Polskie Radio
Section05
dokument

"Wymazać naród". Reżyser: celowo używamy terminu "ludobójstwo kulturowe"

- W ogromie tej wojny, w ogromie koszmaru, który Rosjanie zgotowali niewinnym mieszkańcom Ukrainy, siłą rzeczy najczęściej słyszymy o tych najbardziej przerażających aspektach rosyjskich zbrodni. W sposób naturalny na drugim planie znajduje się kultura, ale to absolutnie nie oznacza, że jest ona mniej ważna - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Grzywaczewski, reżyser dokumentu "Erase the Nation" ("Wymazać naród").
Zobacz więcej na temat:  kino dokument Ukraina zabytki wojna na Ukrainie FILM Tomasz Grzywaczewski Dwójka Dwójka Ukraina Narodowy Instytut Dziedzictwa

"Pianoforte" Jakuba Piątka z szansą na nagrodę w Sundance

- Staraliśmy się używać ludzkich obiektywów, być bardzo blisko, zarówno w ćwiczeniówkach, jak i w sytuacjach prywatnych, gdy idą na spacer z dziewczyną wieczorem albo rozmawiają z rodzicami, bo z tego składa się życie - mówił na antenie Dwójki Jakub Piątek - reżyser filmu "Pianoforte", który zawalczy o nagrodę w prestiżowym konkursie World Cinema Documentary Competition na Sundance Film Festival.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla kino dokument konkurs chopinowski FILM

"Robotnicy '80". Poruszające świadectwo strajku w Stoczni Gdańskiej

7 grudnia 1980 roku w Gdańsku odbyła się jedna z pierwszych publicznych projekcji filmu "Robotnicy '80". - Tego dokumentu nie robiliśmy dla siebie, a po to, aby oglądali go wszyscy. On nigdy jednak nie będzie zupełnie obiektywny. Bo to moja relacja. Zapis z tego, co widziałem na własne oczy - mówił na antenie Polskiego Radia jeden z reżyserów filmu Andrzej Zajączkowski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL historia Europy HISTORIA strajki sierpniowe strajki 1980 Stocznia Gdańska FILM kino dokument Anna Walentynowicz Lech Wałęsa Andrzej Wajda Andrzej Kołodziej Mieczysław Jagielski

Od Marilyn do Diany. Ikony, które padły ofiarą chorego zainteresowania

- Gdyby nazwać to zjawisko, o którym mówimy, jest ono pomiędzy pokazywaniem jakiejś ikony kobiecej na ekranie a pokazywaniem, jak sława, uwaga publiczna, niszczy i jak ten mechanizm pułapki pomiędzy zainteresowaniem a zamęczaniem na śmierć swoją uwagą jest do dziś obecny. Oprócz Marilyn i Diany jest wiele innych kobiet, które znalazły się w podobnej sytuacji - mówiła Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  Diana Spencer Marylin Monroe kino dokument Dwójka Piotr Gociek Adriana Prodeus

Andrzej Miłosz. "Był kimś w rodzaju zwariowanego Kmicica"

21 września 2002 roku zmarł Andrzej Miłosz. Był nie tylko reportażystą, twórcą filmów dokumentalnych, lecz także człowiekiem, który podczas II wojny światowej pomagał ratować Żydów z wileńskiego getta. Wraz ze swoim bratem poetą i noblistą Czesławem Miłoszem otrzymał tytuł "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Czesław Miłosz FILM dokument reportaż Armia Krajowa sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa

Media: Trump zabrał do domu tajne dokumenty. "Dotyczyły obronności jednego kraju i broni jądrowej"

Podczas przeszukania w prywatnej posiadłości Donalda Trumpa agenci FBI znaleźli dokumenty o obronności jednego z krajów, w tym informacje dotyczące broni jądrowej. Informacje na ten temat podał dziennik "Washington Post", powołując się na dokumenty dotyczące przebiegu śledztwa.
Zobacz więcej na temat:  USA ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna Donald Trump dokument dokumenty broń jądrowa broń atomowa Biały Dom Waszyngton Washington Post Floryda Stany Zjednoczone FBI

Konkurs o Grand Prix KRRiTV. Reportaże i dokumenty radiowe 2022 roku

Polskie Radio ogłasza Konkurs o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na reportaże i dokumenty radiowe 2022 roku. Oceniane i nagradzane w nim będą prace zrealizowane pomiędzy 1 stycznia 2021 a 30 września 2022 roku. Zgłoszenia można przesyłać do 30 września br., a laureatów poznać będzie można podczas uroczystej gali 17 listopada br.
Zobacz więcej na temat:  konkurs W POLSKIM RADIU reportaż dokument Grand Prix KRRiTV dokument radiowy