Polskie Radio
Section05
dokument

"Nagranie filmowe bywa jedynym materiałem źródłowym". Olczak o roli Festiwalu NNW w pokazywaniu historii

- Duża część, szczególnie ludzi młodych, lubi historię słuchać ustami świadków, a bez nagrań nie będziemy w stanie przemawiać do młodego pokolenia, stąd waga Festiwalu NNW - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 festiwal filmowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci Archiwum Akt Nowych dokument

"Robotnicy '80". Poruszające świadectwo strajku w Stoczni Gdańskiej

7 grudnia 1980 roku w Gdańsku odbyła się jedna z pierwszych publicznych projekcji filmu "Robotnicy '80". - Tego dokumentu nie robiliśmy dla siebie, a po to, aby oglądali go wszyscy. On nigdy jednak nie będzie zupełnie obiektywny. Bo to moja relacja. Zapis z tego, co widziałem na własne oczy - mówił na antenie Polskiego Radia jeden z reżyserów filmu Andrzej Zajączkowski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL historia Europy HISTORIA strajki sierpniowe strajki 1980 Stocznia Gdańska FILM kino dokument Anna Walentynowicz Lech Wałęsa Andrzej Wajda Andrzej Kołodziej Mieczysław Jagielski

"Nie słyszałem, żeby taka książka o Różewiczu już powstała"

- Mam poczucie wielkiego szczęścia życiowego, że mogłem poznać poetę i poświęcić mu z wielką radością kilka lat swojego zawodowego życia i coś zostawić zarówno w formie filmowej, jak i właśnie w tej książce - mówił w "Poranku Dwójki" Andrzej Sapija, autor książki "I co pan widzi? Różewicz filmowy"​.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Rok Tadeusza Różewicza Dwójka Paweł Siwek KULTURA dokument

Dziesięć dni z dobrym kinem. W piątek rusza 37. WWF

99 filmów pełnometrażowych i 70 krótkometrażowych, w tym debiuty i uznani twórcy - m.in. najnowszy film Lecha Majewskiego i miniprzegląd twórczości Marka Koterskiego. To wszystko będzie można zobaczyć w ramach 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego w dniach 8-17 października.
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM KULTURA Ryszard Jaźwiński kino film polski festiwal filmowy dokument Warszawski Festiwal Filmowy Lech Majewski Brigitte Bardot Marek Koterski

FESTIWAL NNW Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Wyemitowany zostanie film o historii Władysława Kozakiewicza

Złoty medalista w skoku o tyczce z Igrzysk Olimpijskich w 1980 roku w Moskwie, były lekkoatleta Władysław Kozakiewicz powiedział, że w ciągu pięciu sekund do historii przeszedł dwa razy. Obraz ukazujący jego historię pojawi się na trwającym Międzynarodowym Festiwalu Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Film nosi tytuł "Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA FILM kino Gdynia rozrywka festiwal filmowy reportaż dokument społeczeństwo Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

FESTIWAL NNW Dziś rozpoczyna się festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

W środę w Gdyni rozpocznie się XIII Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci", podczas którego zaprezentowane zostaną obrazy filmowe, prace artystyczne oraz radiowe reportaże inspirowane dziejami walki o niepodległość w latach 1939-1989. Nagrodę dla laureata za najlepszy dokument radiowy oraz wyróżnienia w tej samej kategorii ufundowało Polskie Radio. Polskie Radio 24 jest patronem medialnym wydarzenia i będzie relacjonować najważniejsze momenty Festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdynia KULTURA FILM kino rozrywka festiwal filmowy Niezłomny społeczeństwo reportaż dokument Żołnierze Wyklęci Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Artur Liebhart: ludzie chcą oglądać kino, które tchnie autentycznością

- Dobry film dokumentalny to jest produkcja wieloletnia. Dopiero wtedy widzimy na ekranie pewne procesy i rozwój bohatera. Oczekiwanie na dobre filmy dokumentalne jest też większe niż w przypadku fabuły, ponieważ ludzie mają potrzebę oglądania szczerego kina non-fiction – mówił w Dwójce Artur Liebhart - dyrektor międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Agains Gravity.
Zobacz więcej na temat:  Artur Liebhart Robert Mazurek Dwójka KULTURA kino dokument

Kuba Mikurda: "Na srebrnym globie" padło ofiarą wewnątrzpartyjnych walk

- Zdjęcia do filmu ruszyły w czerwcu 1976 roku. Dziś ta data kojarzy się nam z zupełnie innymi wydarzeniami - z wystąpieniami robotniczymi w Ursusie i Radomiu. Zaraz potem była premiera "Człowieka z marmuru" i kilku innych filmów moralnego niepokoju. I to był ten bardzo niesprzyjający kontekst. Okazało się, że skoro tak, to trzeba zaostrzyć kurs - mówił w Dwójce reżyser dokumentu "Ucieczka na srebrny glob" o słynnym filmie Andrzeja Żuławskiego.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Żuławski kino dokument FILM Dwójka