Polskie Radio
Section05
dokument

Jakub Piątek o filmie "Pianoforte": NIFC dał nam totalną wolność

- Konkurs Chopinowski, jak wiadomo, powoduje bardzo wiele emocji u wszystkich, zarówno u występujących, jak i na widowni wśród komentujących. I to jest część czaru i legendy samego konkursu, ale to też jest oczywiście duże brzemię - mówił w Dwójce Jakub Piątek, reżyser filmu "Pianoforte". - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dał nam totalną wolność, także artystyczną - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla konkurs chopinowski film polski kino Jakub Piątek reżyser film dokumentalny Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Dwójka KULTURA FILM dokument

"20 dni w Mariupolu". Żenia Klimakin: to zapis zbrodni wojennych i zarazem dzieło sztuki

"20 dni w Mariupolu" nominowane jest do Oscara w kategorii "najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny". - Oprócz tego, że jest to ważny dokument, w którym są zarejestrowane zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej, nagrywane w czasie rzeczywistym ludobójstwo, jest to naprawdę dzieło sztuki - mówił w Dwójce Żenia Klimakin, ukraiński dziennikarz i współorganizator pokazów filmu w reżyserii Mścisława Czernowa.
Zobacz więcej na temat:  film dokumentalny Ukraina wojna na Ukrainie Mariupol Paweł Siwek reportaż Żenia Klimakin Dwójka FILM KULTURA dokument Oscary 2024 Oscary kino Watch Docs Mścisław Czernow

Agnieszka Iwańska o filmie "Ula": czułam, że muszę opowiedzieć tę historię

- Ulę poznałam jako dziennikarka, prowadząc program "Jazda kuturalna" w telewizyjnej Dwójce. Mogę powiedzieć, że zapałałyśmy do siebie uczuciem tak głębokim, że od 25 lat się przyjaźnimy - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Iwańska, reżyserka filmu dokumentalnego o Urszuli Dudziak. Jej debiutancka "Ula" jest nominowana do Polskich Nagród Filmowych "Orły".
Zobacz więcej na temat:  Urszula Dudziak dokument Polskie Nagrody Filmowe Orły Paweł Siwek Agnieszka Iwańska Dwójka KULTURA FILM

"Robotnicy '80". Poruszające świadectwo strajku w Stoczni Gdańskiej

7 grudnia 1980 roku w Gdańsku odbyła się jedna z pierwszych publicznych projekcji filmu "Robotnicy '80". - Tego dokumentu nie robiliśmy dla siebie, a po to, aby oglądali go wszyscy. On nigdy jednak nie będzie zupełnie obiektywny. Bo to moja relacja. Zapis z tego, co widziałem na własne oczy - mówił na antenie Polskiego Radia jeden z reżyserów filmu Andrzej Zajączkowski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL historia Europy HISTORIA strajki sierpniowe strajki 1980 Stocznia Gdańska FILM kino dokument Anna Walentynowicz Lech Wałęsa Andrzej Wajda Andrzej Kołodziej Mieczysław Jagielski

Maciej Hamela: "Skąd dokąd" to film o słuchaniu siebie nawzajem w trudnym momencie życia

- Wszystko zaczęło się tak spontanicznie. W niewielkim vanie nieznajomi ludzie chcieli się sobie przedstawić. Wymieniali się relacjami z frontu, co zostawili, jak wyglądało ich pożegnanie. Ten film jest również o słuchaniu siebie nawzajem w tak trudnym momencie - mówił w Dwójce reżyser Maciej Hamela.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina dokument Monika Zając Maciej Hamela reżyser Dwójka wojna na Ukrainie

Aneta Kopacz: "Myśmy już byli" to film o ludziach kultury i ponadczasowych wartościach

- Powstał film o życiu, pewnych mądrościach, które wciąż są bardzo aktualne. O tych wartościach już nie słyszymy, trochę o nich zapomnieliśmy, mijamy je w tym naszym pędzie życia. Dobrze jest wrócić do wierszy, piosenek, literatury i tego, co mieli nam do przekazania ludzie bardzo mądrzy i utalentowani - mówiła w Dwójce reżyserka Aneta Kopacz.
Zobacz więcej na temat:  film polski film dokumentalny dokument Warszawa cmentarz Powązki Kalina Jędrusik Gustaw Holoubek Stare Powązki Dwójka Paweł Siwek Aneta Kopacz

Powstaje film dokumentalny o premierze Morawieckim. Jego przyjaciele: ma dużą samodyscyplinę i kręgosłup moralny

"Z inicjatywy przyjaciół Mateusza Morawieckiego powstaje film dokumentalny przestawiający jego dzieciństwo i młodość w warunkach wrocławskiego Śródmieścia i zmagań wrocławskiej opozycji z aparatem represji PRL" - poinformował Andrzej Kołodziej w opisie filmu, który premier Mateusz Morawiecki udostępnił na Facebooku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Andrzej Kołodziej FILM Prawo i Sprawiedliwość rząd dokument

"Na zawsze Melomani". Twórcy: ten film to podróż nie tylko w sensie geograficznym

- "Na zawsze Melomani" to podróż również w sensie mentalnym, psychicznym i historycznym. W filmie pojawia się nie tylko Warszawa, nie tylko Kraków, ale jeszcze Sopot i Ustronie Morskie, które też odegrało kluczową rolę w historii zespołu. Jak podają różne źródła, choć wielu z tym wciąż polemizuje, to właśnie tam zawiązali się Melomani - mówił w Dwójce Igor Mertyn, scenarzysta i producent filmu dokumentalnego o kultowym zespole.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Jerzy Matuszkiewicz Dwójka Roch Siciński dokument FILM Łódź Andrzej Wojciechowski

Andrzej Miłosz. "Był kimś w rodzaju zwariowanego Kmicica"

21 września 2002 roku zmarł Andrzej Miłosz. Był nie tylko reportażystą, twórcą filmów dokumentalnych, lecz także człowiekiem, który podczas II wojny światowej pomagał ratować Żydów z wileńskiego getta. Wraz ze swoim bratem poetą i noblistą Czesławem Miłoszem otrzymał tytuł "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Czesław Miłosz FILM dokument reportaż Armia Krajowa sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa

Współautorka filmu "Warmiński": co krok natykaliśmy się na kolejną tajemnicę

- Gdy zaczynaliśmy przygotowania do filmu, wydawało się oczywiste, kim jest Janusz Warmiński. Później natomiast z każdym krokiem natykaliśmy się na kolejną tajemnicę - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Hevelke, współautorka dokumentu pt. "Warmiński", o legendarnym reżyserze i dyrektorze Teatru Ateneum w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  dokument TEATR FILM Roch Siciński biografia Dwójka reżyser

Prawo jazdy kategorii B - uprawnienia nie tylko na samochód!

Prawo jazdy kategorii B kojarzy się nam zwykle z możliwością prowadzenia samochodów osobowych. Jednakże nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ten dokument uprawnia nas także do poruszania się także innymi pojazdami!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 prawo jazdy prawo dokument dokumenty

18. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2023"

To już 18. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2023". Celem wydarzenia jest promowanie indywidualności autorskich oraz ambitnych form twórczości radiowej, a także uhonorowanie reportażystów innych mediów będących inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Polskie Radio zaprasza do udziału w konkursie reportażystów radia publicznego oraz współpracowników – autorów  reportaży, filmów dokumentalnych oraz reportaży telewizyjnych. Zgłoszenia można przesyłać do 8 września.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Melchiory reportaż dokument Nagroda Melchiory

Dokumentalistka Elwira Niewiera pomaga żołnierzom walczącym na Ukrainie

- Pierwszego dnia zaczęłam zbierać pieniądze i kupować rzeczy. Transport dojechał tydzień później. To jest początek długiej przygody, bo tych transportów było już kilkanaście - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dokumentalistka Elwira Niewiera. Autorka filmu "Syndrom Hamleta", poświęconego młodym Ukraińcom dotkniętym traumą wojny, organizuje transporty sprzętu na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Sławińska wojna na Ukrainie Ukraina dokument film dokumentalny

Współtwórca dokumentu "Murale": wielkie dzięki Banksy!

- Nazwaliśmy to "immersive experience", czyli doświadczenie, w które możemy się zagłębić, możemy przez chwilę być w tym świecie. Projekt jest zbudowany wokół skanów 3D murali, które Banksy wykonał w okolicach Kijowa. W sumie w listopadzie zeszłego roku powstało ich siedem. W niezmienionej postaci obecnie istnieją cztery z nich. Skan 3D to forma zbierania danych i tworzenia trójwymiarowego modelu - mówił w Dwójce Maciej Żemojcin, współtwórca polsko-ukraińskiego filmu dokumentalnego pt. "Murale".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina dokument Banksy FILM Dwójka Paweł Siwek Ukraina