Dokument "Obama: Ku doskonalszej unii"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 13:30
Trzyczęściowa produkcja przedstawia życiową drogę prezydenta Baracka Obamy. 
Barack Obama w produkcji Ku doskonalszej unii
Barack Obama w produkcji "Ku doskonalszej unii"Foto: mat prasowe

Część pierwsza serialu Obama: Ku doskonalszej unii przedstawia dzieciństwo Baracka Obamy, którego wychowywali samotna matka z Kansas i jego biali dziadkowie, pierwsze dni w szkole na Hawajach, studia na Uniwersytecie Columbia i wydziale prawa na Harvardzie. Oglądając archiwalne nagrania, Obama opowiada, jaki wpływ wywarł na niego nieobecny w jego życiu ojciec z Afryki, wspomina trudy dorastania dwurasowego nastolatka oraz coraz bliższe relacje z afroamerykańską społecznością z Chicago, gdzie współpracował z czarnymi kongregacjami jako organizator wydarzeń.

Druga część dokumentu jest zapisem kolejnego etapu życiowej drogi Obamy - od zgłoszenia kandydatury do zaprzysiężenia na prezydenta w listopadzie 2008 roku, przez przeszkody i sukcesy podczas jego kampanii. Nieustanna presja, aby określił swoją tożsamość rasową oraz poczucie frustracji, że pewne kwestie odwracają jego uwagę od innych, ważnych problemów sprawiły, że Obama wygłosił w marcu 2008 roku wystąpienie na temat rasy, które było płomienną obroną amerykańskiej konstytucji oraz apelem, aby wznieść się ponad amerykański „rasowy impas” i skupić się na zapewnieniu wszystkim jeszcze większego dobrobytu i poczucia jedności.

Część trzecia jest poświęcona latom spędzonym w Białym Domu oraz przeszkodom, jakie Obama musiał pokonać, żeby przeforsować swoją sztandarową reformę systemu opieki zdrowotnej w naznaczonym głębokimi podziałami Kongresie. Prezydentowi udało się w końcu doprowadzić do uchwalenia ustawy Affordable Care Act, ale jej wprowadzenie pogłębiło dotychczasowe polityczne podziały w Waszyngtonie. Kiedy wzrosła społeczna świadomość brutalnego traktowania Afroamerykanów przez policję i uruchomiono oddolne inicjatywy, aby ograniczyć dostęp do broni, krytycy zaczęli oskarżać Obamę i członków jego administracji o to, że nie zrobili wystarczająco dużo, aby zainicjować debatę na temat kwestii rasowych. Obecnie były prezydent w dalszym ciągu prowadzi działania, które mają na celu zapewnienie sprawiedliwości rasowej i równych szans członkom czarnej społeczności.

Premiera pierwszej części odbędzie się 4 sierpnia w HBO GO, druga część pojawi się w serwisie dzień później, 5 sierpnia i trzecia - 6 sierpnia.

mat prasowe/gmo


Zobacz więcej na temat: Barack Obama USA dokument