Mózgi dzisiejszych psów są inne od mózgów dawnych ras

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 23:34
Badacze z Węgier pod lupę wzięli rozwój i ewolucją mózgu psów oraz to jak mogły na nią wpływać zadania, do których różne rasy były przeznaczone.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Eksperci z Węgier wyjaśniają: "mózgi zwierząt udomowionych mogą być nawet o dwadzieścia procent mniejsze, niż mózgi ich dzikich przodków. Prawdopodobny powód jest taki, że życie gatunków udomowionych jest prostsze w porównaniu do życia ich dzikich odpowiedników. W bezpiecznym środowisku zapewnionym przez ludzi nie ma ataków drapieżników ani konieczności zdobywania jedzenia. Dlatego nie ma potrzeby utrzymywania energetycznie kosztownego, dużego mózgu, a odzyskana energia może zostać skierowana na inne cele, takie jak reprodukcja, które są istotne dla zwierząt udomowionych". To może oznaczać , że udomowienie psów doprowadziło do zmniejszenia ich mózgów.

Na tym jednak nie koniec doniesień. Badacze dowiedli także, że im bardziej jakaś rasa oddaliła się genetycznie od wilków, tym mózgi jej przedstawicieli są większe. Jednocześnie analiza pokazała, że przeznaczenie rasy, liczba wydawanych na świat młodych i długość życia nie miały znaczenia w kontekście rozmiaru mózgu.

mk 

Zobacz więcej na temat: PSY pies wilk Wilki