja co2 energetyka ochrona środowiska ministerstwo klimatu Unia Europejska Gazprom

Bezpłatne uprawnienia do emisji CO2. Minister klimatu: ich wycofanie może osłabić gospodarkę

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że proponowane przez Komisję Europejską rozwiązanie, zmierzające do stopniowego wycofywania bezpłatnych uprawnień do emisji, może osłabić konkurencyjność europejskiego przemysłu, jak również wpłynąć negatywnie na gospodarki państw członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  ministerstwo klimatu GOSPODARKA klimat Unia Europejska środowisko węgiel

Rozpoczął się sezon wyprzedaży - jak nie dać się zwieść jego "czarnej magii"

Za nami Black Friday - najbardziej wyczekiwany przez łowców promocji dzień w roku. Sezon wyprzedaży trwa, a większość z nas daje się złapać na chwyty marketingowe i skusić na zakupy. Jednak nasze zachowania konsumenckie mają swoje odbicie nie tylko w kondycji naszego portfela, ale i klimatu.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia klimat środowisko Kasia Dydo Katarzyna Dydo zakupy zakupy w sieci black friday Adrianna Janiszewska

PROGNOZA POGODY Jaka pogoda w niedzielę? IMGW: aura zniechęci do spacerów mieszkańców północnej Polski

- Niedzielna aura zniechęci do spacerów mieszkańców północnej części Polski - zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, z przelotnymi opadami deszczu - powiedział dyżurny synoptyk IMGW Jakub Gawron. Nieco lepiej będą mieli mieszkańcy południa naszego kraju, tam bowiem najcieplej - do 11 st. C, na ogół będzie też pogodnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda IMGW prognoza pogody klimat środowisko ochrona środowiska regiony

Zmiany klimatu i zanieczyszczenie środowiska. Na co wpływa człowiek?

Wpływ człowieka na globalne ocieplenie oraz rozróżnienie między globalnym ociepleniem a zanieczyszczeniem środowiska - między innymi o tym mówił w Polskim Radiu 24 politolog Tomasz Teluk. Gość audycji "Wojna cywilizacji" pytał też o sens podejmowania decyzji klimatycznych przez państwa mające znikomy wpływ na zanieczyszczenie środowiska, podczas gdy "główni emitenci" temat całkowicie ignorują.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli klimat zanieczyszczenie środowisko globalne ocieplenie

Jakub Wiech: do końca tego wieku możemy mieć miliony migrantów klimatycznych

- Jeżeli patrzymy na najbliższe zagrożenia, towarzyszące globalnemu ociepleniu, to mamy przede wszystkim wzrost intensywności i częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych. I to jest coś, co bardzo poważnie zagraża państwom położonym m.in. w Afryce subsaharyjskiej. Takie zjawiska mogą wyciągnąć z tego regionu miliony ludzi w poszukiwaniu nowego miejsca do życia - mówił w Dwójce dziennikarz Jakub Wiech.
Zobacz więcej na temat:  ekologia klimat Dwójka Michał Szułdrzyński Jakub Wiech

Wody Polskie pracują nad strategicznymi planami przeciwpowodziowymi. Podsumowanie konsultacji społecznych

Na początku przyszłego roku mają być przyjęte w formie rozporządzenia nowe plany zarządzania ryzykiem powodziowym w Polsce. Na konferencji prasowej przedstawiono szczegóły konsultacji społecznych w ramach projektu "Stop powodzi", w których wzięło udział około 2,5 tysiąca uczestników w całym kraju. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA powódź woda bezpieczeństwo strategia klimat ekologia infrastruktura

Powerbank do samochodu elektrycznego?

Wielu kierowców wozi w bagażniku kanister na paliwo – czasami znajdujemy się w sytuacji, kiedy kilka litrów benzyny jest dla nas prawdziwym ratunkiem. Użytkownicy elektryków też potrzebują "planu B"! Na rynku pojawiło się rozwiązanie, które w nagłych sytuacjach pozwoli im na doładowanie akumulatorów i kontynuowanie jazdy.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochody elektryczne klimat ładowarka ładowarka bezprzewodowa Polskie Radio samochód Wielka Brytania elektromobilność

"Daleko od przełomu, konieczne zwiększenie ambicji". Ekolodzy o rezultatach COP26

- Mimo że największe gospodarki podejmują kolejne działania na rzecz klimatu, to wciąż jest daleko od potrzebnego przełomu, który pozwoli zapobiec katastrofie - oceniają rezultaty COP26 organizacje ekologiczne. Doceniają jednak, że w końcowym dokumencie COP26 mówi się o odchodzeniu od węgla.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Glasgow ekologia klimat polityka ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) konferencja GOSPODARKA